Homerecording: hasła - zapowiedź książki | Homerecording Dla Każdego

Homerecording: hasła – zapowiedź książki

Masz ogromny zapał do działania. Kolega polecił Ci urządzenie, które wydaje się idealnie pasować do Twojego studia. Podekscytowany zamawiasz je przez Internet. Sprzęt przychodzi do domu, ostrożnie rozpakowujesz pudełko. Ściągasz i instalujesz sterowniki, podłączasz urządzenie do komputera, po czym… przychodzi lekkie rozczarowanie – połowa funkcji w dedykowanym oprogramowaniu jest ukryta. Kolejne godziny szukania odpowiedzi w zawiłej instrukcji obsługi nie przynoszą skutku. Telefon do znajomego niewiele pomaga, podobnie jak wpisywanie haseł w wyszukiwarce internetowej. Zaczyna rodzić się frustracja. Czy ta historia brzmi znajomo?

Zwykle tego typu historie kończą się na podstawowej znajomości urządzenia lub oprogramowania, na tyle ograniczonej, że użytkownik nie wykorzystuje ich całego potencjału. Ta historia mogłaby jednak mieć inny przebieg. Po podłączeniu do komputera i ściągnięciu sterowników napotykasz nieznaną Ci funkcję, ale podpowiedź  masz na wyciągnięcie ręki. Otwierasz książkę leżącą na biurku. Wyszukujesz w niej daną funkcję, a obok jej definicji widzisz bliskoznaczne pojęcia. Zerkasz na oprogramowanie, widzisz tam kolejne nie do końca jasne dla Ciebie terminy – znów zaglądasz do książki. Po chwili zaczynasz się bawić, masz poczucie, że urządzenie daje Ci nowe możliwości. Możesz skupić się na kreowaniu dźwięku, na pracy twórczej.

W moim przypadku upłynęło wiele lat na dłubaniu w oprogramowaniu audio, kręceniu gałkami urządzeń studyjnych i instrumentów, nagrywaniu oraz miksowaniu muzyki, zanim zrozumiałem działanie poszczególnych narzędzi. Metoda prób i błędów oraz eksperymenty dawały coraz lepsze rezultaty. Wcześniej nie potrafiłbym podjąć się tak wielkiego wyzwania, jakim była nowa publikacja. Z pewnością zastanawiasz się, co kryje Homerecording: hasła, czego się spodziewać. Najwyższa pora, żeby nieco przybliżyć zawartość mojej nowej książki.

Homerecording: hasła w słowach

Tytułowe hasła to blisko 6000 pojęć, które spotkasz na każdym etapie pracy z muzyką i dźwiękiem. Ściśle wyselekcjonowane przeze mnie i kilku specjalistów hasła pochodzą ze wszystkich dziedzin, z którymi mamy styczność zarówno w naszych domowych, jak i profesjonalnych studiach, a zatem ze świata muzyki, audio, wideo i informatyki. Na etapie nauki warto mieć pełne rozeznanie w dziedzinie, którą chce się zgłębiać. W gąszczu informacji łatwo się zgubić, dlatego wszystkie hasła zostały ułożone alfabetycznie. Większość z nich zawiera odnośniki do bliskoznacznych lub przeciwstawnych pojęć. Na końcu książki znajdziesz indeks wszystkich haseł, który dodatkowo ułatwi Ci nawigację, oraz indeks wybranych haseł po polsku. Na co dzień w naszej pracy spotykamy się przede wszystkim z najpopularniejszym językiem w zachodnim świecie, dlatego większość terminów w Homerecording: hasła to anglojęzyczne wyrażenia. Istnieją też takie, które możemy przetłumaczyć i szybko zrozumieć, jednak wiele jest haseł, które po dosłownym przełożeniu na język polski niewiele nam powiedzą. Dopełnieniem całości są nazwy własne i wyrażenia z języka włoskiego. Podzielę teraz zawartość książki według dziedzin, aby przybliżyć jej treść.

