Wywiad: Kuba Tracz (Bass Astral x Igo) | Homerecording

Wywiad: Kuba Tracz (Bass Astral x Igo)

Żyjemy w czasach w których muzyczne pasje możemy realizować za pomocą myszki od komputera. Mimo skromnego wyposażenia, lecz mając talent i niestudzony zapał jesteśmy w stanie tworzyć muzykę, która porywa tysiące osób, tak jak Kuba Tracz z Bass Astral x Igo. O jego przygodzie z homerecordingiem, ewolucji w podejściu do produkcji muzycznej, nowej płycie „Orell” oraz planach na przyszłość przeczytacie w wywiadzie przeprowadzonym przez Piotra Kardasa.

Pamiętasz swój pierwszy bit?

Muszę sobie przypomnieć… Nie wiem czy to był pierwszy najpierwszy. To było w Świnoujściu w 2011 roku. Pierwszy nasz festiwal FAMA. Miałem tam laptopa z Cubasem 5. Napisałem swoją pierwszą piosenkę „Waiting For Love”. Strasznie się nią jarałem. Grałem ją na gitarze. W zasadzie gram ją nawet do dzisiaj. Nawet została opublikowana na YouTubie. Moja przyjaciółka Bogna stwierdziła, że tak jej się podoba, że musiała to wrzucić do internetu. Chyba tam jeszcze jest. Pamiętam, że siedziałem w pokoju i tworzyłem bit wspólnie z innymi znajomymi. Zaśpiewała do niego Sara Hamadyk. Miałem motyw gitarowy, którego Clocki nie chciały użyć. W Cubasie były gotowe bity do podłożenia. Wykorzystałem jeden z nich. Pamiętam, że strasznie się cieszyłem, że to jest takie inne od tego co robimy w zespole rockowym. To były czasy fascynacji Cubasem. Nie wiedziałem jak działa reverb czy kompresor. Po prostu bawiłem się nimi i obserwowałem co z tego wyjdzie. Później Bogna poprosiła mnie o ten kawałek, i wrzuciła go do internetu, dodając zdjęcia prostytutek.

Haha! (śmiech)

Ale mnie zaciekawiłeś, ale posłuchałbym sobie tego bitu.

To będziesz miał okazję. Wkleimy go tutaj jak jeszcze jest.
Kiedy przyszedł moment w którym poczułeś się trochę ograniczony w zespole rockowym?

W zasadzie to chyba cały czas miałem takie poczucie będąc w Clockach. Teraz to widzę dwustronnie. Z jednej strony te ograniczenia pozwoliły mi się tak mocno skupić na basie, że stałem się świetnym instrumentalistą i nauczyłem się pracować, rozmawiać z ludźmi. Wszystkiego co w muzyce nauczyłem się mając bas w rękach. Jednocześnie miałem potrzebę twórczą. Umiem też grać na gitarze, pianinie, a w Clockach nie mogłem realizować tych umiejętności. Wychodziło to we wszystkich kłótniach, gdzie demokratycznie musieliśmy wybierać i często się kończyło tak, że moje rozwiązania nie zostały wybierane, mimo, że uważałem, że są najlepsze. Choć nie wiem komu stwierdzać, że były najlepsze. Na pewno miałem swoją wizję na piosenki więc powoli zacząłem się interesować homerecordingiem.

Odłożyłeś gitarę basową w kąt?

Pierwszy raz kiedy wyszedłem z tym do ludzi to było na I-szym Kołłątajowskim Przeglądzie Sztuki. Wtedy to było jeszcze w mieszkaniu na Kołłątaja. Teraz ten festiwal ewoluował i jest dwudniowym festiwalem ze sporym line-upem, a zaczynał się w pokoju, w którym później mieszkałem dwa lata. To był mój pierwszy występ elektroniczny. Obok mnie występowali tam moi znajomi. Mój projekt nazywał się „Kuba Tracz szyje na basie ile tylko da się” czy coś takiego. Pierwotnie miałem występować solo z gitarą basową. Stwierdziłem jednak, że skoro robię już jakieś bity i mam Abletona od miesiąca to wystąpię z nim. Jeszcze wtedy miałem wersje Trial, która nie pozwalała zapisywać sesji, więc od rana robiłem bit (a nie miałem jeszcze wtedy Launchpada wiec był odtwarzany z linii czasu) i nie mogłem zamknąć komputera, bo jakbym zamknął to by się sesja nie zapisała. Zagrałem tam moje pierwsze dwa kawałki do których sam robiłem bit. Grałem do tego na gitarze i coś tam śpiewałem.

Jaki był odbiór?

Pamiętam, że bardzo się stresowałem, ale po występie podszedł do mnie Igor i powiedział: „wiesz co Kuba ten jeden kawałek to zajebisty”. Dwa-trzy lata później ten właśnie kawałek ewoluował w „Tecno” na płycie Discobolus. To był moment, że przekonałem się, że mogę z tym wyjść do ludzi.

Zanim jednak powstał Bass Astral x Igo miałeś jeszcze epizod dj’ski?

Tak, on pojawił się wcześniej. Zapragnąłem być dj’em. Najpierw powstał w mojej głowie alter-ego Bass Astral, który jest dj’em i robi bity. W mieszkaniu na Kołłątaja o którym wspominałem zorganizowaliśmy sylwestra i to był mój pierwszy występ jako Bass Astral. Zagrałem wtedy moje pierwsze 6 bitów, m.in. „Would” remix Alice in Chains, który jest jednym z naszych największych hitów. Miałem wtedy już Launchpada gdzieś od miesiąca i na nim się bawiłem. Od tamtego sylwestra przez następne pół roku grałem na wszystkich możliwych imprezach. Czasami nawet na Windows Media Player. Chciałem sprawdzić jak to jest kiedy puszczam ludziom muzykę i do tego tańczę. To było dla mnie nowe, że nie gram na instrumencie i jestem sam na scenie. Te sety dj’skie przeplatałem często moimi bitami z Abletona, które grałem z Launchpada. Zagrałem kilka takich imprez. Zacząłem słuchać bardzo dużo techno, chodzić na imprezy elektroniczne i w ogóle interesować się muzyką elektroniczną.

Kiedy zagraliście pierwszy koncert jako Bass Astral x Igo?

Pół roku po tym sylwestrze. Były sytuacje, że spotykaliśmy się z Igorem na salce na próbie Clocków, która została odwołana i akurat miałem ze sobą komputer. Pokazywałem mu moje szkielety i dla zabawy on śpiewał do tego. Naturalnie te kawałki stały się Bass Astral x Igo.

Jak wyglądał twój set-up przy powstawaniu pierwszej płyty?

Pierwsza płytę nagrywaliśmy w chatce u naszych przyjaciół. Pożyczyłem od Marcina Patera, naszego realizatora z Clocków – preamp mikrofonowy i mikrofon lampowy. Nie wiem jak się nazywały, ale wiedziałem, że trzeba mieć preamp i mikrofon, żeby dobrze to brzmiało (śmiech). Miały dużo gałek, na ślepo to raczej ustawiałem. Nagrywaliśmy to na mój interfejs Native Instruments Komplete 6 i mojego laptopa. Pożyczyłem jeszcze od Marcina syntezator Novation Bass Station. Powstało na nim kilka basów. Uwielbiam ten instrument, przepięknie to brzmi. Wszystko inne powstało na dwóch wtyczkach: Massive i Battery od Native Instruments. Miałem klawiaturę sterującą na której nagrywałem wszystko. Używaliśmy Abletona Pusha jako sekwencera do robienia bitów. Do tego sporo sampli z internetu. Jak coś na YouTube znalazłem to ściągałem to mp3 downloader i później sobie ciąłem. A, oczywiście nagrywałem partie na basie i gitarze. Także były jeszcze dwa instrumenty. Wszystko to rejestrowane było w Abletonie.

Ile trwała sesja?

Tydzień trwała sesja w górach. Tam zrobiliśmy szkielety wszystkich numerów. Potem jeszcze dwa tygodnie już w Krakowie – na salce prób i w mieszkaniu na Kołłątaja – kończyłem tę płytę. Ostatni tydzień robiłem po dwa kawałki na noc. Siedziałem wtedy całą noc od 23 do 6 rano. Kładłem się spać na trzy godziny. Wstawałem, odsłuchiwałem, puszczałem na mieszkaniu. Mówili „akcept” i leciałem dalej.

Konfrontowałeś materiał ze znajomymi współlokatorami?

Dokładnie, oni zawsze przy śniadaniu byli pierwszymi odsłuchującymi.

Pamiętasz jakie miałeś oczekiwania wobec tego projektu?

Pamiętam, że jak stworzyliśmy jeden kawałek „Gypsy by the Night”, gdy zagrałem ten motyw na klawiszach i Igor do tego zaśpiewał to powiedzieliśmy sobie „ej stary mamy Fryderyki”. Byliśmy tak podjarani tym materiałem. Z drugiej strony to zaczynało odpalać. Mieliśmy zabookowanych kilka koncertów. Cieszyliśmy się, że możemy w końcu po tylu latach zarabiać na muzyce, którą tworzymy. Oczekiwań nie miałem zbyt wielkich, choć to była moja pierwsza płyta producencka.

