Wywiad: Jarosław "Jaro" Baran | Homerecording

Wywiad: Jarosław „Jaro” Baran

Szybko wpadający w ucho singiel to klucz do komercyjnego sukcesu artysty. Niewielu jest na polskiej scenie muzycznej producentów gwarantujących jego najwyższą jakość. Zalicza się do nich Jarosław „Jaro” Baran, który stoi za sukcesem takich artystów jak Donatan, Cleo czy Ewelina Lisowska, a na stałe związany jest ze studiem Gorycki & Sznyterman. O jego muzycznej drodze, domowym studio i metodyce pracy przeczytacie w rozmowie z Piotrem Kardasem.

Od czego zaczęła się twoja przygoda z muzyką?

Chyba od tego, że zawsze w domu były gitara akustyczna, harmonijka i instrumenty klawiszowe. Rodzice wysłali mnie na lekcje fortepianu jak tylko zacząłem chodzić do podstawówki. Potem grałem w różnych zespołach muzycznych na gitarze elektrycznej, basowej, perkusji, instrumentach klawiszowych. Zawsze próbowałem na ile było to możliwe używać komputera do tworzenia i rejestracji. Niestety w latach 90. nie było to takie łatwe.

Pamiętasz swój pierwszy sprzęt do rejestracji?

Był to PC 386 z kartą typu Sound Blaster – chyba nawet nagrałem na tym jakąś płytę [śmiech]. Ale zanim jeszcze mogłem coś zarejestrować, używałem komputera jako sekwencera. Zdaje się, że był to Atari 65 XE z polskim programem typu tracker (nazwy niestety nie pamiętam) – trzy kanały audio, brzmienia syntezowane na 8 bitach. Bardzo mile wspominam te czasy wczesnej podstawówki. Udało mi się wpisać tam motyw z filmu „Gliniarz z Beverly Hills” i zaprogramować do tego własne brzmienia. To musiało być jakieś 30 lat temu.

Kiedy przyszedł moment w którym poczułeś, że chcesz być producentem muzycznym?

Zorientowałem się, jak już zacząłem nim być. Po drodze miałem jeszcze zespół, w którym grałem ale wolałem zawsze część studyjną naszej działalności. Koncerty i występy nie są dla mnie. Ja potrzebuję koncentracji, analizy, czasu do tego żebym był efektywny. Praca w studio opiera się na tym. Taki mam charakter. Jedni chcą wszystko szybko i tak też działają – to również jest potrzebne i tacy ludzie pchają wszystko do przodu. Ja jestem po to, żeby w tym szaleństwie pozostało trochę kontroli nad sytuacją.

Wspomniałeś o swoim zespole, czyli Delight, z którym nagrałeś kilka albumów. Czy to właśnie te doświadczenia pozwoliły ci zdobyć niezbędną wiedzę na temat pracy w studio?

Na pewno, zwłaszcza to że naszą ostatnią płytę nagraliśmy w Kanadzie więc miałem szansę popracować z ludźmi spoza naszego kraju. Potem te znajomości owocowały zleceniami dla mnie – głównie na edycję cyfrową. Jednak wydaje mi się, że większy wpływ miała praca dla innych wykonawców niż dla własnego projektu. Wychodzi się wtedy poza własne wyobrażenie tego co i jak ma brzmieć, zaskakuje to jak inni ludzie patrzą na muzykę, jak chcą grać i brzmieć, co mają artystycznie do powiedzenia.

W czasie istnienia Delight, czyli w latach 1997-2007 zlecenia realizowałeś we własnym studio?

Wtedy akurat zaczynałem pracować dla studia Gorycki & Sznyterman i już większość swoich projektów przeniosłem właśnie tam i do dzisiaj w tym studio działam. Do nagrań w Kanadzie preprodukcję też przygotowaliśmy w G&S ale wcześniej nagrywałem w mieszkaniu moich rodziców – mówię tutaj o okresie do roku 2004. Jak już wcześniej wspomniałem – nie było to tak łatwe jak dzisiaj, a już na pewno nie miało poparcia w profesjonalnych środowiskach jak ma to miejsce teraz. Wtyczki były słabe, dostęp do instrumentów czy sampli był ograniczony i trzeba było się napocić żeby zdobyć nawet średniej jakości brzmienia i z reguły sporo zapłacić co dla mnie wtedy było niełatwe – nie mówiąc już o dostępie do informacji na temat pracy w studio. Dzisiaj odpala się You Tube, wpisuje zagadnienie i lepsze lub gorsze materiały pojawiają się ot tak. Do nagrania większości śladów trzeba było użyć zewnętrznych instrumentów, to samo z efektami bo wtyczki nie miały jeszcze takiej jakości jak dzisiaj, a instrumenty VST były tylko podstawowe i tak jak cała reszta średnie brzmieniowo. Nie było symulacji kultowych preampów, kompresorów, equalizerów, wzmacniaczy itp.

Trzeba było sobie radzić samemu.

Dokładnie. Radziłem sobie po prostu na tym co wtedy miałem i na co mogłem sobie pozwolić ale do nauki to wystarczy – może nawet lepiej jak nie ma się wszystkiego bo trzeba trochę pokombinować, stworzyć jakieś rozwiązania nietypowe. To rozwija wyobraźnię i umiejętność radzenia sobie w nieidealnych sytuacjach. Oczywiście jest to moja osobista perspektywa – czyli kogoś kto nie miał możliwości zaglądania do profesjonalnego studia nagrań, nie miałem też nikogo znajomego, kto mógłby przybliżyć mi na czym to wszystko polega ale bardzo chciałem nagrywać i byłem ciekawy jak oni to robią. Podszedłem do tego na zasadzie „skoro robią to ludzie, to jakiś sposób musi być – ciekawe co ja sam mogę zrobić”. Fascynowało mnie to, że mógłbym zarejestrować sam cały aranż – sam nagrać po kolei wszystkie ślady i złożyć samemu coś do czego normalnie potrzebni są muzycy, których nie miałem, kiedy w roku 1995 zaczynałem brzdąkać sobie na gitarze elektrycznej, bawić się samplami i podstawami syntezy. Być może to był mój pierwszy przebłysk producencki ale nie zdawałem sobie z tego sprawy.

Przez lata byłeś kojarzony z cięższymi brzmieniami. Jak to się stało, że zacząłeś produkować popowe piosenki?

Tak ale ja zawsze lubiłem nowości. Tak samo w ciężkich brzmieniach zawsze podobały mi się rzeczy świeże, wyprodukowane na wysokim poziomie. Przykładowo Korn czy Rammstein czyli zespoły rozpoznawalne już po odsłuchaniu kilku taktów ze względu na to jakie elementy aranżu, doboru brzmień, generalnie produkcji dominowały w ich utworach. Jest to pewna cecha „popowości” nawet w niszowym gatunku muzycznym. W studio pracowałem z różnymi artystami i z reguły każdy z nich marzy o tym, żeby ludzie go uwielbiali choć nie każdy się do tego potrafi otwarcie przyznać. Jeżeli twórczość ma się przedostać na wyższy poziom popularności to okazuje się, że na pewnym etapie można myśleć o konstrukcji utworu na zasadach opartych na rachunku prawdopodobieństwa czyli jakie elementy większa ilość ludzi postrzega jako te, które zwiększają ich zainteresowaniem danym utworem – świadomie czy też podświadomie. To mnie zawsze interesowało i naturalną drogą jest tutaj nurt popowy. Jeżeli coś alternatywnego staje się z jakiegoś powodu bardzo często grane w radio czy innym rozpowszechnionym medium, wszyscy to kojarzą to staje się to popem – może to być pop w jakimś stylu np. stylu rockowym, country, funk ale to jest już pop. Dla mnie takim momentem przełomowym były projekty Kreuzberg i „Równonoc” Donatana. Oba przełamały jakieś granice popularności dla elementów, które standardowo z popem nie są kojarzone: Kreuzberg to ciężkie brzmienie z wokalem typu grunge ale z melodyką i harmonią popową, natomiast „Równonoc” to elementy folku i hip hopu. Potem ludzie zaczęli do mnie przychodzić już z bardziej oczywistym wymaganiem – że chcą ode mnie piosenkę do radia. Niestety nie jest to takie łatwe i częściej nie wychodzi niż się udaje ale to jest dla mnie impuls żeby popem zajmować się na pełny etat.