Zacznijmy od świata muzyki. Spodziewaj się wszystkiego, z czym wiąże się muzyka – od najważniejszych pojęć z zakresu teorii muzyki, nauki harmonii i instrumentoznawstwa po praktyczne i żargonowe wyrażenia używane przez muzyków. Starałem się skupić na wielu współczesnych zagadnieniach, ponieważ dostrzegam duży deficyt w wielu publikacjach na temat muzyki, rzadko mających odzwierciedlenie w obecnych realiach. Dodatkowo wszystkie terminy muzyczne okraszone są licznymi przykładami, aby odnosiły się do najpopularniejszych aktualnie gatunków muzycznych. Ponadto wiele kluczowych w moim odczuciu pojęć wzbogacają ilustracje ułatwiające ich zrozumienie. A teraz przejdźmy do świata audio. Spodziewaj się tu wszystkiego, co wiąże się z fizycznymi i psychoakustycznymi aspektami powstawania dźwięków w instrumentach muzycznych, najważniejszymi funkcjami urządzeń audio oraz ze światem MIDI. Będzie tu niezliczona ilość żargonowych określeń oraz pojęć spotykanych w zawodzie realizatora dźwięku, a do tego oczywiście świat prężnie rozwijającego się oprogramowania audio. Pamiętam takie sytuacje, gdy w programie DAW klikałem jakąś funkcję, lecz nie do końca rozumiałem, do czego jest przeznaczona. Przypadkowe wciśnięcie może spowodować coś nieoczywistego i nieprzydatnego, ale też coś odwrotnego. Abyś świadomie poruszał się po cyfrowych stacjach roboczych, przybliżyłem Ci wiele rzadko używanych funkcji programów DAW. Przeanalizowałem większość kluczowych funkcji oprogramowania audio. Na warsztat wziąłem kilka najpopularniejszych aplikacji (m.in. Ableton Live, FL Studio, Logic Pro, Pro Tools, Presonus Studio One). Oczywiście wszystkie podstawowe pojęcia, które przydadzą się początkującym, znajdziecie również w środku. Praca z dźwiękiem często nierozerwalnie wiąże się ze światem wideo, dlatego wśród wybranych pojęć wiele dotyczy przetwarzania obrazu. Dopełnieniem całości są różnego rodzaju wyrażenia powiązane z zawodem muzyka, realizatora dźwięku, producenta, menadżera muzycznego czy funkcjonowaniem wytwórni muzycznej.

Homerecording: hasła w liczbach

A teraz trochę liczb i dodatkowych informacji. Homerecording: hasła liczy sobie 5951 haseł, które mieszczą się na 624 stronach. To w sumie blisko półtora miliona znaków. W książce znajdziesz 26 liter alfabetu oraz cyfry od 0 do 9. Każda strona została podzielona na dwie kolumny, co znacznie poprawia czytelność tekstu. W rogu oprócz numeru strony jest też litera alfabetu, co ułatwia poruszanie się po publikacji. Ponadto znajduje się w niej 466 ilustracji. Od początku chciałem, aby grafiki wnosiły jak najwięcej merytorycznie, dlatego starałem się ograniczyć zdjęcia urządzeń i screenów z oprogramowania audio do niezbędnego minimum. Wiele ilustracji rysowaliśmy specjalnie na potrzeby danego terminu, by można było go łatwiej zrozumieć. Na każdym etapie starałem się ujednolicać zarówno definicje pojęć bliskoznacznych, jak i towarzyszące im grafiki. Format książki (170 × 220 cm), rodzaj okładki oraz papier powodują, że choć publikacja jest naprawdę gruba, to nie jest ciężka, przyjemnie trzyma się ją w dłoni i łatwo rozkłada na biurku. Wszystko to, mam nadzieję, tworzy kompletną całość, która będzie dla Ciebie pomocna i wygodna w użytkowaniu. Od początku moim zamysłem było stworzenie czegoś, co będzie Ci służyć przez wiele lat. Na koniec wątku o liczbach jeszcze jedna ciekawostka. Na stronie internetowej napisałem, że Homerecording: hasła to pierwsza taka książka w Polsce. W trakcie jej powstawania (o kulisach napiszę w osobnym artykule) zacząłem szukać na rynku podobnej publikacji. W języku polskim faktycznie takiej nie było. Co więcej, pomimo wielu prób nie znalazłem również nic w języku angielskim. Innych języków niestety nie znam, więc nie mogę tego powiedzieć na 100%, ale to prawdopodobnie jedyna taka książka na świecie, która łączy w sobie wszystko, co dotyczy szeroko pojętej muzyki, produkcji muzycznej i realizacji dźwięku. Kto wie, może kiedyś ją przetłumaczę.