Jak zmieniło się twoje podejście do produkcji od czasu tego pierwszego bitu o który pytałem na początku?

Jeśli chodzi o perkusje to znalazłem bardzo dużo rozwiązań i korzystam z nich różnorako. Zaczynałem od tego, że grałem palcami. Właściwie potrafiłem grać tylko dwoma palcami wskazującymi, więc grałem stopa i werbel w jakimś określonym schemacie. Później dodawałem do tego hi-hat, talerze, przeszkadzajki i inne elementy rytmiczne. Zawsze używałem kwantyzacji, bo nie miałem takiej wprawy w palcach. Perkusje robiłem szybko, po macoszemu. Na zasadzie żeby była. Rozstawiałem sobie np. 4 stopy na raz. To było w czasach, gdy miałem jeszcze Launchpada. Później jednak perkusja zaczęła mnie interesować coraz bardziej. W utworach używałem jakiś znalezionych loopów, które mnie szczególnie zainteresowały. W utworze „Somebody” który jest coverem Clock Machine jest użyty sampel perkusyjny z utworu „Nerve” Boys Noize. Bass jest z Clock Machine, a gitara z Red Hot Chill Peppers. Tak powstał cały kawałek. Pół dnia, a żre na koncertach do dzisiaj. Potem jak dostałem Pusha, to zacząłem używać sekwencera krokowego.

Dostałeś?

Tak, dostałem od Filipa Jarzęckiego, naszego mecenasa sztuki. Pierwszy koncert Bass Astral x Igo odbył się w Dublinerze, którego Filip jest właścicielem. Filip był wielkim fanem Clock Machine, a teraz jest współwłaścicielem wraz z Igorem wytwórni Iglo Records. Wtedy podarował mi Pusha, a Igorowi monitory odsłuchowe Akai, tak na rozwój kariery. Bardzo jestem mu za to wdzięczny do dzisiaj. Pusha używałem już bardziej jak maszynki perkusyjnej. Układałem bity na siatce 16 albo 32-krokowej, czasami dobarwiając to jakimiś swingami. Cały czas dobarwiałem to loopami perkusyjnymi. Np. w kawałku „Pussy Cock and God” wyciąłem krótką pętlę perkusyjną z „Sexual Healing” Marvine’a Gaye’a, która ma 3 sekundy. Później dowiedziałem się, że kultura samplingu, polega właśnie na tym, że wycina się krótki sampel perkusyjny i używa się go w jakiś inny sposób.

Robiłeś to instynktownie?

Tak, podobała mi się ta pętla, a czegoś mi brakowało. Po prostu intuicyjnie. Często, żeby uzyskać lekkie swingi albo opóźnienia układałem sobie myszką partie perkusyjne. Zwykle robiłem to na ślepo, przypadkowo ustawiałem w dowolnych miejscach, odsłuchiwałem i te, które mi się podobały zostawiałem, bo nadawały jakiś charakter, którego nie osiągnąłbym grając palcami. Przy najnowszej płycie ewoluowało to do tego stopnia, że Ableton ma opcje „Convert to drums” tzn. konwertuje ścieżkę audio do MIDI perkusyjnej. Znowu używałem loopów perkusyjnych, które Ableton triggerował najczęściej w postaci stopy i werbla, które nadawały takiego punchu. Z kolei brzmienie żywych bębnów, które będzie można usłyszeć na nowej płycie jest np. z Red Hot Chill Peppers, których partie są loopowane i do tego pitchowane albo bardzo przyspieszone lub zwolnione. Ponadto dobarwione jakimiś perkusjami uzyskanymi już z MIDI.

Od czego zaczynasz robić nowy numer, od perkusji czy innego elementu?

Bardzo rzadko od perkusji. Zaczynam zwykle od harmonii. Bardzo lubię układać harmonie. Najczęściej gram na klawiszach. Jak układamy nowy numer z Igorem, to najczęściej ja gram na klawiszach i on do tego śpiewa. Później najczęściej dokładam do tego bit, żeby to miało jakiś charakter rytmiczny. Potem dokładam do tego bas, żeby pasmo się wypełniło i żebym usłyszał moment kulminacji energii. A w czwartej kolejności dokładam do tego element melodyczny albo FX-y. Zwykle w takiej kolejności. Potem się bawię, mieszam, miksuje, aranżuje.

Pierwsza płyta powstawała trochę inaczej niż druga. Podczas drugiej wylądowaliście w studio nagraniowym z producentem. Jak do tego doszło?

Proces był taki, że Patryk nasz manager powiedział, że radia nie chcą puszczać pierwszej płyty bo ma za słaby bit rate i nie jest dobrze zmiksowana. Chwalili materiał za klimat, ale konkluzja była taka, że potrzebujemy producenta, który zadba o charakter i brzmienie. Do studia Azymutu trafiliśmy przez przypadek. Realizator, który miksował materiał z orkiestrą [red. Bass Astral x Igo Orchestra] w rozmowie telefonicznej przy okazji jak zapytałem go kiedy będzie materiał, powiedział, że został managerem studia nagraniowego w Knurowie i jeszcze tam nikogo nie nagrywali i czy nie chcemy nagrać singla na próbę. Na początku byłem sceptyczny. Z tym, że później wysłał mi listę syntezatorów dostępnych na miejscu i zobaczyłem, że jest tam wiele ciekawych instrumentów np. Juno-60. Stwierdziłem, że jak oni mają syntezator, którego używa mój ulubiony artysta Nicolas Jaar to musimy tam pojechać. Przyjechaliśmy do tego studia, bardzo miło i ciepło nas przyjęli. Jak zobaczyłem ścianę syntezatorów to się mega zajarałem, że będę mógł tego wszystkiego podotykać i usłyszeć jak to brzmi. Producent Kuba Mokrzysiak to w sumie młody chłopak, mój rówieśnik. Na co dzień robi bity techno takie bardzo mocne, oprócz tego jest dj’em.

Znaleźliście wspólny język?

Tak, Kuba jest w ogóle niesamowicie pozytywnym człowiekiem. Pierwsze dni jak tam siedzieliśmy to bolał mnie brzuch ze śmiechu. Niesamowity klimat i aura się wytworzyła, więc stwierdziliśmy, że nagramy „Orell” na próbę i zobaczymy co z tego wyjdzie.

Jak przebiegały prace?

Pierwsze od czego zaczęliśmy to przepuszczanie moich synthów, które miały w MIDI przez analogowe syntezatory. Parta była grana przez komputer, a my kręciliśmy brzmienie na żywo. Przegrywaliśmy ją przez kilkanaście minut, po czym wycinaliśmy te fragmenty, które miały w sobie emocje, jakąś żywość. Używaliśmy syntezatorów Roland Juno-60, Moog oraz Nord Lead. Zdarzało się często, że odpalaliśmy sesje, Kuba grał na Nordzie, ja grałem na Juno i po prostu sobie jamowaliśmy przez wiele minut. Po czym siadaliśmy i wycinaliśmy najlepsze fragmenty i wrzucaliśmy je do projektu. To było moje pierwsze doświadczenia z analogową syntezą. Nie wiedziałem do czego służą te wszystkie filtry i gałki. Kuba bardzo mi pomagał i tłumaczył na bieżąco. Oprócz tego nagraliśmy w studio kwartet smyczkowy do „Orell” i sekcje dętą. Później Kuba to miksował w Pro Toolsie, przepuszczając to również przez analogowe urządzenia.

Oprócz syntezatorów były jakieś narzędzie, które pozytywnie zaskoczyły Cię w studio?

Największe wrażenie na mnie zrobiło urządzenie Sherman Filterbank. To robiło takie strasznie dziwne efekty przesterowania, filtrowania i dodawania harmonicznych. Dużo się tym bawiliśmy. Drugi urządzenie to był delay cyfrowy TC Helicona z różnymi emulacjami delay’i.

Zdecydowaliście się nagrać całą płytę w Azymucie. Wszystko powstawało w studio czy mieliście już przygotowany materiał wcześniej?

Właściwie wszystkie aranże przygotowaliśmy z Igorem wcześniej. Czasami układaliśmy czy eksperymentowaliśmy w studio, ale w małym procencie. Igor nagrywał wokal, który już wcześniej mieliśmy nagrany w pokoju. Chodziło po prostu, o to, żeby uzyskać lepszą jakość wokalu. Większość projektów była przygotowana. W studio były szlifowane, dopieszczane, przepuszczane. Kuba też dodawało producencko to co uważał za wartościowe.

Jesteś zadowolony z końcowego efektu?

Po usłyszeniu materiału po masteringu stwierdziłem, że pomiędzy miksem a masterem jest znacząca różnica. W przypadku pierwszej płyty ona też była duża, ale miks był faktycznie trochę słaby. Tutaj ten master robi robotę, więc jestem zadowolony. Trochę jednak musiałem przytemperować swoje ego, ambicje czy potrzebę kontrolowania wszystkiego. Przy pierwszej płycie ja wybierałem brzmienia i pokazywałem je Igorowi i raczej to był efekt gotowy na który on musiał się zgodzić. Teraz przy miksowaniu było nas w sumie 5 osób. Ja, Igor, Kuba producent, właściciel i menadżer studia. Była więc demokracja i pewnie rozwiązania odpuszczałem na zasadzie spróbowania zaakceptowania czyjejś wizji i zobaczenia z czasem czy była to dobra decyzja. W pracy z ludźmi już się tego nauczyłem, że trzeba czasami odpuszczać i to jest dobre i zdrowe. Przykładowo finalny miks płyty Kuba robił przez dwa tygodnie sam. Przedstawił nam gotowe wersje miksów, więc wiele rzeczy ja zmiksowałbym inaczej, w innym charakterze, ale stwierdziłem, że on dodał do tego taką swoją jakość, więc niech tak będzie. Na pewno potrzebuje się zdystansować do tej płyty, żeby wiedzieć czy jestem z niej w pełni zadowolony. Jak się coś edytuje i pracuje nad tym, to często chce się rzygać, ale potem jak się tego posłucha po czasie, to można się wzruszyć.

Skupiasz się bardziej na technicznym aspekcie, a nie na przekazie.

Dokładnie. Z tego technicznego aspektu zawsze może być lepiej, więc ciężko być zadowolony i powiedzieć sobie, że może być lepiej, ale już jest wystarczająco dobrze.

Skoro jesteśmy przy technicznym wątku. Ableton jest środowiskiem w którym się najlepiej odnajdujesz?

W Abletonie rzeźbie już od 3 lat. Wcześniej był Cubase, ale porzuciłem go całkowicie. Na pewno najlepiej odnajduje się w Abletonie. Pro Toolsa w ogóle nie kumam. Jakbym miał miksować na nim, minęłoby sporo czasu, zanim połapałbym się. Fruity Loopsa też widziałem u moich znajomych, jak oni to obsługują i też dla mnie czarna magia. W Abletonie wiem już dużo. Metodą prób i błędów sprawdzałem co robi dany parametr. Kocham Abletona, czekam na dziesiątkę.

Architektura Abletona pomaga Ci w graniu na żywo?

Zdecydowanie. Zdarzyły nam się takie epizody z Bass Astral x Igo, kiedy jeszcze graliśmy bez Pusha, że nie mogłem przerzucić sobie sesji na clipy. Przez to nie mogłem nimi improwizować, więc puszczałem wszystko z sesji. Wciskałem play i bawiłem sie tylko jakimiś filtrami, ale cały kawałek był zagrany od początku do końca. Czuliśmy się z tym źle i coś nie grało. Igor musiał wejść dokładnie w momencie, w którym aranż to przewidywał. Grając na Pushu mam możliwość reagowania w trakcie koncertu na Igora, na publiczność, na moje emocje. Gdy czuje, że potrzebujemy przedłużyć mocny fragment, bo ludzie się świetnie bawią to, to robię. Grając w zespole gitarowym, gdzie jest 4 muzyków też mieliśmy miejsce na improwizacje ale jednak dużo aranżów było określonych, czyli np. mocny fragment trwa 16 taktów, a ja nie mogłem telepatycznie przekazać perkusiście i gitarzyście, „ej, zagrajmy 32, bo oni jeszcze skaczą”. Ableton i Push to, że są Live daje mi swobodę i ogromną frajdę, że mogę się tym bawić na koncercie. Już nie mógłbym inaczej. Czekam tylko na Pusha nożnego, wtedy mógłbym mieć wolne ręce i np. grać na basie równocześnie. Wtedy to byłby czad!

Wydajecie płytę, a co będzie działo się później?

Teraz mamy dwa miesiące odpoczynku. Igor ma trasę z Clock Machine i nagrywa z nimi nową płytę. Ja będę w tym czasie siedział na chacie i pewnie robił solowy materiał. Takie mam przeczucie. Potem mamy trasę koncertową, promującą tę płytę od marca do czerwca. A potem będziemy mieli przerwę od Bass Astral x Igo. Zobaczymy co się wtedy wydarzy.

Myślisz o solowym projekcie?

Być może pójdę bardziej w solo. Mam takie poczucie, że nie mógłbym zostawić muzyki.

A miałeś takie myśli?

Miałem takie myśli jak się interesowałem medytacją albo jogą, że muszę skupić się na rozwoju osobistym i duchowym i staniu się człowiekiem szczęśliwym, a muzyka to może niekoniecznie i zostanę tancerzem albo fotografem. Miałem takie momenty w życiu, że skwaśniało mi w środku bycie muzykiem. Straciłem radość z obcowania z tym medium, więc interesowałem się innymi, które nie były moją pracą i mogłem to robić dla czystej zabawy. Powoli widzę, że muzyka to jest coś co najbardziej kocham w życiu jeśli chodzi o nurt sztuki. Poszedłem w to tak głęboko, że wiem, że jest to studnia bez dna i mogę to eksplorować do końca życia.

Widzisz jakieś zagrożenia?

Miałem taki moment w życiu, że zacząłem brać dużo narkotyków, ponieważ po narkotykach lepiej się tworzyło muzę i wchodziłem w stany w którym muzyka sama płynęła i to wszystko było takie bardzo głębokie. Później kiedy brałem instrument i miałem wspomnienie tego doświadczenia np. po kwasie albo marihuanie, to miałem takie poczucie, że to nie jest to, że muszę znów zapalić lub coś przyjąć, żeby moja muzyka była tak dobra. Później połączyłem sobie to tak, że jeśli chce robić muzę to muszę brać narkotyki, a jeśli chce przestać brać narkotyki to muszę przestać robi muzę. Teraz trochę inaczej zaczynam rozumieć przez co pojawiały się narkotyki w moim życiu. Dlaczego były mi potrzebne. Uczę się tworzyć muzykę bez nich albo szukam innymi technikami, moim zdaniem zdrowszymi tych stanów świadomości lub stanów emocjonalnych nastroju w których mogę tworzyć równie piękną muzykę. To zagrożenie, mam już dosyć opanowane, jest na pewno lepiej niż było. Innym zagrożeniem są pieniądze. Kiedy zaczynam zarabiać i dostaje pieniądze za moją pracę, to często pojawia się taka myśl tworząc muzykę, żeby zrobić to tak, jak już to raz zrobiłem, co dało mi sukces. Używać patentów, które są sprawdzone i dają mi pieniądze, bo muszę zapewnić sobie byt i chcę też spełniać marzenia z nimi związane, np. zakup instrumentów. Z tyłu głowy pojawia się taki głos, że to jest zbyt ambitne, to nie przejdzie, lepiej to zrobić komercyjnie. Słuchałem tego głosu, a później zastanawiałem się dlaczego jestem wkurzony i nieszczęśliwy, że uprościłem moją muzykę np. do ram 4/4, zwrotka, refren, bridge, gdzie przy jamowaniu powstawały motywy, które były eksperymentalne czy dużo bogatsze emocjonalnie. Nie pieniądze są jednak problemem, ale moje przekonania w związku z nimi.

Jak wyglądałoby twoje wymarzone studio?

Chciałbym, żeby było w moim domu, żebym mógł sobie rano zrobić kawę i iść do pokoju nagrywać. Chciałbym mieć tam fortepian. Chciałbym, żeby było to miejsce z dużą przestrzenią. Widzę tam syntezatory analogowe Juno, jakiegoś basowego i może Rhodes’a do tego, bo jego brzmienie jest przepiękne. To z instrumentów klawiszowych. W zasadzie wystarczyłaby mi jedna gitara basowa, akustyczna i elektryczna. Do tego jeden wzmacniacz lampowy. Chciałbym, żeby była tam perkusja. 4 mikrofony: dwie wstęgi i mikrofon do stopy i werbla. Taki prosty set-up ale z dobrą jakością. Chciałbym mieć szpulę taśmową, żeby można było wszystko przez nią przepuścić. Pewnie do tego kilka podstawowych mikrofonów pojemnościowych, dwa kompresory analogowe i delay taśmowy. Jestem skromnym chłopakiem ze wsi, także na razie to są moje marzenia, jeśli chodzi o studio (śmiech). Oczywiście chciałbym, żeby to był pokój do którego mógłbym zaprosić ludzi i z nimi jamować i nagrywać to w czasie rzeczywistym.

Gdzie widzi siebie Kuba Tracz za kilka lat?

Hmm. Widzę siebie na scenie. Na tej scenie są inni muzycy, którzy są moimi przyjaciółmi. Widzę jak gramy muzykę i ludzie tańczą. Moim marzeniem jest, żeby na koncercie ludzie tańczyli, w pewien sposób, którego kiedyś doświadczyłem. Chodziłem na coś takiego co się nazywa „5 rytmów”. To jest taki rodzaj tańca, że ludzie wieku od 20 do 60 lat spotykają się na sali gimnastycznej i każdy tańczy jak chce. Każdy ma swoją przestrzeń i wspólnie płyną razem z muzyką. Moim wielkim marzeniem, jest aby, ludzie przychodzący na koncert mogli tańczyć w taki sposób i żebyśmy my jako muzycy mogli tych ludzi do tego tańca prowadzić. Wiem, że mnie ten taniec bardzo zmienił, więc chciałbym takie doświadczenie dawać ludziom. A i chciałbym grać na fortepianie i mieć białą koszule i białe spodnie (śmiech).

Tego Ci zatem życzę!

 

Rozmawiał Piotr Kardas.

*zdjęcie udostępnił Kuba Tracz
Piotr Kardas

Producent muzyczny, sound designer, beatmaker oraz instrumentalista. Autor książek „Homerecording Dla Każdego”, „Homerecording Level Up” i "Homerecording Hasła". Posiada międzynarodowy certyfikat firmy Apple z programu Logic Pro.

Komentarze są wyłączone

Polityka prywatności Homerecoding4all.com – informacje o cookies

Podanie danych osobowych, a także zgoda na ich przetwarzanie są całkowicie dobrowolne. Wszelkie przekazane nam dane osobowe są przetwarzane wyłącznie w zakresie i celu, na jaki wyraziłeś zgodę.

Prosimy, abyś pamiętał, że w każdej chwili masz prawo do aktualizacji lub całkowitego usunięcia swoich danych osobowych. Możesz to zrobić samodzielnie, jak i korzystając z naszej pomocy, której chętnie udzielimy.

Zapewniamy Cię, że nasza firma przestrzega restryktywnej polityki bezpieczeństwa danych osobowych. Twoje dane osobowe są u nas bezpieczne i dokładamy wszelkich starań, aby poziom ten z roku na rok był coraz wyższy. Wierzymy, że zapoznanie się z naszą polityką prywatności pozwoli Ci poczuć się bezpiecznie i cieszyć z korzystania z Homerecording4all.com.

I. Kto jest administratorem danych osobowych Homerecording4all.com?
Administratorem danych osobowych serwisu Homerecording4all.com (dalej Administrator), czyli odpowiedzialnym za zapewnienie bezpieczeństwa Twoim danym osobowym jest (adres siedziby):

Piotr Kardas Production
ul. Żarecka 42B/54
42-208 Częstochowa
NIP: 949-212-62-42
REGON: 122427557

Działalność wpisana do: CEIDG.

II. Cookies – Twoje dane osobowe, które pobierane są automatycznie po wejściu na Homerecoding4all.com.
Pliki cookies (tzw. „ciasteczka”) stanowią dane informatyczne, w szczególności pliki tekstowe, które przechowywane są w urządzeniu końcowym użytkownika Homerecoding4all.com.
W ramach Homerecoding4all.com stosowane są dwa zasadnicze rodzaje plików cookies: „sesyjne” (session cookies) oraz „stałe” (persistent cookies). Cookies „sesyjne” są plikami tymczasowymi, które przechowywane są w urządzeniu końcowym użytkownika do czasu wylogowania, opuszczenia strony internetowej lub wyłączenia oprogramowania (przeglądarki internetowej). „Stałe” pliki cookies przechowywane są w urządzeniu końcowym Użytkownika przez czas określony w parametrach plików cookies lub do czasu ich usunięcia przez Użytkownika.

W ramach Homerecoding4all.com stosowane są następujące rodzaje plików cookies:

§ „niezbędne” pliki cookies, umożliwiające korzystanie z usług dostępnych w ramach Homerecoding4all.com; np. uwierzytelniające pliki cookies wykorzystywane do usług wymagających uwierzytelniania;

§ pliki cookies służące do zapewnienia bezpieczeństwa, np. wykorzystywane do wykrywania nadużyć w zakresie uwierzytelniania w ramach Homerecoding4all.com;

§ „wydajnościowe” pliki cookies, umożliwiające zbieranie informacji o sposobie korzystania ze stron internetowych Homerecoding4all.com;

§ „funkcjonalne” pliki cookies, umożliwiające „zapamiętanie” wybranych przez Użytkownika ustawień i personalizację interfejsu Homerecoding4all.com;

§ „reklamowe” pliki cookies, umożliwiające dostarczanie Użytkownikom treści reklamowych bardziej dostosowanych do ich zainteresowań.

W wielu przypadkach oprogramowanie służące do przeglądania stron internetowych (przeglądarka internetowa) domyślnie dopuszcza przechowywanie plików cookies w urządzeniu końcowym użytkownika. Użytkownicy Homerecoding4all.com mogą dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących plików cookies. Ustawienia te mogą zostać zmienione w szczególności w taki sposób, aby blokować automatyczną obsługę plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej bądź informować o ich każdorazowym zamieszczeniu w urządzeniu Użytkownika Homerecoding4all.com. Szczegółowe informacje o możliwości i sposobach obsługi plików cookies dostępne są w ustawieniach oprogramowania przeglądarki internetowej.

A. Homerecoding4all.com (serwer)
System informatyczny, z którego korzysta Homerecoding4all.com automatycznie gromadzi w logach dane związane z urządzeniem, z którego korzystasz łącząc się z Homerecoding4all.com. Dane te gromadzone są jedynie w celach statystycznych i dotyczą: typu urządzenia, systemu operacyjnego, rodzaju przeglądarki internetowej, rozdzielczości ekranu, głębi kolorów, IP, dostawcy usług internetowych, czy adres wejścia na Homerecoding4all.com i są wykorzystywane jedynie w procesie optymalizacji Homerecoding4all.com w celu zapewnienia jak największej wygody korzystania.

Dane te nie są nigdy łączone z danymi podanymi, o których mowa w III części i stanowią jedynie materiał do analizy statystycznej i mechanizmów korygowania błędów systemowych.

B. Homerecoding4all.com (cookies)
Homerecoding4all.com wykorzystuje technologię „cookies”, czyli plików tekstowych umieszczanych na Twoim urządzeniu, w celu umożliwienia Homerecoding4all.com rozpoznania Ciebie i dostosowania Homerecoding4all.com do Twoich potrzeb.

Homerecoding4all.com wykorzystuje cookies do:

1. zapamiętania Twoich preferencji wyświetlania Homerecoding4all.com (sesja trwa 30 dni, po czym cookie jest kasowane);

2. tworzenia statystyk i raportów oglądalności funkcjonowania Homerecoding4all.com.

Jeżeli nie zgadzasz się na umieszczanie na swoim urządzeniu plików cookies możesz zablokować ich umieszczenie odpowiednio konfigurując swoja przeglądarkę internetową. Informacje jak to zrobić znajdziesz w plikach pomocy swojej przeglądarki internetowej. Niestety w przypadku zablokowania plików cookies pochodzących z Homerecoding4all.com nie możemy zagwarantować jego poprawnego działania.

Jeżeli zgadzasz się na umieszczanie na swoim urządzeniu plików cookies, ale po zakończeniu odwiedzin w Homerecoding4all.com chciałbyś je skasować, możesz to zrobić bez ryzyka a informację o tym jak, to zrobić znajdziesz w plikach pomocy swojej przeglądarki internetowej.

C. Google Analytics (cookies)
Google Analytics wykorzystuje technologię „cookies”, czyli plików tekstowych umieszczanych na Twoim urządzeniu, w celu umożliwienia przeanalizowania przez Homerecoding4all.com źródeł ruchu i sposobu, w jaki odwiedzający korzystają z niego.

Google gromadzi na swoich serwerach dane pozyskane z umieszczania na urządzeniach plików cookies i korzysta z tych informacji w celu tworzenia raportów i świadczenia innych usług związanych z ruchem i korzystaniem z internetu.

Google może również przekazywać te informacje osobom trzecim, jeżeli będzie zobowiązana to uczynić na podstawie przepisów prawa lub w przypadku, gdy osoby te przetwarzają takie informacje w imieniu Google i Clicky.

Dane te nie są nigdy łączone z danymi podanymi, o których mowa w III części i stanowią jedynie materiał do analizy statystycznej i mechanizmów korygowania błędów systemowych.

Jeżeli nie zgadzasz się na umieszczanie na swoim urządzeniu plików cookies możesz zablokować ich umieszczenie odpowiednio konfigurując swoja przeglądarkę internetową. Informacje jak to zrobić znajdziesz w plikach pomocy swojej przeglądarki internetowej. Niestety w przypadku zablokowania plików cookies Google nie możemy zagwarantować poprawnego działania Homerecoding4all.com.

Jeżeli zgadzasz się na umieszczanie na swoim urządzeniu plików cookies Google, ale po zakończeniu odwiedzin w Homerecoding4all.com chciałbyś je skasować, możesz to zrobić bez ryzyka, a informację o tym jak to zrobić znajdziesz w plikach pomocy swojej przeglądarki internetowej.

D. Cookies pochodzące z serwerów partnerów Homerecoding4all.com.
Homerecoding4all.com korzysta ze skryptów i elementów oprogramowania dostarczonych i znajdujących się na serwerach jej partnerów biznesowych. Cookie takie mogą zawierać dane niezbędne partnerowi do realizacji usługi dostarczanej Homerecoding4all.com lub zawierające inne niż wymienione w polityce prywatności dane.

Homerecoding4all.com bardzo starannie dobiera swoich partnerów biznesowych nie odpowiada jednak za ich politykę w zakresie cookies. Dlatego zalecamy weryfikację każdego z naszych partnerów w zakresie własnym i samodzielne podjęcie decyzji, czy chcesz akceptować ich cookies.

Homerecoding4all.com wykorzystuje skrypty następujących partnerów:

a. Roxr Software, Ltd., operatora Clicky.com, z siedzibą w (OR. USA) – statystyki

Jeżeli nie zgadzasz się na umieszczanie na swoim urządzeniu plików cookies możesz zablokować ich umieszczenie odpowiednio konfigurując swoja przeglądarkę internetową. Informacje jak to zrobić znajdziesz w plikach pomocy swojej przeglądarki internetowej. Niestety w przypadku zablokowania plików cookiesm nie możemy zagwarantować poprawnego działania Homerecoding4all.com.

III. Subskrypcja newslettera
W przypadku subskrypcji newslettera oraz wyrażenia zgody na jego otrzymywanie w procesie rejestracji lub składania zamówienia prosimy jedynie o podanie adresu e-mail, na który przesyłane będę informacje handlowe od Administratora, z których w każdej chwili możesz zrezygnować klikając link anulujący subskrypcję i znajdujący się w stopce każdego newslettera.

Dane podane w trakcie subskrypcji newslettera są przetwarzane przez Homerecoding4all.com i następujące podmioty:

FreshMail, operator serwisu Freshmail.com

IV. Polityka prywatności bezpieczeństwa partnerów Homerecoding4all.com
Homerecoding4all.com bardzo starannie dobiera swoich partnerów biznesowych i równie starannie weryfikuje zamieszczanie w Homerecoding4all.com linki do innych stron internetowych. Homerecoding4all.com nie odpowiada jednak za standard i politykę ochrony prywatności stosowaną przez właścicieli, operatorów czy administratorów tych stron. Dlatego zalecamy weryfikację każdego z naszych partnerów w zakresie własnym i samodzielne podjęcie decyzji, czy chcesz powierzyć im Twoje dane osobowe.

V. Udostępnianie Twoich danych osobowych
W szczególnych sytuacjach, w których obowiązujące prawo nakazuje administratorowi udostępnienie zebranych danych organom państwowym, Homerecoding4all.com dane takie udostępni. Za wyjątkiem tych sytuacji, Twoje dane osobowe będą ujawnianie wyłącznie w zakresie, celu i podmiotom wymienionym w niniejszej polityce prywatności.

VI. Zmiana polityki bezpieczeństwa Homerecoding4all.com
Homerecoding4all.com zastrzega sobie prawo zmiany polityki prywatności, o ile będzie wymagać tego obowiązujące prawo, ulegną zmianie warunki technologiczne funkcjonowania Homerecoding4all.com lub zmiana będzie wprowadzać standard wyższy od minimum wymaganego prawem. Aktualny tekst polityki prywatności zawsze będzie znajdować się pod adresem https://www.homerecording4all.com/polityka-prywatnosci/.

VII. Kontakt
Homerecording4all.com kontaktuje się z Tobą korzystając z podanego e-maila, a tylko w szczególnych sytuacjach korzystamy z podanego przez Ciebie numeru telefonu.

W przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości co do polityki prywatności i bezpieczeństwa Twoich danych osobowych zachęcamy do kontaktu pod naszym e-mailem sklep@homerecording4all.com

W przypadku chęci aktualizacji lub usunięcia Twoich danych osobowych, o ile nie możesz lub nie chcesz zrobić tego samodzielnie, prosimy o kontakt pod naszym adresem e-mail sklep@homerecording4all.com.

W powyższych sprawach można również korespondować z nami pod adresem korespondencyjnym:

Piotr Kardas Production
ul. Żarecka 42B/54
42-208 Częstochowa

Zawarcie umowy pomiędzy Kupującym a Sprzedającym może nastąpić na dwa sposoby. Kupujący ma prawo przed złożeniem zamówienia do negocjacji wszelkich zapisów umowy ze Sprzedającym, w tym również zmieniających zapisy poniższego regulaminu. Negocjacje, te powinny być prowadzone w formie pisemnej i kierowane na adres Sprzedającego – Homerecording4all.com (magazyn), Szczebrzeska 55a, 22-400 Zamość. W przypadku zrezygnowania przez Kupującego z możliwości zawarcia umowy na drodze indywidualnych negocjacji zastosowanie ma poniższy regulamin i stosowne przepisy prawa.

 

REGULAMIN

§1 Definicje

1. Adres pocztowy – imię i nazwisko lub nazwa instytucji, położenie w miejscowości (w przypadku miejscowości podzielonej na ulice: ulica, numer budynku, numer mieszkania lub lokalu; w przypadku miejscowości niepodzielonej na ulice: nazwa miejscowości i numer nieruchomości), kod pocztowy oraz miejscowość.

2. Adres reklamacyjny:

Homerecording4all.com (magazyn)
Szczebrzeska 55a
22-400 Zamość

3. Cennik dostaw – znajdujące się pod adresem http://homerecording4all.com/ zestawienie dostępnych rodzajów dostawy i ich kosztów.

4. Dane kontaktowe:

Homerecording4all.com (magazyn)
Szczebrzeska 55a
22-400 Zamość
e-mail: sklep@homerecording4all.com

5. Dostawa – rodzaj usługi przewozowej wraz z określeniem przewoźnika i kosztu wymieniona w cenniku dostaw znajdującym pod adresem homerecording4all.com/dostawa-platnosc

6. Dowód zakupu – faktura, rachunek lub paragon wystawione zgodnie z Ustawą o podatku od towarów i usług z dnia 11 marca 2004 roku z późniejszymi zmianami i innymi stosownymi przepisami prawa.

7. Karta produktu – pojedyncza podstrona sklepu zawierająca informacje o pojedynczym produkcie.

8. Klient – pełnoletnia osoba fizyczna posiadająca pełną zdolność do czynności prawnych, osoba prawna lub jednostka organizacyjna nie posiadająca osobowości prawnej a posiadająca zdolność do czynności prawnych, dokonująca u Sprzedającego zakupu związanego bezpośrednio z jej działalnością gospodarczą lub zawodową.

9. Kodeks cywilny – ustawa kodeks cywilny z dnia 23 kwietnia 1964 roku z późniejszymi zmianami.

10. Kodeks dobrych praktyk – zbiór zasad postępowania, a w szczególności norm etycznych i zawodowych, o których mowa w art 2 pkt. 5 Ustawy o przeciwdziałaniu nieuczciwym praktykom rynkowym z dnia 23 sierpnia 2007 roku z późniejszymi zmianami.

11. Konsument – pełnoletnia osoba fizyczna posiadająca pełną zdolność do czynności prawnych, dokonująca u Sprzedającego zakupu niezwiązanego bezpośrednio z jej działalnością gospodarczą lub zawodową.

12. Koszyk – lista produktów sporządzona z oferowanych w sklepie produktów na podstawie wyborów Kupującego.

13. Kupujący – zarówno Konsument, jak i Klient.

14. Miejsce wydania rzeczy – adres pocztowy lub punkt odbioru wskazane w zamówieniu przez Kupującego.

15. Moment wydania rzeczy – moment, w którym Kupujący lub wskazana przez niego do odbioru osoba trzecia obejmie rzecz w posiadanie.

16. Platforma internetowa ODR – unijny serwis internetowy działający na podstawie Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 524/2013 z dnia 21 maja 2013 r. w sprawie internetowego systemu rozstrzygania sporów konsumenckich oraz zmiany rozporządzenia (WE) nr 2006/2004 i dyrektywy 2009/22/WE i dostępny pod adresem https://webgate.ec.europa.eu/odr

17. Płatność – metoda dokonania zapłaty za przedmiot umowy i dostawę wymieniona pod adresem http://homerecording4all.com/

18. Podmiot uprawniony – podmiot uprawniony do pozasądowego rozwiązywania sporów konsumenckich w rozumieniu ustawy o pozasądowym rozwiązywaniu sporów konsumenckich z dnia 23 września 2016 roku z późniejszymi zmianami.

19. Prawo konsumenckie – ustawa o prawach konsumenta z dnia 30 maja 2014 roku.

20. Produkt – minimalna i niepodzielna ilość rzeczy, która może być przedmiotem zamówienia, a która podana jest w sklepie Sprzedającego jako jednostka miary przy określeniu jego ceny (cena/jednostka).

21. Przedmiot umowy – produkty i dostawa będące przedmiotem umowy.

22. Przedmiot świadczenia – przedmiot umowy.

23. Punkt odbioru – miejsce wydania rzeczy nie będące adresem pocztowym, wymienione w zestawieniu udostępnionym przez Sprzedającego w sklepie.

24. Rejestr UOKiK ­– rejestr podmiotów uprawnionych prowadzony przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów na podstawie ustawy o pozasądowym rozwiązywaniu sporów konsumenckich z dnia 23 września 2016 roku z późniejszymi zmianami i dostępny pod adresem: https://uokik.gov.pl/rejestr_podmiot_uprawnionych.php

25. Rzecz – rzecz ruchoma mogąca być lub będąca przedmiotem umowy.

26. Sklep – serwis internetowy dostępny pod adresem http://homerecording4all.com/, za pośrednictwem, którego Kupujący może złożyć zamówienie.

27. Sprzedający:

Piotr Kardas Production, ul. Żarecka 42B/54, 42-208 Częstochowa,

NIP: 9492126242, REGON: 122427557

zarejestrowany i widoczny w ewidencji CEIDG pod adresem:
https://prod.ceidg.gov.pl/ceidg/ceidg.public.ui/SearchDetails.aspx?Id=a086eba4-eb83-4069-926e-6765f272fff3

KONTO BANKOWE: 40 1090 1795 0000 0001 4299 3938

28. System – zespół współpracujących ze sobą urządzeń informatycznych i oprogramowania, zapewniający przetwarzanie i przechowywanie, a także wysyłanie i odbieranie danych poprzez sieci telekomunikacyjne za pomocą właściwego dla danego rodzaju sieci urządzenia końcowego, potocznie określany Internetem.

29. Termin realizacji – podana na karcie produktu liczba godzin lub dni roboczych.

30. Umowa – umowa zawierana poza lokalem przedsiębiorcy lub na odległość w rozumieniu Ustawy o prawach konsumenta z dnia 30 maja 2014 roku w przypadku Konsumentów i umowa sprzedaży w rozumieniu art. 535 Ustawy kodeks cywilny z dnia 23 kwietnia 1964 roku w przypadku Kupujących.

31. Wada – zarówno wada fizyczna, jak i wada prawna.

32. Wada fizyczna – niezgodność rzeczy sprzedanej z umową, a w szczególności jeśli rzecz:

a. nie ma ona właściwości, które rzecz tego rodzaju powinna mieć ze względu na cel w umowie oznaczony albo wynikający z okoliczności lub przeznaczenia;

b. nie ma właściwości, o których istnieniu Sprzedający zapewnił Konsumenta,

c. nie nadaje się do celu, o którym Konsument poinformował Sprzedającego przy zawarciu umowy, a Sprzedający nie zgłosił zastrzeżenia co do takiego jej przeznaczenia;

d. została Konsumentowi wydana w stanie niezupełnym;

e. w razie nieprawidłowego jej zamontowania i uruchomienia, jeżeli czynności te zostały wykonane przez Sprzedającego lub osobę trzecią, za którą Sprzedający ponosi odpowiedzialność, albo przez Konsumenta, który postąpił według instrukcji otrzymanej od Sprzedającego;

f. nie ma ona właściwości, o której zapewniał producent lub jego przedstawiciel lub osoba, która wprowadza rzecz do obrotu w zakresie swojej działalności gospodarczej oraz osoba, która przez umieszczenie na rzeczy sprzedanej swojej nazwy, znaku towarowego lub innego oznaczenia odróżniającego przedstawia się jako producent, chyba że Sprzedający zapewnień tych nie znał ani, oceniając rozsądnie, nie mógł znać albo nie mogły one mieć wpływu na decyzję Konsumenta o zawarciu umowy, albo gdy ich treść została sprostowana przed zawarciem umowy.

33. Wada prawna – sytuacja, kiedy rzecz sprzedana stanowi własność osoby trzeciej albo jest obciążona prawem osoby trzeciej, a także jeżeli ograniczenie w korzystaniu lub rozporządzaniu rzeczą wynika z decyzji lub orzeczenia właściwego organu.

34. Zamówienie – oświadczenie woli Kupującego złożone za pośrednictwem sklepu określające jednoznacznie: rodzaj i ilość produktów; rodzaj dostawy; rodzaj płatności; miejsce wydania rzeczy, dane Kupującego a zmierzające bezpośrednio do zawarcia umowy pomiędzy Kupującym a Sprzedającym.

§2 Warunki ogólne

 

1. Umowa zawierana jest w języku polskim, zgodnie z polskim prawem i niniejszym regulaminem.

2. Miejsce wydania rzeczy musi znajdować się na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej.

3. Sprzedający jest zobowiązany i zobowiązuje się świadczyć usługi i dostarczać rzeczy wolne od wad.

4. Wszystkie ceny podawane przez Sprzedającego wyrażone są̨ w polskiej walucie i są̨ cenami brutto (zawierają̨ podatek VAT). Ceny produktów nie zawierają kosztu dostawy, który określony jest w cenniku dostaw.

5. Wszelkie terminy liczone są zgodnie z art. 111 Kodeksu cywilnego, czyli termin oznaczony w dniach kończy się z upływem ostatniego dnia, a jeżeli początkiem terminu oznaczonego w dniach jest pewne zdarzenie, nie uwzględnia się przy obliczaniu terminu dnia, w którym to zdarzenie nastąpiło.

6. Potwierdzenie, udostępnienie, utrwalenie, zabezpieczenie wszelkich istotnych postanowień umowy w celu uzyskania dostępu do tych informacji w przyszłości następuje w postaci:

a. potwierdzenia zamówienia poprzez wysłanie na wskazany adres e-mail: zamówienia, faktury pro forma, informacji o prawie odstąpienia od umowy, niniejszego regulaminu w wersji pdf, wzoru formularza odstąpienia od umowy w wersji pdf, linków do samodzielnego pobrania regulaminu i wzorca odstąpienia od umowy;

b. dołączenia do zrealizowanego zamówienia, wysłanego do wskazanego miejsca wydania rzeczy wydrukowanych: dowodu zakupu, informacji o prawie odstąpienia od umowy, niniejszego regulaminu, wzoru formularza odstąpienia od umowy.

7. Sprzedający informuje o znanych mu gwarancjach udzielonych przez osoby trzecie dla produktów znajdujących się w sklepie.

8. Sprzedający nie pobiera żadnych opłat za komunikację z nim z wykorzystaniem środków porozumiewania na odległość, a Kupujący poniesie jej koszty w wysokości wynikającej z umowy jaką zawarł z osobą trzecią świadczącą na jego rzecz określoną usługę umożliwiającą porozumiewanie na odległość.

9. Sprzedający zapewnia Kupującemu korzystającemu z systemu poprawność́ działania sklepu w następujących przeglądarkach: IE wersja 7 lub nowsza, FireFox wersja 3 lub nowsza, Opera wersja 9 lub nowsza, Chrome wersja 10 lub nowsza, Safari z zainstalowanymi najnowszymi wersjami JAVA i FLASH, na ekranach o rozdzielczości poziomej powyżej 1024 px. Używanie oprogramowania firm trzecich mających wpływ na funkcjonowanie i funkcjonalność przeglądarek: Internet Explorer, FireFox, Opera, Chrome, Safari może mieć wpływ na poprawne wyświetlanie sklepu, dlatego w celu uzyskania pełnej funkcjonalności sklepu http://homerecording4all.com/, należy je wszystkie wyłączyć́.

10. Kupujący może skorzystać z opcji zapamiętania jego danych przez sklep w celu ułatwienia procesu składania kolejnego zamówienia. W tym celu Kupujący powinien podać login i hasło, niezbędne do uzyskania dostępu do swojego konta. Login i hasło są ciągiem znaków ustalanych przez Kupującego, który ma obowiązek zachowania ich w tajemnicy i chronienia przed niepowołanym dostępem osób trzecich. Kupujący ma w każdej chwili możliwość wglądu, poprawiania, aktualizacji danych oraz usuwania konta w sklepie.

11. Sprzedający stosuje się do kodeksu dobrych praktyk.

12. Kupujący zobowiązany jest do:

a.a. niedostarczania i nieprzekazywania treści zabronionych przez przepisy prawa, np. treści propagujących przemoc, zniesławiających lub naruszających dobra osobiste i inne prawa osób trzecich,

a.b. korzystania ze sklepu w sposób nie zakłócający jego funkcjonowania, w szczególności poprzez użycie określonego oprogramowania lub urządzeń,

a.c. niepodejmowania działań takich jak: rozsyłanie lub umieszczanie w ramach sklepu niezamówionej informacji handlowej (spam),

a.d. korzystania ze sklepu w sposób nieuciążliwy dla innych Kupujących oraz dla Sprzedającego,

a.e. korzystania z wszelkich treści zamieszczonych w ramach sklepu jedynie w zakresie własnego użytku osobistego,

a.f. korzystania ze sklepu w sposób zgodny z przepisami obowiązującego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej prawa, postanowieniami regulaminu, a także z ogólnymi zasadami netykiety.

§3 Zawarcie umowy i realizacja

 

1. Zamówienia można składać́ 24 godziny na dobę.

2. W celu złożenia zamówienia Kupujący powinien wykonać co najmniej następujące czynności, z których część może być wielokrotnie powtarzana:

a. dodanie do koszyka produktu;

b. wybór rodzaju dostawy;

c. wybór rodzaju płatności;

d. wybór miejsca wydania rzeczy;

e. złożenie w sklepie zamówienia poprzez użycie przycisku „Kupuję i płacę”.

3. Zawarcie umowy z Konsumentem następuje z chwilą złożenia zamówienia.

4. Realizacja zamówienia Konsumenta płatnego za pobraniem następuje niezwłocznie, a zamówienia płatnego przelewem lub za pośrednictwem systemu płatności elektronicznych po zaksięgowaniu wpłaty Konsumenta na koncie Sprzedającego, co powinno nastąpić w terminie 30 dni od złożenia zamówienia, chyba że Konsument nie był w stanie spełnić świadczenia z nie swojej winy i poinformował o tym Sprzedającego.

5. Zawarcie umowy z Klientem następuje z chwilą przyjęcia zamówienia przez Sprzedającego, o czym informuje on Klienta w terminie do 48 godzin od złożenia zamówienia.

6. Realizacja zamówienia Klienta płatnego za pobraniem następuje niezwłocznie po zawarciu umowy, a zamówienia płatnego przelewem lub za pośrednictwem systemu płatności elektronicznych po zawarciu umowy i zaksięgowaniu wpłaty Klienta na koncie Sprzedającego.

7. Realizacja zamówienia Klienta może być uzależniona od dokonania wpłaty całości lub części wartości zamówienia lub uzyskania limitu kredytu kupieckiego co najmniej o wartości zamówienia lub zgody Sprzedającego na wysłanie zamówienia za pobraniem (płatnego przy odbiorze).

8. Wysłanie przedmiotu umowy następuje w terminie określonym na karcie produktu, a dla zamówień złożonych z wielu produktów w najdłuższym terminie z określonych na kartach produktów. Bieg terminu rozpoczyna się z chwilą realizacji zamówienia.

9. Zakupiony przedmiot umowy jest wraz z wybranym przez Kupującego dokumentem sprzedaży wysyłany wybranym przez Kupującego rodzajem dostawy do wskazanego przez Kupującego w zamówieniu miejsca wydania rzeczy, wraz z dołączonymi załącznikami, o których mowa w §2 pkt 6b.

 

§4 Prawo do odstąpienia od umowy

1. Konsumentowi, przysługuje na podstawie art. 27 Prawa konsumenckiego prawo do odstąpienia od umowy zawartej na odległość, bez podania przyczyny i bez ponoszenia kosztów, z wyjątkiem kosztów określonych w art. 33, art. 34 Prawa konsumenckiego.

2. Termin odstąpienia od umowy zawartej na odległość wynosi 14 dni od momentu wydania rzeczy, a do zachowania terminu wystarczy wysłanie oświadczenia przed jego upływem.

3. Oświadczenie o odstąpieniu od umowy Konsument może złożyć na formularzu, którego wzór stanowi załącznik nr 2 do Prawa konsumenckiego, na formularzu dostępnym pod adresem http://homerecording4all.com/ lub w innej formie zgodnej z Prawem konsumenckim.

4. Sprzedający niezwłocznie potwierdzi Konsumentowi na e-mail (podany przy zawieraniu umowy i inny jeżeli został podany w złożonym oświadczeniu) otrzymanie oświadczenia o odstąpieniu od umowy.

5. W przypadku odstąpienia od umowy, umowa jest uważana za niezawartą.

6. Konsument ma obowiązek zwrócić rzecz Sprzedającemu niezwłocznie, jednak nie później niż 14 dni od dnia, w którym odstąpił od umowy. Do zachowania terminu wystarczy odesłanie rzeczy przed jego upływem.

7. Konsument odsyła rzeczy będące przedmiotem umowy, od której odstąpił na własny koszt.

8. Konsument nie ponosi kosztów dostarczania treści cyfrowych, które nie są zapisane na nośniku materialnym, jeżeli nie wyraził zgody na spełnienie świadczenia przed upływem terminu do odstąpienia od umowy lub nie został poinformowany o utracie przysługującego mu prawa odstąpienia od umowy w chwili udzielania takiej zgody lub przedsiębiorca nie dostarczył potwierdzenia zgodnie z art. 15 ust. 1 i art. 21 ust. 1. Prawa konsumenckiego.

9. Konsument ponosi odpowiedzialność za zmniejszenie wartości rzeczy będącej przedmiotem umowy a będące wynikiem korzystania z niej w sposób wykraczający poza konieczny do stwierdzenia charakteru, cech i funkcjonowania rzeczy.

10. Sprzedający niezwłocznie, nie później niż w terminie 14 dni od dnia otrzymania oświadczenia o odstąpieniu od umowy złożonego przez Konsumenta zwróci Konsumentowi wszystkie dokonane przez niego płatności, w tym koszty dostarczenia Konsumentowi rzeczy, a jeżeli Konsument wybrał sposób dostawy inny niż najtańszy zwykły sposób dostarczenia oferowany przez Sprzedającego, Sprzedający nie zwróci Konsumentowi dodatkowych kosztów zgodnie z art 33 Prawa konsumenckiego.

11. Sprzedający dokonuje zwrotu zapłaty przy użyciu takiego samego sposobu płatności, jakiego użył Konsument, chyba że Konsument wyraźnie zgodził się na inny sposób płatności, który nie wiąże się dla niego z żadnymi kosztami.

12. Sprzedający może wstrzymać się ze zwrotem zapłaty otrzymanej od Konsumenta do chwili otrzymania rzeczy z powrotem lub dostarczenia przez Konsumenta dowodu jej odesłania, w zależności od tego, które zdarzenie nastąpi wcześniej.

13. Konsumentowi zgodnie z art 38 Prawa konsumenckiego nie przysługuje prawo do odstąpienia od umowy:

a. w której cena lub wynagrodzenie zależy od wahań na rynku finansowym, nad którymi Sprzedający nie sprawuje kontroli, i które mogą wystąpić przed upływem terminu do odstąpienia od umowy;

b. w której przedmiotem świadczenia jest rzecz nieprefabrykowana, wyprodukowana według specyfikacji konsumenta lub służąca zaspokojeniu jego zindywidualizowanych potrzeb;

c. w której przedmiotem świadczenia jest rzecz ulegająca szybkiemu zepsuciu lub mająca krótki termin przydatności do użycia;

d. w której przedmiotem świadczenia jest rzecz dostarczana w zapieczętowanym opakowaniu, której po otwarciu opakowania nie można zwrócić ze względu na ochronę zdrowia lub ze względów higienicznych, jeżeli opakowanie zostało otwarte po dostarczeniu;

e. w której przedmiotem świadczenia są rzeczy, które po dostarczeniu, ze względu na swój charakter, zostają nierozłącznie połączone z innymi rzeczami;

f. w której przedmiotem świadczenia są nagrania dźwiękowe lub wizualne albo programy komputerowe dostarczane w zapieczętowanym opakowaniu, jeżeli opakowanie zostało otwarte po dostarczeniu;

g. o dostarczanie treści cyfrowych, które nie są zapisane na nośniku materialnym, jeżeli spełnianie świadczenia rozpoczęło się za wyraźną zgodą Konsumenta przed upływem terminu do odstąpienia od umowy i po poinformowaniu go przez przedsiębiorcę o utracie prawa odstąpienia od umowy;

h. o dostarczanie dzienników, periodyków lub czasopism, z wyjątkiem umowy o prenumeratę.
§5 Rękojmia
1. Sprzedający na podstawie art. 558§1 Kodeksu cywilnego całkowicie wyłącza odpowiedzialność wobec Klientów z tytułu wad fizycznych i prawnych (rękojmia).

2. Sprzedający ponosi odpowiedzialność wobec Konsumenta na zasadach określonych w art. 556 Kodeksu cywilnego i kolejnych za wady (rękojmia).

3. W przypadku umowy z Konsumentem jeżeli wada fizyczna została stwierdzona przed upływem roku od momentu wydania rzeczy, przyjmuje się, że istniała ona w chwili przejścia niebezpieczeństwa na Konsumenta.

4. Konsument jeżeli rzecz sprzedana ma wadę, może:

a. złożyć oświadczenie o żądaniu obniżenia ceny;

b. złożyć oświadczenie o odstąpieniu od umowy;

chyba że Sprzedający niezwłocznie i bez nadmiernych niedogodności dla Konsumenta wymieni rzecz wadliwą na wolną od wad albo wadę usunie. Jeżeli jednak rzecz była już wymieniona lub naprawiana przez Sprzedającego albo Sprzedający nie uczynił zadość obowiązkowi wymiany rzeczy na wolną od wad lub usunięcia wady, nie przysługuje mu prawo do wymiany rzeczy lub usunięcia wady.

5. Konsument, może zamiast zaproponowanego przez Sprzedającego usunięcia wady żądać wymiany rzeczy na wolną od wad albo zamiast wymiany rzeczy żądać usunięcia wady, chyba że doprowadzenie rzeczy do zgodności z umową w sposób wybrany przez Konsumenta jest niemożliwe albo wymagałoby nadmiernych kosztów w porównaniu ze sposobem proponowanym przez Sprzedającego, przy czym przy ocenie nadmierności kosztów uwzględnia się wartość rzeczy wolnej od wad, rodzaj i znaczenie stwierdzonej wady, a także bierze się pod uwagę niedogodności, na jakie narażałby Konsumenta inny sposób zaspokojenia.

6. Konsument nie może odstąpić od umowy, jeżeli wada jest nieistotna.

7. Konsument jeżeli rzecz sprzedana ma wadę, może również:

a. żądać wymiany rzeczy na wolną od wad;

b. żądać usunięcia wady.

8. Sprzedający jest obowiązany wymienić rzecz wadliwą na wolną od wad lub usunąć wadę w rozsądnym czasie bez nadmiernych niedogodności dla Konsumenta.

9. Sprzedający może odmówić zadośćuczynienia żądaniu Konsumenta, jeżeli doprowadzenie do zgodności z umową rzeczy wadliwej w sposób wybrany przez kupującego jest niemożliwe albo w porównaniu z drugim możliwym sposobem doprowadzenia do zgodności z umową wymagałoby nadmiernych kosztów.

10. W przypadku, jeżeli rzecz wadliwa została zamontowana, Konsument może żądać od Sprzedającego demontażu i ponownego zamontowania po dokonaniu wymiany na wolną od wad lub usunięciu wady, jednak zobowiązany jest ponieść część związanych z tym kosztów przewyższających cenę rzeczy sprzedanej albo może żądać od Sprzedającego zapłaty części kosztów demontażu i ponownego zamontowania, do wysokości ceny rzeczy sprzedanej. W razie niewykonania obowiązku przez Sprzedającego, Konsument jest upoważniony do dokonania tych czynności na koszt i niebezpieczeństwo Sprzedającego.

11. Konsument, który wykonuje uprawnienia z tytułu rękojmi, jest obowiązany na koszt Sprzedającego dostarczyć rzecz wadliwą na adres reklamacyjny, a jeżeli ze względu na rodzaj rzeczy lub sposób jej zamontowania dostarczenie rzeczy przez Konsumenta byłoby nadmiernie utrudnione, Konsument obowiązany jest udostępnić rzecz Sprzedającemu w miejscu, w którym rzecz się znajduje. W razie niewykonania obowiązku przez Sprzedającego Konsument jest upoważniony do odesłania rzeczy na koszt i niebezpieczeństwo Sprzedającego. Termin rozpatrywania reklamacji to 14 dni roboczych.

12. Koszty wymiany lub naprawy ponosi Sprzedający, za wyjątkiem sytuacji opisanej w §5 pkt 10.

13. Sprzedający obowiązany jest przyjąć od Konsumenta rzecz wadliwą w razie wymiany rzeczy na wolną od wad lub odstąpienia od umowy.

14. Sprzedający w terminie czternastu dni ustosunkuje się do opartych o art. 5615 kodeksu cywilnego: oświadczenia o żądaniu obniżenia ceny, żądania wymiany rzeczy na wolną od wad, żądania usunięcia wady. Sprzedający w terminie trzydziestu dni (art. 7a prawa konsumenckiego) ustosunkuje się do każdego innego oświadczenia Konsumenta, którego nie dotyczy określony w kodeksie cywilnym termin czternastu dni.

W przeciwnym wypadku uważa się, że uznał za uzasadnione oświadczenie lub żądanie Konsumenta.

15. Sprzedający odpowiada z tytułu rękojmi, jeżeli wada fizyczna zostanie stwierdzona przed upływem dwóch lat od momentu wydania rzeczy Konsumentowi, a jeżeli przedmiotem sprzedaży jest rzecz używana przed upływem roku od momentu wydania rzeczy Konsumentowi.

16. Roszczenie Konsumenta o usunięcie wady lub wymianę rzeczy sprzedanej na wolną od wad przedawnia się z upływem roku, licząc od dnia stwierdzenia wady jednak nie wcześniej niż przed upływem dwóch lat od momentu wydania rzeczy Konsumentowi, a jeżeli przedmiotem sprzedaży jest rzecz używana przed upływem roku od momentu wydania rzeczy Konsumentowi.

17. W przypadku, kiedy określony przez Sprzedającego lub producenta termin przydatności rzeczy do użycia kończy się po upływie dwóch lat od momentu wydania rzeczy Konsumentowi, Sprzedający odpowiada z tytułu rękojmi za wady fizyczne tej rzeczy stwierdzone przed upływem tego terminu.

18. W terminach określonych w §5 pkt 15-17 Konsument może złożyć oświadczenie o odstąpieniu od umowy albo obniżeniu ceny z powodu wady fizycznej rzeczy sprzedanej, a jeżeli Konsument żądał wymiany rzeczy na wolną od wad lub usunięcia wady, bieg terminu do złożenia oświadczenia o odstąpieniu od umowy albo obniżeniu ceny rozpoczyna się z chwilą bezskutecznego upływu terminu do wymiany rzeczy lub usunięcia wady.

19. W razie dochodzenia przed sądem albo sądem polubownym jednego z uprawnień z tytułu rękojmi termin do wykonania innych uprawnień, przysługujących Konsumentowi z tego tytułu, ulega zawieszeniu do czasu prawomocnego zakończenia postępowania. Odpowiednio stosuje się również do postępowania mediacyjnego, przy czym termin do wykonania innych uprawnień z tytułu rękojmi, przysługujących Konsumentowi, zaczyna biec od dnia odmowy przez sąd zatwierdzenia ugody zawartej przed mediatorem lub bezskutecznego zakończenia mediacji.

20. Do wykonywania uprawnień z tytułu rękojmi za wady prawne rzeczy sprzedanej stosuje się §5 pkt 15-16, z tym że bieg terminu rozpoczyna się od dnia, w którym Konsument dowiedział się o istnieniu wady, a jeżeli Konsument dowiedział się o istnieniu wady dopiero na skutek powództwa osoby trzeciej – od dnia, w którym orzeczenie wydane w sporze z osobą trzecią stało się prawomocne.

21. Jeżeli z powodu wady rzeczy Konsument złożył oświadczenie o odstąpieniu od umowy albo obniżeniu ceny, może on żądać naprawienia szkody, którą poniósł przez to, że zawarł umowę, nie wiedząc o istnieniu wady, choćby szkoda była następstwem okoliczności, za które Sprzedający nie ponosi odpowiedzialności, a w szczególności może żądać zwrotu kosztów zawarcia umowy, kosztów odebrania, przewozu, przechowania i ubezpieczenia rzeczy, zwrotu dokonanych nakładów w takim zakresie, w jakim nie odniósł z nich korzyści, a nie otrzymał ich zwrotu od osoby trzeciej oraz zwrotu kosztów procesu. Nie uchybia to przepisom o obowiązku naprawienia szkody na zasadach ogólnych.

22. Upływ żadnego terminu do stwierdzenia wady nie wyłącza wykonania uprawnień z tytułu rękojmi, jeżeli Sprzedający wadę podstępnie zataił.

23. Sprzedający o ile jest zobowiązany do świadczenia lub świadczenia finansowego na rzecz Konsumenta wykona je bez zbędnej zwłoki, nie później niż terminie przewidzianym w prawie.

§6 Polityka prywatności oraz bezpieczeństwo danych osobowych

 

1. Administratorem baz danych osobowych przekazywanych przez Konsumentów sklepu jest Sprzedający.

2. Sprzedający zobowiązuje się̨ do ochrony danych osobowych zgodnie z Ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku oraz Ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 roku. Kupujący podając przy składaniu zamówienia swoje dane osobowe Sprzedającemu wyraża zgodę̨ na ich przetwarzanie przez Sprzedającego w celu realizacji złożonego zamówienia. Kupujący ma w każdej chwili możliwość́ wglądu, poprawiania, aktualizacji oraz usuwania swoich danych osobowych.

3. Szczegółowe zasady zbierania, przetwarzania i przechowywania danych osobowych wykorzystywanych w celu realizacji zamówień przez sklep zostały opisane w Polityce prywatności, która znajduje się pod adresem: http://homerecording4all.com/
§7 Postanowienia końcowe

 

1. Żadne z postanowień niniejszego regulaminu nie ma na celu naruszenia praw Kupującego. Nie może być́ również̇ w ten sposób interpretowane, gdyż̇ w przypadku niezgodności jakiejkolwiek części regulaminu z obowiązującym prawem Sprzedający deklaruje bezwzględne podporzadkowanie się i stosowanie tego prawa w miejsce zakwestionowanego przepisu regulaminu.

2. O zmianach regulaminu i ich zakresie zarejestrowani Kupujący Bedą powiadomieni drogą elektroniczną (na wskazany przy rejestracji lub zamówieniu e-mail). Powiadomienie zostanie wysłane co najmniej na 30 dni przed wejściem w zżycie nowego regulaminu. Zmiany wprowadzane będą w celu dostosowania regulaminu do obowiązującego stanu prawnego.

3. Aktualna wersja regulaminu jest zawsze dostępna dla Kupującego w zakładce regulamin (https://salescrm.pl/homerecording/regulamin). W trakcie realizacji zamówienia oraz w całym okresie opieki posprzedażowej Kupującego obowiązuje regulamin zaakceptowany przez niego przy składaniu zamówienia. Za wyjątkiem sytuacji, kiedy Konsument uzna go za mniej korzystny od aktualnego i poinformuje Sprzedającego o wyborze aktualnego jako obowiązującego.

4. W sprawach nieuregulowanych niniejszym regulaminem stosuje się̨ odpowiednie obowiązujące przepisy prawne. Kwestie sporne, jeśli Konsument wyrazi taką wolę, rozwiązuje się na drodze postępowania mediacyjnego przed Wojewódzkimi Inspektoratami Inspekcji Handlowej lub procesu przed sądem polubownym przy Wojewódzkim Inspektoracie Inspekcji Handlowej. Konsument może również skorzystać z równoważnych i zgodnych z prawem metod przedsądowego lub pozasądowego rozwiązywania sporów np. za pośrednictwem unijnej platformy internetowej ODR lub dokonując wyboru dowolnego podmiotu uprawnionego spośród znajdujących się w rejestrze UOKiK. Sprzedający oświadcza zamiar i wyraża zgodę na pozasądowe rozwiązanie sporu konsumenckiego.

W ostateczności sprawę rozstrzyga sad właściwy miejscowo i rzeczowo.