Wspomniałeś o Donatanie –  jak do ciebie trafił?

Korzystał z naszego studia przy swoich wcześniejszych produkcjach nurtu hip hop. Głównie chodziło o rejestrację wokali i instrumentów akustycznych. Po sukcesie Równonocy nasze studio stało się „główną kwaterą dowodzenia” jeśli chodzi o nagrania Cleo i inne projekty Donatana. Mamy wypracowany pewien system pracy i podział obowiązków przy naszych produkcjach.

Możesz nieco zdradzić jak od kuchni wygląda wasza współpraca?

Za wiele nie mogę ale generalnie jestem odpowiedzialny za realizację nagrania wokali, dodatkowych instrumentow (jeśli są w danym utworze), napisanie harmonii wokalnych, edycję cyfrową, miks i mastering. Zazwyczaj też rozwijam aranż Donatana, dodaję efekty, przejścia, czasem coś dogrywam – może być to dodatkowa sekcja utworu albo jakiś pojedynczy instrument. Jednak dopiero po nagraniu wokalu wiemy, czy jest sens bawić się w takie detale, czy utwór jest obiecujący i czy warto go skończyć. Oczywiście wszystko jest dokładnie kontrolowane przez Donatana i z reguły finalizujemy miksy razem. Dzięki temu mamy pewność, że obu nam się podoba to, co zrobiliśmy.

Po sukcesie piosenki My Słowianie Donatana i Celo przybyło ci wiele zleceń, m.in. od Eweliny Lisowej, Natalii Szroeder czy Edyty Górniak. Czy zwykle świadczysz usługi kompleksowo – począwszy od rejestracji, przez edycję i aranż, a skończywszy na miksie i masteringu?

To zależy od tego czego dany artysta w danym momencie wymaga. Jeden potrzebuje napisania piosenki od zera, wymyślenia i wyprodukowania bitu (czyli podkładu muzycznego), nagrania wokali, edycji, miksu i masteringu. Czasami wykonuję jedynie miks, a jeszcze innym razem ktoś może potrzebować tylko zarejestrować wokal i przesłać materiał dalej. Scenariuszy jest bardzo dużo i w zasadzie każdy z nich przerobiłem. Najczęściej dostaję od artysty czy songwritera szkic linii wokalnej z prostym podkładem, który wyrzucam i do samej linii wokalnej wymyślam cały podkład muzyczny od zera, potem nagrywamy wokale, edytuję je, miksuję i masteruję utwór. Generalnie uważam siebie głównie za producenta muzycznego i takie zadania najbardziej mnie interesują. Nie jestem jednak w stanie przyjąć każdego zlecenia – muszę czuć, że coś w tym jest, jakiś potencjał i coś ciekawego. Zdarza mi się odmawiać głównie jeśli nie mam wolnych terminów albo kiedy nie jestem przekonany co do utworu.

Z jakich narzędzi i instrumentów korzystasz na co dzień w pracy? Masz ulubione?

Podejrzewam, że z tego co wszyscy. Nie mam niczego co mogłoby uchodzić za jakiś unikatowy syntezator czy efekt. Ważniejsze chyba jest żeby ostrożnie dobierać brzmienia instrumentów od samego początku pracy nad bitem czy też w czasie nagrania upewnić się że zbieramy sygnał źródła najlepiej jak się da.

A czego używasz najczęściej? Pracujesz głównie na pluginach czy też na analogowych urządzeniach?

Dawniej kiedy pluginy nie były jeszcze tak dobre, a komputery były słabsze używałem zewnętrznych urządzeń typu LA2A, 1176, Avalon Channel Strip 737sp czy Manley Massive/Passive plus parę innych ale w pewnym momencie zacząłem korzystać tylko pluginów i teraz w zasadzie trzymam się tego. Mam prawie wszystkie pluginy UAD, sporo Waves, Slate Digital, PSP i tonę innych. W ten sposób praca przebiega sprawniej bo żeby np. sprawdzić który korektor w danym momencie brzmi najlepiej po prostu przełączam się między załadowanymi pluginami bądź też presetami w obrębie jednej wtyczki. Jest to szybsze niż krosowanie po kolei rożnych urządzeń, nie mówiąc już o przełączaniu się między projektami gdzie z kartki trzeba ręcznie odtwarzać ustawienia. Tym bardziej, że ja prowadzę jednocześnie kilka różnych projektów muzycznych i co chwile się między nimi przełączam. Na tapecie jest kilkanaście utworów, które wymagają ciągłych zmian, poprawek. W dodatku działam zarówno w mojej domowej reżyserce producenckiej, jak i w studio gdzie mam dokładnie tak samo skonfigurowany komputer, zainstalowane takie samo oprogramowanie, w tych samych wersjach. Dzięki temu mogę sprawnie przenosić sesje z jednego pomieszczenia do drugiego. Jeśli jedno z nich eksponuje jakieś niedoskonałości w miksie to od razu mogę to skorygować otwierając projekt. Nie da się w takim samym budżecie zbudować dwóch studiów nagrań z takim samym setem urządzeń analogowych. Lubię brzmienie analogu ale ten workflow nie jest dla mnie. Jestem nieefektywny w takim środowisku i nie chcę w ten sposób pracować.

Podobnie wygląda to z instrumentami?

Tak, to samo tyczy się instrumentów – jeśli mam w wersji softowej coś co dobrze brzmi to wolę użyć tego niż kombinować z zewnętrznymi urządzeniami. Mam tego całą masę – pakiet Native Instruments, Omnisphere, Spire, Sylenth, Nexus, Avenger i sporo innych. Nie ma tutaj niczego wyjątkowego. Wyjątkowe są nasze wybory i decyzje. O to chodzi w tej pracy. Poza tym bardzo lubię korzystać z portalu Splice jeśli chodzi o szukanie sampli i loopów.

Inżynierowie miksu dużą wagę przywiązują do odsłuchu i jakości przetwornika D/A. Jak wygląda u ciebie tor monitorowy i czy dla ciebie jest on również ważny?

To jest podstawa jeśli mamy podejmować świadome decyzje. Nie tyle przetworniki i monitory co akustyka pomieszczenia. Nawet najlepszy monitor w złym pomieszczeniu nie pomoże. Nasza firma Gorycki & Sznyterman zajmuje się takimi projektami. W zeszłym roku zaprojektowali i wykonali moje domowe pomieszczenie z którego jestem bardzo zadowolony i teraz wszystkie produkcje oraz miksy finalizuję tutaj. Utwory, które w ostatnim czasie można było usłyszeć w radiu, takie jak Bumerang Ewy Farnej, Andromeda Edyty Górniak czy Łowcy gwiazd Cleo, miksowane były przeze mnie w moim pomieszczeniu.

Jak wyposażone jest twoje domowe studio?

Jeśli chodzi o przetworniki, to spodobały mi się urządzenia Universal Audio. Mam je zarówno w domowej reżyserce jak i w studio Gorycki & Sznyterman. Moje ulubione monitory to Mackie HR824 w starej „kanciastej” wersji. Dla mnie to najlepsza referencja. Dodatkowo mam parę Behriton’ów jako odsłuch „parszywy” plus zawsze słucham na słuchawkach konsumenckich z telefonu. W studio mam tez parę Sveda Dapo ale nie do końca ufam tym monitorom – wszystko na nich brzmi ładnie i często nie mogę zidentyfikować problemu w miksie pomimo ich szczegółowości. Drugą parą w studio są Yamahy NS-10 no i oczywiście para Mackie HR824. Jestem ciekawy Genelec 8051 i chciałbym je przetestować u mnie ale niestety nie mogłem się o to doprosić.

Dopytam jeszcze o tor nagraniowy. Czym zwykle rejestrujesz wokal?

Mam kilka mikrofonów do wyboru, miałem też kilka preampów ale od jakiegoś czasu w 95% przypadków kończy się na wyborze Telefunken CU29 i Chandler TG2. Lubię to jak razem brzmią kiedy się dobrze nasyci TG2. Poza tym mam jeszcze Avalona 737sp i wszystkie opcje symulacji Unison do UAD, które są bardzo dobre ale zazwyczaj w testach TG2 wypada najlepiej. Zanim go kupiliśmy testowałem tez sporo innych przeampów dzięki uprzejmości Music Toolz i wybrałem TG2 dla którego jedyną konkurencją był Germanium ale zdecydowałem się na dwukanałowe urządzenie.

A jest takie narzędzie bez którego nie wyobrażasz sobie pracy?

Ja chyba potrzebuje wielu opcji do porównywania, szukania, sprawdzania co w danej sytuacji działa, a co nie. Jeśli jakiś set sprawdził się w jednym utworze to istnieje spora szansa, że nie sprawdzi się w kolejnym – chyba że instrumentarium jest dokładnie takie samo i nagrane tak samo. Dlatego ja nie wyobrażam sobie efektywnej pracy kiedy jestem ograniczony kilkoma urządzeniami/pluginami. W moim przypadku tym czego potrzebuję jest mnogość tych procesorów i czas na sprawdzenie co działa, a co nie. Za każdym razem jest inaczej. Każdy utwór jest inny, niesie inne emocje i żeby to oddać nie można polegać na patentach i sposobach uniwersalnych. Oczywiście da się ale to jest półśrodek.

Jakie miałbyś rady dla ambitnego homerecordingowca – początkującego producenta muzycznego?

Należy słuchać referencji i starać się dystansować do siebie, rozumieć że nasza percepcja i słuch ciągle nas oszukują. Na początek najlepiej robić „covery” miksów/produkcji – w ten sposób można się sporo nauczyć. Jeśli chcesz być inżynierem zaczynasz od prostych zadań z fizyki, matematyki, takich które wszyscy studenci przerabiają. Z biegiem czasu i ze wzrostem liczby rozwiązanych zadań zaczynasz rozumieć i zauważać pewne zależności, wszystko przychodzi łatwiej. Możesz wtedy przejść na kolejny poziom i zacząć analizę od nowa na wyższym levelu. Tutaj jest tak samo – zanim zaczniesz kreować „własny styl”, czy „wyrażać siebie” naucz się tego co potrafią inni, sprawdź na ile jesteś w stanie powtórzyć to co oni zrobili. Zobaczysz w czym jesteś dobry, a z czym masz problem. Pytaj znajomych i nieznajomych, co tak szczerze sądzą o twojej pracy, i szukaj rozwiązań. Nie obrażaj się na negatywne uwagi – jeśli ktoś takiej udzieli oznacza to, że coś można poprawić i czegoś nie jesteś świadomy.

Na twojej stronie www.jaroslawbaran.com można znaleźć listę kilkudziesięciu projektów muzycznych przy których powstawaniu brałeś udział.  Masz produkcje do której masz szczególny sentyment?

Ja chyba się nie przywiązuję, po prostu robię kolejne rzeczy.

Jakie masz plany na najbliższą przyszłość?

Pracuję teraz nad nowymi utworami z Eweliną Lisowską, Cleo, Donatanem i kilkoma debiutantami. Co z tego wyjdzie, zobaczymy.

Dziękuje za rozmowę!

Dziękuje.

Piotr Kardas

Producent muzyczny, sound designer, beatmaker oraz instrumentalista. Autor książek „Homerecording Dla Każdego”, „Homerecording Level Up” i "Homerecording Hasła". Posiada międzynarodowy certyfikat firmy Apple z programu Logic Pro.

Polityka prywatności Homerecoding4all.com – informacje o cookies

Podanie danych osobowych, a także zgoda na ich przetwarzanie są całkowicie dobrowolne. Wszelkie przekazane nam dane osobowe są przetwarzane wyłącznie w zakresie i celu, na jaki wyraziłeś zgodę.

Prosimy, abyś pamiętał, że w każdej chwili masz prawo do aktualizacji lub całkowitego usunięcia swoich danych osobowych. Możesz to zrobić samodzielnie, jak i korzystając z naszej pomocy, której chętnie udzielimy.

Zapewniamy Cię, że nasza firma przestrzega restryktywnej polityki bezpieczeństwa danych osobowych. Twoje dane osobowe są u nas bezpieczne i dokładamy wszelkich starań, aby poziom ten z roku na rok był coraz wyższy. Wierzymy, że zapoznanie się z naszą polityką prywatności pozwoli Ci poczuć się bezpiecznie i cieszyć z korzystania z Homerecording4all.com.

I. Kto jest administratorem danych osobowych Homerecording4all.com?
Administratorem danych osobowych serwisu Homerecording4all.com (dalej Administrator), czyli odpowiedzialnym za zapewnienie bezpieczeństwa Twoim danym osobowym jest (adres siedziby):

Piotr Kardas Production
ul. Żarecka 42B/54
42-208 Częstochowa
NIP: 949-212-62-42
REGON: 122427557

Działalność wpisana do: CEIDG.

II. Cookies – Twoje dane osobowe, które pobierane są automatycznie po wejściu na Homerecoding4all.com.
Pliki cookies (tzw. „ciasteczka”) stanowią dane informatyczne, w szczególności pliki tekstowe, które przechowywane są w urządzeniu końcowym użytkownika Homerecoding4all.com.
W ramach Homerecoding4all.com stosowane są dwa zasadnicze rodzaje plików cookies: „sesyjne” (session cookies) oraz „stałe” (persistent cookies). Cookies „sesyjne” są plikami tymczasowymi, które przechowywane są w urządzeniu końcowym użytkownika do czasu wylogowania, opuszczenia strony internetowej lub wyłączenia oprogramowania (przeglądarki internetowej). „Stałe” pliki cookies przechowywane są w urządzeniu końcowym Użytkownika przez czas określony w parametrach plików cookies lub do czasu ich usunięcia przez Użytkownika.

W ramach Homerecoding4all.com stosowane są następujące rodzaje plików cookies:

§ „niezbędne” pliki cookies, umożliwiające korzystanie z usług dostępnych w ramach Homerecoding4all.com; np. uwierzytelniające pliki cookies wykorzystywane do usług wymagających uwierzytelniania;

§ pliki cookies służące do zapewnienia bezpieczeństwa, np. wykorzystywane do wykrywania nadużyć w zakresie uwierzytelniania w ramach Homerecoding4all.com;

§ „wydajnościowe” pliki cookies, umożliwiające zbieranie informacji o sposobie korzystania ze stron internetowych Homerecoding4all.com;

§ „funkcjonalne” pliki cookies, umożliwiające „zapamiętanie” wybranych przez Użytkownika ustawień i personalizację interfejsu Homerecoding4all.com;

§ „reklamowe” pliki cookies, umożliwiające dostarczanie Użytkownikom treści reklamowych bardziej dostosowanych do ich zainteresowań.

W wielu przypadkach oprogramowanie służące do przeglądania stron internetowych (przeglądarka internetowa) domyślnie dopuszcza przechowywanie plików cookies w urządzeniu końcowym użytkownika. Użytkownicy Homerecoding4all.com mogą dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących plików cookies. Ustawienia te mogą zostać zmienione w szczególności w taki sposób, aby blokować automatyczną obsługę plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej bądź informować o ich każdorazowym zamieszczeniu w urządzeniu Użytkownika Homerecoding4all.com. Szczegółowe informacje o możliwości i sposobach obsługi plików cookies dostępne są w ustawieniach oprogramowania przeglądarki internetowej.

A. Homerecoding4all.com (serwer)
System informatyczny, z którego korzysta Homerecoding4all.com automatycznie gromadzi w logach dane związane z urządzeniem, z którego korzystasz łącząc się z Homerecoding4all.com. Dane te gromadzone są jedynie w celach statystycznych i dotyczą: typu urządzenia, systemu operacyjnego, rodzaju przeglądarki internetowej, rozdzielczości ekranu, głębi kolorów, IP, dostawcy usług internetowych, czy adres wejścia na Homerecoding4all.com i są wykorzystywane jedynie w procesie optymalizacji Homerecoding4all.com w celu zapewnienia jak największej wygody korzystania.

Dane te nie są nigdy łączone z danymi podanymi, o których mowa w III części i stanowią jedynie materiał do analizy statystycznej i mechanizmów korygowania błędów systemowych.

B. Homerecoding4all.com (cookies)
Homerecoding4all.com wykorzystuje technologię „cookies”, czyli plików tekstowych umieszczanych na Twoim urządzeniu, w celu umożliwienia Homerecoding4all.com rozpoznania Ciebie i dostosowania Homerecoding4all.com do Twoich potrzeb.

Homerecoding4all.com wykorzystuje cookies do:

1. zapamiętania Twoich preferencji wyświetlania Homerecoding4all.com (sesja trwa 30 dni, po czym cookie jest kasowane);

2. tworzenia statystyk i raportów oglądalności funkcjonowania Homerecoding4all.com.

Jeżeli nie zgadzasz się na umieszczanie na swoim urządzeniu plików cookies możesz zablokować ich umieszczenie odpowiednio konfigurując swoja przeglądarkę internetową. Informacje jak to zrobić znajdziesz w plikach pomocy swojej przeglądarki internetowej. Niestety w przypadku zablokowania plików cookies pochodzących z Homerecoding4all.com nie możemy zagwarantować jego poprawnego działania.

Jeżeli zgadzasz się na umieszczanie na swoim urządzeniu plików cookies, ale po zakończeniu odwiedzin w Homerecoding4all.com chciałbyś je skasować, możesz to zrobić bez ryzyka a informację o tym jak, to zrobić znajdziesz w plikach pomocy swojej przeglądarki internetowej.

C. Google Analytics (cookies)
Google Analytics wykorzystuje technologię „cookies”, czyli plików tekstowych umieszczanych na Twoim urządzeniu, w celu umożliwienia przeanalizowania przez Homerecoding4all.com źródeł ruchu i sposobu, w jaki odwiedzający korzystają z niego.

Google gromadzi na swoich serwerach dane pozyskane z umieszczania na urządzeniach plików cookies i korzysta z tych informacji w celu tworzenia raportów i świadczenia innych usług związanych z ruchem i korzystaniem z internetu.

Google może również przekazywać te informacje osobom trzecim, jeżeli będzie zobowiązana to uczynić na podstawie przepisów prawa lub w przypadku, gdy osoby te przetwarzają takie informacje w imieniu Google i Clicky.

Dane te nie są nigdy łączone z danymi podanymi, o których mowa w III części i stanowią jedynie materiał do analizy statystycznej i mechanizmów korygowania błędów systemowych.

Jeżeli nie zgadzasz się na umieszczanie na swoim urządzeniu plików cookies możesz zablokować ich umieszczenie odpowiednio konfigurując swoja przeglądarkę internetową. Informacje jak to zrobić znajdziesz w plikach pomocy swojej przeglądarki internetowej. Niestety w przypadku zablokowania plików cookies Google nie możemy zagwarantować poprawnego działania Homerecoding4all.com.

Jeżeli zgadzasz się na umieszczanie na swoim urządzeniu plików cookies Google, ale po zakończeniu odwiedzin w Homerecoding4all.com chciałbyś je skasować, możesz to zrobić bez ryzyka, a informację o tym jak to zrobić znajdziesz w plikach pomocy swojej przeglądarki internetowej.

D. Cookies pochodzące z serwerów partnerów Homerecoding4all.com.
Homerecoding4all.com korzysta ze skryptów i elementów oprogramowania dostarczonych i znajdujących się na serwerach jej partnerów biznesowych. Cookie takie mogą zawierać dane niezbędne partnerowi do realizacji usługi dostarczanej Homerecoding4all.com lub zawierające inne niż wymienione w polityce prywatności dane.

Homerecoding4all.com bardzo starannie dobiera swoich partnerów biznesowych nie odpowiada jednak za ich politykę w zakresie cookies. Dlatego zalecamy weryfikację każdego z naszych partnerów w zakresie własnym i samodzielne podjęcie decyzji, czy chcesz akceptować ich cookies.

Homerecoding4all.com wykorzystuje skrypty następujących partnerów:

a. Roxr Software, Ltd., operatora Clicky.com, z siedzibą w (OR. USA) – statystyki

Jeżeli nie zgadzasz się na umieszczanie na swoim urządzeniu plików cookies możesz zablokować ich umieszczenie odpowiednio konfigurując swoja przeglądarkę internetową. Informacje jak to zrobić znajdziesz w plikach pomocy swojej przeglądarki internetowej. Niestety w przypadku zablokowania plików cookiesm nie możemy zagwarantować poprawnego działania Homerecoding4all.com.

III. Subskrypcja newslettera
W przypadku subskrypcji newslettera oraz wyrażenia zgody na jego otrzymywanie w procesie rejestracji lub składania zamówienia prosimy jedynie o podanie adresu e-mail, na który przesyłane będę informacje handlowe od Administratora, z których w każdej chwili możesz zrezygnować klikając link anulujący subskrypcję i znajdujący się w stopce każdego newslettera.

Dane podane w trakcie subskrypcji newslettera są przetwarzane przez Homerecoding4all.com i następujące podmioty:

FreshMail, operator serwisu Freshmail.com

IV. Polityka prywatności bezpieczeństwa partnerów Homerecoding4all.com
Homerecoding4all.com bardzo starannie dobiera swoich partnerów biznesowych i równie starannie weryfikuje zamieszczanie w Homerecoding4all.com linki do innych stron internetowych. Homerecoding4all.com nie odpowiada jednak za standard i politykę ochrony prywatności stosowaną przez właścicieli, operatorów czy administratorów tych stron. Dlatego zalecamy weryfikację każdego z naszych partnerów w zakresie własnym i samodzielne podjęcie decyzji, czy chcesz powierzyć im Twoje dane osobowe.

V. Udostępnianie Twoich danych osobowych
W szczególnych sytuacjach, w których obowiązujące prawo nakazuje administratorowi udostępnienie zebranych danych organom państwowym, Homerecoding4all.com dane takie udostępni. Za wyjątkiem tych sytuacji, Twoje dane osobowe będą ujawnianie wyłącznie w zakresie, celu i podmiotom wymienionym w niniejszej polityce prywatności.

VI. Zmiana polityki bezpieczeństwa Homerecoding4all.com
Homerecoding4all.com zastrzega sobie prawo zmiany polityki prywatności, o ile będzie wymagać tego obowiązujące prawo, ulegną zmianie warunki technologiczne funkcjonowania Homerecoding4all.com lub zmiana będzie wprowadzać standard wyższy od minimum wymaganego prawem. Aktualny tekst polityki prywatności zawsze będzie znajdować się pod adresem https://www.homerecording4all.com/polityka-prywatnosci/.

VII. Kontakt
Homerecording4all.com kontaktuje się z Tobą korzystając z podanego e-maila, a tylko w szczególnych sytuacjach korzystamy z podanego przez Ciebie numeru telefonu.

W przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości co do polityki prywatności i bezpieczeństwa Twoich danych osobowych zachęcamy do kontaktu pod naszym e-mailem sklep@homerecording4all.com

W przypadku chęci aktualizacji lub usunięcia Twoich danych osobowych, o ile nie możesz lub nie chcesz zrobić tego samodzielnie, prosimy o kontakt pod naszym adresem e-mail sklep@homerecording4all.com.

W powyższych sprawach można również korespondować z nami pod adresem korespondencyjnym:

Piotr Kardas Production
ul. Żarecka 42B/54
42-208 Częstochowa

Zawarcie umowy pomiędzy Kupującym a Sprzedającym może nastąpić na dwa sposoby. Kupujący ma prawo przed złożeniem zamówienia do negocjacji wszelkich zapisów umowy ze Sprzedającym, w tym również zmieniających zapisy poniższego regulaminu. Negocjacje, te powinny być prowadzone w formie pisemnej i kierowane na adres Sprzedającego – Homerecording4all.com (magazyn), Szczebrzeska 55a, 22-400 Zamość. W przypadku zrezygnowania przez Kupującego z możliwości zawarcia umowy na drodze indywidualnych negocjacji zastosowanie ma poniższy regulamin i stosowne przepisy prawa.

 

REGULAMIN

§1 Definicje

1. Adres pocztowy – imię i nazwisko lub nazwa instytucji, położenie w miejscowości (w przypadku miejscowości podzielonej na ulice: ulica, numer budynku, numer mieszkania lub lokalu; w przypadku miejscowości niepodzielonej na ulice: nazwa miejscowości i numer nieruchomości), kod pocztowy oraz miejscowość.

2. Adres reklamacyjny:

Homerecording4all.com (magazyn)
Szczebrzeska 55a
22-400 Zamość

3. Cennik dostaw – znajdujące się pod adresem http://homerecording4all.com/ zestawienie dostępnych rodzajów dostawy i ich kosztów.

4. Dane kontaktowe:

Homerecording4all.com (magazyn)
Szczebrzeska 55a
22-400 Zamość
e-mail: sklep@homerecording4all.com

5. Dostawa – rodzaj usługi przewozowej wraz z określeniem przewoźnika i kosztu wymieniona w cenniku dostaw znajdującym pod adresem homerecording4all.com/dostawa-platnosc

6. Dowód zakupu – faktura, rachunek lub paragon wystawione zgodnie z Ustawą o podatku od towarów i usług z dnia 11 marca 2004 roku z późniejszymi zmianami i innymi stosownymi przepisami prawa.

7. Karta produktu – pojedyncza podstrona sklepu zawierająca informacje o pojedynczym produkcie.

8. Klient – pełnoletnia osoba fizyczna posiadająca pełną zdolność do czynności prawnych, osoba prawna lub jednostka organizacyjna nie posiadająca osobowości prawnej a posiadająca zdolność do czynności prawnych, dokonująca u Sprzedającego zakupu związanego bezpośrednio z jej działalnością gospodarczą lub zawodową.

9. Kodeks cywilny – ustawa kodeks cywilny z dnia 23 kwietnia 1964 roku z późniejszymi zmianami.

10. Kodeks dobrych praktyk – zbiór zasad postępowania, a w szczególności norm etycznych i zawodowych, o których mowa w art 2 pkt. 5 Ustawy o przeciwdziałaniu nieuczciwym praktykom rynkowym z dnia 23 sierpnia 2007 roku z późniejszymi zmianami.

11. Konsument – pełnoletnia osoba fizyczna posiadająca pełną zdolność do czynności prawnych, dokonująca u Sprzedającego zakupu niezwiązanego bezpośrednio z jej działalnością gospodarczą lub zawodową.

12. Koszyk – lista produktów sporządzona z oferowanych w sklepie produktów na podstawie wyborów Kupującego.

13. Kupujący – zarówno Konsument, jak i Klient.

14. Miejsce wydania rzeczy – adres pocztowy lub punkt odbioru wskazane w zamówieniu przez Kupującego.

15. Moment wydania rzeczy – moment, w którym Kupujący lub wskazana przez niego do odbioru osoba trzecia obejmie rzecz w posiadanie.

16. Platforma internetowa ODR – unijny serwis internetowy działający na podstawie Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 524/2013 z dnia 21 maja 2013 r. w sprawie internetowego systemu rozstrzygania sporów konsumenckich oraz zmiany rozporządzenia (WE) nr 2006/2004 i dyrektywy 2009/22/WE i dostępny pod adresem https://webgate.ec.europa.eu/odr

17. Płatność – metoda dokonania zapłaty za przedmiot umowy i dostawę wymieniona pod adresem http://homerecording4all.com/

18. Podmiot uprawniony – podmiot uprawniony do pozasądowego rozwiązywania sporów konsumenckich w rozumieniu ustawy o pozasądowym rozwiązywaniu sporów konsumenckich z dnia 23 września 2016 roku z późniejszymi zmianami.

19. Prawo konsumenckie – ustawa o prawach konsumenta z dnia 30 maja 2014 roku.

20. Produkt – minimalna i niepodzielna ilość rzeczy, która może być przedmiotem zamówienia, a która podana jest w sklepie Sprzedającego jako jednostka miary przy określeniu jego ceny (cena/jednostka).

21. Przedmiot umowy – produkty i dostawa będące przedmiotem umowy.

22. Przedmiot świadczenia – przedmiot umowy.

23. Punkt odbioru – miejsce wydania rzeczy nie będące adresem pocztowym, wymienione w zestawieniu udostępnionym przez Sprzedającego w sklepie.

24. Rejestr UOKiK ­– rejestr podmiotów uprawnionych prowadzony przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów na podstawie ustawy o pozasądowym rozwiązywaniu sporów konsumenckich z dnia 23 września 2016 roku z późniejszymi zmianami i dostępny pod adresem: https://uokik.gov.pl/rejestr_podmiot_uprawnionych.php

25. Rzecz – rzecz ruchoma mogąca być lub będąca przedmiotem umowy.

26. Sklep – serwis internetowy dostępny pod adresem http://homerecording4all.com/, za pośrednictwem, którego Kupujący może złożyć zamówienie.

27. Sprzedający:

Piotr Kardas Production, ul. Żarecka 42B/54, 42-208 Częstochowa,

NIP: 9492126242, REGON: 122427557

zarejestrowany i widoczny w ewidencji CEIDG pod adresem:
https://prod.ceidg.gov.pl/ceidg/ceidg.public.ui/SearchDetails.aspx?Id=a086eba4-eb83-4069-926e-6765f272fff3

KONTO BANKOWE: 40 1090 1795 0000 0001 4299 3938

28. System – zespół współpracujących ze sobą urządzeń informatycznych i oprogramowania, zapewniający przetwarzanie i przechowywanie, a także wysyłanie i odbieranie danych poprzez sieci telekomunikacyjne za pomocą właściwego dla danego rodzaju sieci urządzenia końcowego, potocznie określany Internetem.

29. Termin realizacji – podana na karcie produktu liczba godzin lub dni roboczych.

30. Umowa – umowa zawierana poza lokalem przedsiębiorcy lub na odległość w rozumieniu Ustawy o prawach konsumenta z dnia 30 maja 2014 roku w przypadku Konsumentów i umowa sprzedaży w rozumieniu art. 535 Ustawy kodeks cywilny z dnia 23 kwietnia 1964 roku w przypadku Kupujących.

31. Wada – zarówno wada fizyczna, jak i wada prawna.

32. Wada fizyczna – niezgodność rzeczy sprzedanej z umową, a w szczególności jeśli rzecz:

a. nie ma ona właściwości, które rzecz tego rodzaju powinna mieć ze względu na cel w umowie oznaczony albo wynikający z okoliczności lub przeznaczenia;

b. nie ma właściwości, o których istnieniu Sprzedający zapewnił Konsumenta,

c. nie nadaje się do celu, o którym Konsument poinformował Sprzedającego przy zawarciu umowy, a Sprzedający nie zgłosił zastrzeżenia co do takiego jej przeznaczenia;

d. została Konsumentowi wydana w stanie niezupełnym;

e. w razie nieprawidłowego jej zamontowania i uruchomienia, jeżeli czynności te zostały wykonane przez Sprzedającego lub osobę trzecią, za którą Sprzedający ponosi odpowiedzialność, albo przez Konsumenta, który postąpił według instrukcji otrzymanej od Sprzedającego;

f. nie ma ona właściwości, o której zapewniał producent lub jego przedstawiciel lub osoba, która wprowadza rzecz do obrotu w zakresie swojej działalności gospodarczej oraz osoba, która przez umieszczenie na rzeczy sprzedanej swojej nazwy, znaku towarowego lub innego oznaczenia odróżniającego przedstawia się jako producent, chyba że Sprzedający zapewnień tych nie znał ani, oceniając rozsądnie, nie mógł znać albo nie mogły one mieć wpływu na decyzję Konsumenta o zawarciu umowy, albo gdy ich treść została sprostowana przed zawarciem umowy.

33. Wada prawna – sytuacja, kiedy rzecz sprzedana stanowi własność osoby trzeciej albo jest obciążona prawem osoby trzeciej, a także jeżeli ograniczenie w korzystaniu lub rozporządzaniu rzeczą wynika z decyzji lub orzeczenia właściwego organu.

34. Zamówienie – oświadczenie woli Kupującego złożone za pośrednictwem sklepu określające jednoznacznie: rodzaj i ilość produktów; rodzaj dostawy; rodzaj płatności; miejsce wydania rzeczy, dane Kupującego a zmierzające bezpośrednio do zawarcia umowy pomiędzy Kupującym a Sprzedającym.

§2 Warunki ogólne

 

1. Umowa zawierana jest w języku polskim, zgodnie z polskim prawem i niniejszym regulaminem.

2. Miejsce wydania rzeczy musi znajdować się na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej.

3. Sprzedający jest zobowiązany i zobowiązuje się świadczyć usługi i dostarczać rzeczy wolne od wad.

4. Wszystkie ceny podawane przez Sprzedającego wyrażone są̨ w polskiej walucie i są̨ cenami brutto (zawierają̨ podatek VAT). Ceny produktów nie zawierają kosztu dostawy, który określony jest w cenniku dostaw.

5. Wszelkie terminy liczone są zgodnie z art. 111 Kodeksu cywilnego, czyli termin oznaczony w dniach kończy się z upływem ostatniego dnia, a jeżeli początkiem terminu oznaczonego w dniach jest pewne zdarzenie, nie uwzględnia się przy obliczaniu terminu dnia, w którym to zdarzenie nastąpiło.

6. Potwierdzenie, udostępnienie, utrwalenie, zabezpieczenie wszelkich istotnych postanowień umowy w celu uzyskania dostępu do tych informacji w przyszłości następuje w postaci:

a. potwierdzenia zamówienia poprzez wysłanie na wskazany adres e-mail: zamówienia, faktury pro forma, informacji o prawie odstąpienia od umowy, niniejszego regulaminu w wersji pdf, wzoru formularza odstąpienia od umowy w wersji pdf, linków do samodzielnego pobrania regulaminu i wzorca odstąpienia od umowy;

b. dołączenia do zrealizowanego zamówienia, wysłanego do wskazanego miejsca wydania rzeczy wydrukowanych: dowodu zakupu, informacji o prawie odstąpienia od umowy, niniejszego regulaminu, wzoru formularza odstąpienia od umowy.

7. Sprzedający informuje o znanych mu gwarancjach udzielonych przez osoby trzecie dla produktów znajdujących się w sklepie.

8. Sprzedający nie pobiera żadnych opłat za komunikację z nim z wykorzystaniem środków porozumiewania na odległość, a Kupujący poniesie jej koszty w wysokości wynikającej z umowy jaką zawarł z osobą trzecią świadczącą na jego rzecz określoną usługę umożliwiającą porozumiewanie na odległość.

9. Sprzedający zapewnia Kupującemu korzystającemu z systemu poprawność́ działania sklepu w następujących przeglądarkach: IE wersja 7 lub nowsza, FireFox wersja 3 lub nowsza, Opera wersja 9 lub nowsza, Chrome wersja 10 lub nowsza, Safari z zainstalowanymi najnowszymi wersjami JAVA i FLASH, na ekranach o rozdzielczości poziomej powyżej 1024 px. Używanie oprogramowania firm trzecich mających wpływ na funkcjonowanie i funkcjonalność przeglądarek: Internet Explorer, FireFox, Opera, Chrome, Safari może mieć wpływ na poprawne wyświetlanie sklepu, dlatego w celu uzyskania pełnej funkcjonalności sklepu http://homerecording4all.com/, należy je wszystkie wyłączyć́.

10. Kupujący może skorzystać z opcji zapamiętania jego danych przez sklep w celu ułatwienia procesu składania kolejnego zamówienia. W tym celu Kupujący powinien podać login i hasło, niezbędne do uzyskania dostępu do swojego konta. Login i hasło są ciągiem znaków ustalanych przez Kupującego, który ma obowiązek zachowania ich w tajemnicy i chronienia przed niepowołanym dostępem osób trzecich. Kupujący ma w każdej chwili możliwość wglądu, poprawiania, aktualizacji danych oraz usuwania konta w sklepie.

11. Sprzedający stosuje się do kodeksu dobrych praktyk.

12. Kupujący zobowiązany jest do:

a.a. niedostarczania i nieprzekazywania treści zabronionych przez przepisy prawa, np. treści propagujących przemoc, zniesławiających lub naruszających dobra osobiste i inne prawa osób trzecich,

a.b. korzystania ze sklepu w sposób nie zakłócający jego funkcjonowania, w szczególności poprzez użycie określonego oprogramowania lub urządzeń,

a.c. niepodejmowania działań takich jak: rozsyłanie lub umieszczanie w ramach sklepu niezamówionej informacji handlowej (spam),

a.d. korzystania ze sklepu w sposób nieuciążliwy dla innych Kupujących oraz dla Sprzedającego,

a.e. korzystania z wszelkich treści zamieszczonych w ramach sklepu jedynie w zakresie własnego użytku osobistego,

a.f. korzystania ze sklepu w sposób zgodny z przepisami obowiązującego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej prawa, postanowieniami regulaminu, a także z ogólnymi zasadami netykiety.

§3 Zawarcie umowy i realizacja

 

1. Zamówienia można składać́ 24 godziny na dobę.

2. W celu złożenia zamówienia Kupujący powinien wykonać co najmniej następujące czynności, z których część może być wielokrotnie powtarzana:

a. dodanie do koszyka produktu;

b. wybór rodzaju dostawy;

c. wybór rodzaju płatności;

d. wybór miejsca wydania rzeczy;

e. złożenie w sklepie zamówienia poprzez użycie przycisku „Kupuję i płacę”.

3. Zawarcie umowy z Konsumentem następuje z chwilą złożenia zamówienia.

4. Realizacja zamówienia Konsumenta płatnego za pobraniem następuje niezwłocznie, a zamówienia płatnego przelewem lub za pośrednictwem systemu płatności elektronicznych po zaksięgowaniu wpłaty Konsumenta na koncie Sprzedającego, co powinno nastąpić w terminie 30 dni od złożenia zamówienia, chyba że Konsument nie był w stanie spełnić świadczenia z nie swojej winy i poinformował o tym Sprzedającego.

5. Zawarcie umowy z Klientem następuje z chwilą przyjęcia zamówienia przez Sprzedającego, o czym informuje on Klienta w terminie do 48 godzin od złożenia zamówienia.

6. Realizacja zamówienia Klienta płatnego za pobraniem następuje niezwłocznie po zawarciu umowy, a zamówienia płatnego przelewem lub za pośrednictwem systemu płatności elektronicznych po zawarciu umowy i zaksięgowaniu wpłaty Klienta na koncie Sprzedającego.

7. Realizacja zamówienia Klienta może być uzależniona od dokonania wpłaty całości lub części wartości zamówienia lub uzyskania limitu kredytu kupieckiego co najmniej o wartości zamówienia lub zgody Sprzedającego na wysłanie zamówienia za pobraniem (płatnego przy odbiorze).

8. Wysłanie przedmiotu umowy następuje w terminie określonym na karcie produktu, a dla zamówień złożonych z wielu produktów w najdłuższym terminie z określonych na kartach produktów. Bieg terminu rozpoczyna się z chwilą realizacji zamówienia.

9. Zakupiony przedmiot umowy jest wraz z wybranym przez Kupującego dokumentem sprzedaży wysyłany wybranym przez Kupującego rodzajem dostawy do wskazanego przez Kupującego w zamówieniu miejsca wydania rzeczy, wraz z dołączonymi załącznikami, o których mowa w §2 pkt 6b.

 

§4 Prawo do odstąpienia od umowy

1. Konsumentowi, przysługuje na podstawie art. 27 Prawa konsumenckiego prawo do odstąpienia od umowy zawartej na odległość, bez podania przyczyny i bez ponoszenia kosztów, z wyjątkiem kosztów określonych w art. 33, art. 34 Prawa konsumenckiego.

2. Termin odstąpienia od umowy zawartej na odległość wynosi 14 dni od momentu wydania rzeczy, a do zachowania terminu wystarczy wysłanie oświadczenia przed jego upływem.

3. Oświadczenie o odstąpieniu od umowy Konsument może złożyć na formularzu, którego wzór stanowi załącznik nr 2 do Prawa konsumenckiego, na formularzu dostępnym pod adresem http://homerecording4all.com/ lub w innej formie zgodnej z Prawem konsumenckim.

4. Sprzedający niezwłocznie potwierdzi Konsumentowi na e-mail (podany przy zawieraniu umowy i inny jeżeli został podany w złożonym oświadczeniu) otrzymanie oświadczenia o odstąpieniu od umowy.

5. W przypadku odstąpienia od umowy, umowa jest uważana za niezawartą.

6. Konsument ma obowiązek zwrócić rzecz Sprzedającemu niezwłocznie, jednak nie później niż 14 dni od dnia, w którym odstąpił od umowy. Do zachowania terminu wystarczy odesłanie rzeczy przed jego upływem.

7. Konsument odsyła rzeczy będące przedmiotem umowy, od której odstąpił na własny koszt.

8. Konsument nie ponosi kosztów dostarczania treści cyfrowych, które nie są zapisane na nośniku materialnym, jeżeli nie wyraził zgody na spełnienie świadczenia przed upływem terminu do odstąpienia od umowy lub nie został poinformowany o utracie przysługującego mu prawa odstąpienia od umowy w chwili udzielania takiej zgody lub przedsiębiorca nie dostarczył potwierdzenia zgodnie z art. 15 ust. 1 i art. 21 ust. 1. Prawa konsumenckiego.

9. Konsument ponosi odpowiedzialność za zmniejszenie wartości rzeczy będącej przedmiotem umowy a będące wynikiem korzystania z niej w sposób wykraczający poza konieczny do stwierdzenia charakteru, cech i funkcjonowania rzeczy.

10. Sprzedający niezwłocznie, nie później niż w terminie 14 dni od dnia otrzymania oświadczenia o odstąpieniu od umowy złożonego przez Konsumenta zwróci Konsumentowi wszystkie dokonane przez niego płatności, w tym koszty dostarczenia Konsumentowi rzeczy, a jeżeli Konsument wybrał sposób dostawy inny niż najtańszy zwykły sposób dostarczenia oferowany przez Sprzedającego, Sprzedający nie zwróci Konsumentowi dodatkowych kosztów zgodnie z art 33 Prawa konsumenckiego.

11. Sprzedający dokonuje zwrotu zapłaty przy użyciu takiego samego sposobu płatności, jakiego użył Konsument, chyba że Konsument wyraźnie zgodził się na inny sposób płatności, który nie wiąże się dla niego z żadnymi kosztami.

12. Sprzedający może wstrzymać się ze zwrotem zapłaty otrzymanej od Konsumenta do chwili otrzymania rzeczy z powrotem lub dostarczenia przez Konsumenta dowodu jej odesłania, w zależności od tego, które zdarzenie nastąpi wcześniej.

13. Konsumentowi zgodnie z art 38 Prawa konsumenckiego nie przysługuje prawo do odstąpienia od umowy:

a. w której cena lub wynagrodzenie zależy od wahań na rynku finansowym, nad którymi Sprzedający nie sprawuje kontroli, i które mogą wystąpić przed upływem terminu do odstąpienia od umowy;

b. w której przedmiotem świadczenia jest rzecz nieprefabrykowana, wyprodukowana według specyfikacji konsumenta lub służąca zaspokojeniu jego zindywidualizowanych potrzeb;

c. w której przedmiotem świadczenia jest rzecz ulegająca szybkiemu zepsuciu lub mająca krótki termin przydatności do użycia;

d. w której przedmiotem świadczenia jest rzecz dostarczana w zapieczętowanym opakowaniu, której po otwarciu opakowania nie można zwrócić ze względu na ochronę zdrowia lub ze względów higienicznych, jeżeli opakowanie zostało otwarte po dostarczeniu;

e. w której przedmiotem świadczenia są rzeczy, które po dostarczeniu, ze względu na swój charakter, zostają nierozłącznie połączone z innymi rzeczami;

f. w której przedmiotem świadczenia są nagrania dźwiękowe lub wizualne albo programy komputerowe dostarczane w zapieczętowanym opakowaniu, jeżeli opakowanie zostało otwarte po dostarczeniu;

g. o dostarczanie treści cyfrowych, które nie są zapisane na nośniku materialnym, jeżeli spełnianie świadczenia rozpoczęło się za wyraźną zgodą Konsumenta przed upływem terminu do odstąpienia od umowy i po poinformowaniu go przez przedsiębiorcę o utracie prawa odstąpienia od umowy;

h. o dostarczanie dzienników, periodyków lub czasopism, z wyjątkiem umowy o prenumeratę.
§5 Rękojmia
1. Sprzedający na podstawie art. 558§1 Kodeksu cywilnego całkowicie wyłącza odpowiedzialność wobec Klientów z tytułu wad fizycznych i prawnych (rękojmia).

2. Sprzedający ponosi odpowiedzialność wobec Konsumenta na zasadach określonych w art. 556 Kodeksu cywilnego i kolejnych za wady (rękojmia).

3. W przypadku umowy z Konsumentem jeżeli wada fizyczna została stwierdzona przed upływem roku od momentu wydania rzeczy, przyjmuje się, że istniała ona w chwili przejścia niebezpieczeństwa na Konsumenta.

4. Konsument jeżeli rzecz sprzedana ma wadę, może:

a. złożyć oświadczenie o żądaniu obniżenia ceny;

b. złożyć oświadczenie o odstąpieniu od umowy;

chyba że Sprzedający niezwłocznie i bez nadmiernych niedogodności dla Konsumenta wymieni rzecz wadliwą na wolną od wad albo wadę usunie. Jeżeli jednak rzecz była już wymieniona lub naprawiana przez Sprzedającego albo Sprzedający nie uczynił zadość obowiązkowi wymiany rzeczy na wolną od wad lub usunięcia wady, nie przysługuje mu prawo do wymiany rzeczy lub usunięcia wady.

5. Konsument, może zamiast zaproponowanego przez Sprzedającego usunięcia wady żądać wymiany rzeczy na wolną od wad albo zamiast wymiany rzeczy żądać usunięcia wady, chyba że doprowadzenie rzeczy do zgodności z umową w sposób wybrany przez Konsumenta jest niemożliwe albo wymagałoby nadmiernych kosztów w porównaniu ze sposobem proponowanym przez Sprzedającego, przy czym przy ocenie nadmierności kosztów uwzględnia się wartość rzeczy wolnej od wad, rodzaj i znaczenie stwierdzonej wady, a także bierze się pod uwagę niedogodności, na jakie narażałby Konsumenta inny sposób zaspokojenia.

6. Konsument nie może odstąpić od umowy, jeżeli wada jest nieistotna.

7. Konsument jeżeli rzecz sprzedana ma wadę, może również:

a. żądać wymiany rzeczy na wolną od wad;

b. żądać usunięcia wady.

8. Sprzedający jest obowiązany wymienić rzecz wadliwą na wolną od wad lub usunąć wadę w rozsądnym czasie bez nadmiernych niedogodności dla Konsumenta.

9. Sprzedający może odmówić zadośćuczynienia żądaniu Konsumenta, jeżeli doprowadzenie do zgodności z umową rzeczy wadliwej w sposób wybrany przez kupującego jest niemożliwe albo w porównaniu z drugim możliwym sposobem doprowadzenia do zgodności z umową wymagałoby nadmiernych kosztów.

10. W przypadku, jeżeli rzecz wadliwa została zamontowana, Konsument może żądać od Sprzedającego demontażu i ponownego zamontowania po dokonaniu wymiany na wolną od wad lub usunięciu wady, jednak zobowiązany jest ponieść część związanych z tym kosztów przewyższających cenę rzeczy sprzedanej albo może żądać od Sprzedającego zapłaty części kosztów demontażu i ponownego zamontowania, do wysokości ceny rzeczy sprzedanej. W razie niewykonania obowiązku przez Sprzedającego, Konsument jest upoważniony do dokonania tych czynności na koszt i niebezpieczeństwo Sprzedającego.

11. Konsument, który wykonuje uprawnienia z tytułu rękojmi, jest obowiązany na koszt Sprzedającego dostarczyć rzecz wadliwą na adres reklamacyjny, a jeżeli ze względu na rodzaj rzeczy lub sposób jej zamontowania dostarczenie rzeczy przez Konsumenta byłoby nadmiernie utrudnione, Konsument obowiązany jest udostępnić rzecz Sprzedającemu w miejscu, w którym rzecz się znajduje. W razie niewykonania obowiązku przez Sprzedającego Konsument jest upoważniony do odesłania rzeczy na koszt i niebezpieczeństwo Sprzedającego. Termin rozpatrywania reklamacji to 14 dni roboczych.

12. Koszty wymiany lub naprawy ponosi Sprzedający, za wyjątkiem sytuacji opisanej w §5 pkt 10.

13. Sprzedający obowiązany jest przyjąć od Konsumenta rzecz wadliwą w razie wymiany rzeczy na wolną od wad lub odstąpienia od umowy.

14. Sprzedający w terminie czternastu dni ustosunkuje się do opartych o art. 5615 kodeksu cywilnego: oświadczenia o żądaniu obniżenia ceny, żądania wymiany rzeczy na wolną od wad, żądania usunięcia wady. Sprzedający w terminie trzydziestu dni (art. 7a prawa konsumenckiego) ustosunkuje się do każdego innego oświadczenia Konsumenta, którego nie dotyczy określony w kodeksie cywilnym termin czternastu dni.

W przeciwnym wypadku uważa się, że uznał za uzasadnione oświadczenie lub żądanie Konsumenta.

15. Sprzedający odpowiada z tytułu rękojmi, jeżeli wada fizyczna zostanie stwierdzona przed upływem dwóch lat od momentu wydania rzeczy Konsumentowi, a jeżeli przedmiotem sprzedaży jest rzecz używana przed upływem roku od momentu wydania rzeczy Konsumentowi.

16. Roszczenie Konsumenta o usunięcie wady lub wymianę rzeczy sprzedanej na wolną od wad przedawnia się z upływem roku, licząc od dnia stwierdzenia wady jednak nie wcześniej niż przed upływem dwóch lat od momentu wydania rzeczy Konsumentowi, a jeżeli przedmiotem sprzedaży jest rzecz używana przed upływem roku od momentu wydania rzeczy Konsumentowi.

17. W przypadku, kiedy określony przez Sprzedającego lub producenta termin przydatności rzeczy do użycia kończy się po upływie dwóch lat od momentu wydania rzeczy Konsumentowi, Sprzedający odpowiada z tytułu rękojmi za wady fizyczne tej rzeczy stwierdzone przed upływem tego terminu.

18. W terminach określonych w §5 pkt 15-17 Konsument może złożyć oświadczenie o odstąpieniu od umowy albo obniżeniu ceny z powodu wady fizycznej rzeczy sprzedanej, a jeżeli Konsument żądał wymiany rzeczy na wolną od wad lub usunięcia wady, bieg terminu do złożenia oświadczenia o odstąpieniu od umowy albo obniżeniu ceny rozpoczyna się z chwilą bezskutecznego upływu terminu do wymiany rzeczy lub usunięcia wady.

19. W razie dochodzenia przed sądem albo sądem polubownym jednego z uprawnień z tytułu rękojmi termin do wykonania innych uprawnień, przysługujących Konsumentowi z tego tytułu, ulega zawieszeniu do czasu prawomocnego zakończenia postępowania. Odpowiednio stosuje się również do postępowania mediacyjnego, przy czym termin do wykonania innych uprawnień z tytułu rękojmi, przysługujących Konsumentowi, zaczyna biec od dnia odmowy przez sąd zatwierdzenia ugody zawartej przed mediatorem lub bezskutecznego zakończenia mediacji.

20. Do wykonywania uprawnień z tytułu rękojmi za wady prawne rzeczy sprzedanej stosuje się §5 pkt 15-16, z tym że bieg terminu rozpoczyna się od dnia, w którym Konsument dowiedział się o istnieniu wady, a jeżeli Konsument dowiedział się o istnieniu wady dopiero na skutek powództwa osoby trzeciej – od dnia, w którym orzeczenie wydane w sporze z osobą trzecią stało się prawomocne.

21. Jeżeli z powodu wady rzeczy Konsument złożył oświadczenie o odstąpieniu od umowy albo obniżeniu ceny, może on żądać naprawienia szkody, którą poniósł przez to, że zawarł umowę, nie wiedząc o istnieniu wady, choćby szkoda była następstwem okoliczności, za które Sprzedający nie ponosi odpowiedzialności, a w szczególności może żądać zwrotu kosztów zawarcia umowy, kosztów odebrania, przewozu, przechowania i ubezpieczenia rzeczy, zwrotu dokonanych nakładów w takim zakresie, w jakim nie odniósł z nich korzyści, a nie otrzymał ich zwrotu od osoby trzeciej oraz zwrotu kosztów procesu. Nie uchybia to przepisom o obowiązku naprawienia szkody na zasadach ogólnych.

22. Upływ żadnego terminu do stwierdzenia wady nie wyłącza wykonania uprawnień z tytułu rękojmi, jeżeli Sprzedający wadę podstępnie zataił.

23. Sprzedający o ile jest zobowiązany do świadczenia lub świadczenia finansowego na rzecz Konsumenta wykona je bez zbędnej zwłoki, nie później niż terminie przewidzianym w prawie.

§6 Polityka prywatności oraz bezpieczeństwo danych osobowych

 

1. Administratorem baz danych osobowych przekazywanych przez Konsumentów sklepu jest Sprzedający.

2. Sprzedający zobowiązuje się̨ do ochrony danych osobowych zgodnie z Ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku oraz Ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 roku. Kupujący podając przy składaniu zamówienia swoje dane osobowe Sprzedającemu wyraża zgodę̨ na ich przetwarzanie przez Sprzedającego w celu realizacji złożonego zamówienia. Kupujący ma w każdej chwili możliwość́ wglądu, poprawiania, aktualizacji oraz usuwania swoich danych osobowych.

3. Szczegółowe zasady zbierania, przetwarzania i przechowywania danych osobowych wykorzystywanych w celu realizacji zamówień przez sklep zostały opisane w Polityce prywatności, która znajduje się pod adresem: http://homerecording4all.com/
§7 Postanowienia końcowe

 

1. Żadne z postanowień niniejszego regulaminu nie ma na celu naruszenia praw Kupującego. Nie może być́ również̇ w ten sposób interpretowane, gdyż̇ w przypadku niezgodności jakiejkolwiek części regulaminu z obowiązującym prawem Sprzedający deklaruje bezwzględne podporzadkowanie się i stosowanie tego prawa w miejsce zakwestionowanego przepisu regulaminu.

2. O zmianach regulaminu i ich zakresie zarejestrowani Kupujący Bedą powiadomieni drogą elektroniczną (na wskazany przy rejestracji lub zamówieniu e-mail). Powiadomienie zostanie wysłane co najmniej na 30 dni przed wejściem w zżycie nowego regulaminu. Zmiany wprowadzane będą w celu dostosowania regulaminu do obowiązującego stanu prawnego.

3. Aktualna wersja regulaminu jest zawsze dostępna dla Kupującego w zakładce regulamin (https://salescrm.pl/homerecording/regulamin). W trakcie realizacji zamówienia oraz w całym okresie opieki posprzedażowej Kupującego obowiązuje regulamin zaakceptowany przez niego przy składaniu zamówienia. Za wyjątkiem sytuacji, kiedy Konsument uzna go za mniej korzystny od aktualnego i poinformuje Sprzedającego o wyborze aktualnego jako obowiązującego.

4. W sprawach nieuregulowanych niniejszym regulaminem stosuje się̨ odpowiednie obowiązujące przepisy prawne. Kwestie sporne, jeśli Konsument wyrazi taką wolę, rozwiązuje się na drodze postępowania mediacyjnego przed Wojewódzkimi Inspektoratami Inspekcji Handlowej lub procesu przed sądem polubownym przy Wojewódzkim Inspektoracie Inspekcji Handlowej. Konsument może również skorzystać z równoważnych i zgodnych z prawem metod przedsądowego lub pozasądowego rozwiązywania sporów np. za pośrednictwem unijnej platformy internetowej ODR lub dokonując wyboru dowolnego podmiotu uprawnionego spośród znajdujących się w rejestrze UOKiK. Sprzedający oświadcza zamiar i wyraża zgodę na pozasądowe rozwiązanie sporu konsumenckiego.

W ostateczności sprawę rozstrzyga sad właściwy miejscowo i rzeczowo.