Niezależnie od tego, czy jesteś początkującym czy doświadczonym muzykiem, producentem, beatmakerem, wokalistą, raperem, instrumentalistą, realizatorem dźwięku, menadżerem muzycznym, mikserem czy masteringowcem – w Homerecording: hasła znajdziesz wszystko to, co wiąże się z Twoją pasją i pracą. Książka ta stanowi znakomite dopełnienie wcześniej wydanych przeze mnie poradników: Homerecording: dla każdego i Homerecording: level up. Jeśli jednak cały czas zastanawiasz się, na ile może pomóc Ci moja nowa publikacja, po prostu pobierz darmowy fragment poniżej, w którym dodatkowo znajdziesz na końcu indeks wszystkich haseł z książki. Myślę, że to szybko rozwieje Twoje wątpliwości!

Mam poczucie, że każdy znajdzie tu coś dla siebie. W trakcie codziennej pracy stykam się z bolączkami osób profesjonalnie zajmujących się muzyką i dźwiękiem. Ponadto podczas prowadzenia warsztatów czy zajęć w szkole mam okazję poznać zagwozdki początkujących czy średnio zaawansowanych zajawkowiczów. Bardzo często widzę, że jesteście w czymś mocni, ale nie do końca rozumiecie choćby podstawowe kwestie z dziedziny pokrewnej – a to mogłoby Was bardzo przybliżyć do celu. Najwyższa pora to zrobić! Po ponad 3 latach pracy mojej i kilku specjalistów oddaję w Wasze ręce Homerecording: hasła – kompletne kompendium wiedzy o produkcji muzycznej i realizacji dźwięku. Jak zamierzacie z tego skorzystać, zależy już tylko od Was! Powodzenia! 🙂

Bonus ode mnie!

Znowu postanowiłem dać coś więcej. Po pierwsze w okresie przedsprzedaży możesz zamówić książkę w specjalnej, promocyjnej cenie. Po drugie wraz z jej premierą możesz wziąć udział w konkursie z supernagrodami o łącznej wartości ponad 15 000 zł. W branży muzycznej działam od dobrych kilku lat i mam wielu partnerów, z którymi współpracuję na co dzień. Postanowiłem wykorzystać to i przy okazji premiery zorganizować konkurs, dzięki któremu mogę Ci podziękować za pozytywny odbiór moich wcześniejszych publikacji – daje mi to motywację do dalszego działania. Mam nadzieję, że spodobają Ci się wybrane przeze mnie nagrody – daj znać w komentarzu. Dodatkowo przy złożeniu zamówienia w okresie przedsprzedaży otrzymasz kupon rabatowy −30%, który upoważni Cię do jednorazowego zakupu dowolnego produktu lub zestawu produktów jednego z najlepszych producentów oprogramowania audio – polskiej firmy PSPaudioware. Powodzenia w konkursie. 😉

PS Pamiętaj, że masz czas tylko do 17 listopada, kiedy kończy się przedsprzedaż.

Piotr Kardas

Homerecordingowiec, instrumentalista. Autor książek „Homerecording Dla Każdego”, „Homerecording Level Up” i "Homerecording Hasła". Posiada międzynarodowy certyfikat firmy Apple z programu Logic Pro. W latach 2017-2018 wykładowca w Szkole Muzyki Nowoczesnej we Wrocławiu.

Komentarzy (1)

  1. Kamil pisze:

    konkurs fajny, podoba mi sie nowa ksiazka!

Zostaw komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *