Wywiad: Marcin Czapiewski | Homerecording

Wywiad: Marcin Czapiewski

Adaptacja akustyczna to jeden z kluczowych elementów wyposażenia każdego pomieszczenia przeznaczonego do pracy z dźwiękiem. O tym, na co zwrócić uwagę przy adaptowaniu przestrzeni w domowej pracowni muzycznej, przeczytacie w rozmowie z Marcinem Czapiewskim, projektantem i specjalistą w zakresie adaptacji akustycznej studiów nagraniowych, który dodatkowo wykłada na Dolnośląskiej Akademii Realizacji Dźwięku.

Dożyliśmy czasów, w których studio muzyczne możemy mieć w sypialni. Podłączamy monitory odsłuchowe do komputera i zaczynamy przygodę z dźwiękiem. Im dłużej ta przygoda trwa, tym większą rolę odgrywają warunki akustyczne panujące w naszym pomieszczeniu. Czym się kierować przy wyborze pomieszczenia przeznaczonego na domowe studio muzyczne?

Z pewnością spojrzałbym na to pod względem kilku aspektów. Na początek kierowałbym się pewną praktycznością. Jeżeli poważnie myślimy o miejscu pracy i docelowo ma to być nasze stałe miejsce pracy, to na pewno szukałbym pomieszczenia, które przede wszystkim da mi sporo elastyczności w jego konfiguracji i które będę mógł zaadaptować akustycznie. Jeżeli wybiorę pomieszczenie, w którym umieszczę cały sprzęt, ale nie będę mógł wykonać jakiegokolwiek ruchu ani adaptacji nawet w wariancie podstawowym, to mogę źle trafić z akustyką i nie mieć jakiejkolwiek możliwości jej naprawienia. Często tak się zdarza, że stwierdzamy, że jedyne miejsce, w którym możemy się zainstalować, jest tu i koniec. Może się jednak okazać, że to najgorsza konfiguracja pod względem akustycznym. Zatem warto wybrać miejsce, które możemy przystosować priorytetowo do funkcji pracowni muzycznej. Bardzo szybko się to opłaci.

Po drugie warto wybrać takie pomieszczenie, w którym będziemy mogli pracować niezależnie. Najlepiej poszukać miejsca, gdzie nie ma hałaśliwego sąsiedztwa i gdzie jednocześnie my sami nie będziemy komuś przeszkadzać. Oczywiście w miarę naszych możliwości.

Natomiast jeśli chodzi o samą akustykę, to myślę, że najistotniejsze będą proporcje i wielkość pomieszczenia. Poprawne proporcje lub chociaż unikanie złych da nam to, że będziemy mieli łatwiej na starcie. No i oczywiście to, o czym już wspomniałem, czyli możliwość fizycznego zainstalowania elementów adaptacji akustycznej, co nie zawsze jest takie proste.

Jakich proporcji powinniśmy unikać?

Teoretycznie powinniśmy unikać takich proporcji, gdzie wartości wymiarów się na siebie nakładają i/lub są swoimi wielokrotnościami, nawet jeśli nie są to dokładnie całkowite wielokrotności. Dobrze jest też unikać pomieszczeń niekorzystnych w kształcie, np. bardzo długich i jednocześnie wąskich albo o małej powierzchni użytkowej, lecz wysokich. Również niekorzystne mogą być pomieszczenia, które mają okna biegnące po łuku i skupiają dźwięk do środka, co może być problemem, jeśli właściwie o to nie zadbamy. O jakich konkretnie proporcjach mówimy? Można się posługiwać tzw. złotymi proporcjami albo pewnymi obszarami, które są określane jako obszary dobrych proporcji, np. obszarem Bolta czy też obszarami określonymi w wytycznych EBU/ITU. Najważniejsze to jednak zrozumieć, że główną ideą właściwych proporcji pomieszczenia jest uzyskanie jak najbardziej równomiernego rozkładu rezonansów własnych pomieszczenia na osi częstotliwości. Te proporcje, które to zapewniają można w ogólnym rozumieniu uznać za poprawne. Można znaleźć proporcje, które dają równomierny rozkład rezonansów, choć znajdują się poza tymi ogólnie przyjętymi obszarami. Kluczem jest to, żeby unikać sytuacji, w których rezonanse pomieszczenia kumulują się na osi częstotliwości, a w ich sąsiedztwie np. nie występują żadne lub takie, których nie pobudzimy ze względu na lokalizację głośników. To może prowadzić do jeszcze większego zabarwienia dźwięku, do jeszcze większej nierównomierności. Zmniejszenie tego problemu na starcie spowoduje, że łatwiej będzie nam zadbać o dół pasma.

A co z wielkością pomieszczenia?

Paradoksalnie czasem łatwiej jest uzyskać w miarę dobrą akustykę do odsłuchu na 6 m2 niż 15 m2. Z reguły przedział od kilkunastu do dwudziestu paru metrów kwadratowych bywa najtrudniejszy i mam tu na myśli dół pasma. Znacznie większe pomieszczenia z natury mają lepszą akustykę w tym zakresie, a z kolei w bardzo małych te problemy przychodzą wyżej na skali częstotliwości, przez co łatwiej się je tłumi. Gdy mamy pomieszczenie rzędu kilkunastu metrów kwadratowych, to z częstotliwościami w dole pasma, z którymi mamy problem, musimy działać nie tylko szerokopasmowymi materiałami pochłaniającymi, lecz również ustrojami rezonansowymi. A samo pomieszczenie w tym zakresie częstotliwości dość mocno „zafalowuje” charakterystykę, więc to jest wielkość pomieszczenia, która w przypadku amatorskiej adaptacji może być najtrudniejsza, ale oczywiście możliwa.

Czemu w ogóle służy adaptacja akustyczna?

To zależy od przeznaczenia pomieszczenia. Trzeba mieć świadomość, że generalnie to, co robią ściany, podłoga i sufit, to odbijają one dźwięk – w zależności od częstotliwości daje to różne efekty. Czym jest wobec tego odbicie dźwięku? Efekt jest taki, jakby funkcjonowało kolejne źródło dźwięku. Warto sobie uświadomić, że w pomieszczeniu, które jest kompletnie puste i ma odbijające płaszczyzny, zamiast naszych dwóch głośników, na których pracujemy z dźwiękiem, dodatkowo mamy wirtualnie setki innych głośników, a ich dźwięki interferują z naszym głównym osłuchem i go po prostu zakłócają. Są wirtualnie dalej od nas. Pomieszczenia, szczególnie małe, mają bardzo „zafalowaną” charakterystykę w dole, co w praktyce powoduje, że niektóre nuty są bardzo głośne, a niektórych w ogóle nie słychać. Dodatkowo bez adaptacji akustycznej będziemy mieć długi pogłos, który spowoduje, że nie będziemy słyszeć detali, planów. Generalnie adaptacja służy temu, aby w pierwszej kolejności uniknąć takich dużych problemów, a w drugiej – ukształtować konkretne brzmienie. Jeśli mówimy o domowej pracowni muzycznej, w której komponujemy i robimy odsłuch, to chcemy, żeby ten odsłuch był jak najbardziej wiarygodny. Dodatkowo jest to nasze miejsce pracy, więc chcemy się tam dobrze czuć. Nie jest problemem wytłumić wszystko, co się da, ale będziemy się tam czuć jak w komorze pomiarowej. Natomiast w przypadku gdy projektujemy pomieszczenie nagraniowe, to chcemy, żeby ono po prostu dobrze brzmiało. Szczególnie należy zwrócić uwagę na dobre rozproszenie dźwięku i wyrównany pogłos.

Na rynku dostępnych jest bardzo wiele materiałów z etykietą „akustyczne”. Ktoś, kto szuka informacji w Internecie na temat adaptacji, przeczyta, że lekiem na całe zło są poliuretanowe panele akustyczne. Kilka za kolumnami i po bokach, kilka na suficie i jeszcze z tyłu – i będzie dobrze. Takie podejście jest jednak jak chodzenie po omacku. Czym więc kierować się na starcie przy wyborze materiałów i co jest punktem wyjściowym do rozpoczęcia prac?

Ponownie ważne jest tutaj to, że w małym pomieszczeniu największe problemy, najtrudniejsze do rozwiązania, są z małymi częstotliwościami, powiedzmy do około 200 Hz. Korzystając z materiałów, które mają niską skuteczność w tym paśmie, nie rozwiązujemy ich. Istotne jest, aby stosować adekwatne narzędzia. I tutaj osobiście upatruję pewien problem w sposobie użytkowania ogólnodostępnych produktów komercyjnych – nie w tym, czy są one skuteczne czy nieskuteczne, tylko w tym, że często nie są właściwie używane. Gdy ktoś stosuje materiał dobrze pochłaniający w zakresie średnich i dużych częstotliwości do wszystkiego, z przekonaniem, że rozwiąże dzięki temu problemy również z dołem pasma, to nie ma to prawa zadziałać.

Zatem na początku powinniśmy zdiagnozować problemy występujące w pomieszczeniu.

Tak. I z reguły możemy się szykować, że największe problemy będą w dole pasma, choć w wielu przypadkach pewnie wystąpią też kłopoty z odbiciami dla średnicy i góry oraz nadmierny pogłos. Jeśli jest to pomieszczenie prostopadłościenne, to można w dość prosty sposób pewne rzeczy policzyć. Nim zaczniemy cokolwiek robić, trzeba przeanalizować sytuację – i niekoniecznie mówię tu o profesjonalnej analizie. Jeśli ktoś nie ma takiej możliwości, to w pierwszej kolejności powinien posłużyć się metodą prób i błędów. toczyli wracamy do tego, o czym mówiłem przy okazji pierwszego pytania – żeby mieć możliwość konfiguracji, przestawiania zestawów głośnikowych i miejsca odsłuchowego. Jeśli się na początku zafiksujemy na jakimś miejscu i będziemy mieć tam problem akustyczny, to prawdopodobnie zostaniemy z nim do końca. To jak zafunkcjonuje pomieszczenie pod kątem akustycznym, zależy nie tylko od adaptacji, ale też od tego, jak my funkcjonujemy w tym pomieszczeniu -jak my je pobudzimy i w którym miejscu będziemy słuchać. To samo pomieszczenie, tak samo zaadaptowane, będzie brzmiało inaczej, gdy postawimy głośniki na innej ścianie. Zacząłbym od takich testów, żeby ustalić, gdzie mogę się ustawić ze sprzętem, gdzie mi się pracuje najlepiej, gdzie mam wrażenie, że potencjalnie to brzmienie jest najlepsze. Potem szukałbym miejsc, w których mogę rozwiązać konkretne problemy z dołem pasma. Jak je zidentyfikować, jeśli nie mamy sprzętu pomiarowego? Zacząłbym słuchać pojedynczych nut albo tonów czystych i co kilka herców bym stwierdzał, które z tych częstotliwości najbardziej się wybijają, a których nie jestem w stanie usłyszeć (oczywiście wszystko w miejscu odsłuchu). Nasze ucho działa na tej samej zasadzie co mikrofon, więc jeżeli znajdziemy jakąś bardzo głośną częstotliwość, która wyraźnie dudni w pomieszczeniu, jest głośniejsza niż reszta, to dokładnie tym samym sposobem, możemy ją włączyć i zacząć chodzić po pomieszczeniu, szukając miejsca, gdzie ta częstotliwość również jest głośna. I tam możemy zastosować adaptację akustyczną, konkretnie ustroje rezonansowe, co pozwoli nam na minimalizację tego problemu.

Załóżmy, że ktoś już znalazł to miejsce, ustawił monitory, czuje, że to tutaj odsłuch jest najbardziej wiarygodny. I teraz zastanawia się, jak to zweryfikować. Czy możemy w domowych warunkach wykonać pomiar, a jeśli tak, to czego potrzebujemy?

Możemy. Potrzebujemy do tego naszych monitorów odsłuchowych, mikrofonu pomiarowego o charakterystyce dookolnej i interfejsu. Tak naprawdę w przypadku homerecordingu nie potrzebujemy mikrofonu stricte pomiarowego, choć taki możemy dostać dość tanio lub wypożyczyć. Jeśli zastosujemy mikrofon instrumentalny małomembranowy o charakterystyce dookólnej, to on również pokaże nam przydatne informacje. Po prostu dla największych częstotliwości mogą to być dane nieprawdziwe. Natomiast generalnie zmierzymy charakterystykę przenoszenia w zakresie małych i średnich częstotliwości oraz czas pogłosu.

Żeby zmierzyć parametry pomieszczenia, np. charakterystykę przenoszenia czy czas pogłosu, powinniśmy użyć odpowiedniego oprogramowania. Są dostępne darmowe narzędzia, które świetnie się sprawdzają, np. Room EQ Wizard. Uważam, że to bardzo dobry program nie tylko dla amatorów, natomiast jest on jednak nastawiony tylko na pomieszczenia małe, reżysernie, kina domowe. Nie jest to program, który służy do pomiaru np. sali koncertowej. Nie zmierzymy za jego pomocą parametrów przydatnych przy takich pomieszczeniach, ale do małych pomieszczeń jest świetny.

W jaki sposób przeanalizować wyniki pomiaru?

W przypadku pomieszczenia producenckiego czy pracowni muzycznej jednym z istotniejszych parametrów jest charakterystyka przenoszenia systemu. W niezaadaptowanym pomieszczeniu będziemy obserwować silne zniekształcenia charakterystyki, szczególnie dokuczliwe w zakresie dołu pasma i niskiej średnicy. Zauważymy mnóstwo podbić i wycięć. Powinniśmy dobrze przeanalizować to, jak kształtuje się charakterystyka pogłosowa naszego pomieszczenia. To, jakich materiałów oraz ustrojów pochłaniających powinniśmy użyć i ile, zależy od tej charakterystyki. Finalnie ilość pochłaniania konieczna do wprowadzenia do pomieszczenia odzwierciedla tę charakterystykę, podąża za nią. Jeśli mamy bardzo duży czas pogłosu w zakresie dużych częstotliwości, to musimy użyć czegoś, co pochłania w zakresie dużych częstotliwości, a nie małych. Ale jeśli mamy długie wybrzmienie w dole pasma, to powinniśmy użyć ustrojów, które są skuteczne właśnie dla tych częstotliwości. Ludzie często używają cienkich materiałów pochłaniających, np. do 5 cm – i tylko takich. W związku z tym nie są w stanie zadbać o częstotliwości poniżej 400–500 Hz. Dodatkowo bardzo często „przetłumiają” swoje pomieszczenia, co prowadzi do percepcyjnej dysproporcji i jeszcze bardziej słyszalnych problemów w dole. Dlatego warto zobaczyć, jak kształtuje się charakterystyka pogłosowa – to ona nam mówi, czego musimy dać więcej. Najczęściej, w przypadku pomieszczeń wykonanych w technologii murowanej, najdłuższy czas pogłosu będzie dotyczył małych częstotliwości. Dlatego jeśli mamy możliwość skorzystać z pomieszczenia wybudowanego w technologii lekkiej, np. z płyt gipsowo-kartonowych, czy pomieszczenia w domu zbudowanym w technologii drewnianej, to warto to zrobić. Ze względu na lekką konstrukcję pochłaniają one dość sporo w dole pasma i brzmią o wiele lepiej w zakresie basu, więc część pracy i kosztów mamy wówczas za sobą. A na pewno mamy łatwiejszy start. Natomiast w takim przypadku w zakresie małych częstotliwości minusem może być gorsza izolacyjność typowych lekkich ścianek działowych w porównaniu ze ścianami murowanymi.

Czym się kierować w wyborze materiałów? Czy możemy je kupić w markecie budowlanym i sami zbudować pracownię?

W dużej mierze tak, natomiast może to być trudne. Z największymi problemami, np. z dołem pasma, które są niełatwe w analizie, generalnie można sobie amatorsko poradzić w podstawowym zakresie. Można mieć też szczęście i problemy akustyczne zostaną rozwiązane przez stosunkowo prostą adaptację oraz nasze ustawienie w pomieszczeniu. Najczęściej jednak dopiero zaawansowana analiza pokazuje, co i jak poprawić. Zaprojektowanie ustroju rezonansowego dla kogoś, kto nigdy czegoś takiego nie robił, może być po prostu trudne.

Z tego względu posługiwałbym się przede wszystkim wełną mineralną. Jest ona powszechnie dostępna i ma generalnie bardzo dobre właściwości dźwiękochłonne. W mojej ocenie ma najlepszy stosunek użyteczności do ceny. Dzięki odpowiedniej grubości materiału, powiedzmy 10–15 cm, miejscami 20 cm, mamy coś, co daje nam dobry start. Zapewne wełna nie rozwiąże problemów z najniższym dołem, ale po zastosowaniu 10–15 cm jesteśmy w stanie zapewnić sobie dobry odsłuch mniej więcej od 100 Hz.

W domowych warunkach praca najczęściej odbywa się w polu bliskim. Mając małe monitory z głośnikami cztero- i pięciocalowymi oraz siedząc blisko nich, zwiększamy udział dźwięku pochodzącego bezpośrednio z monitorów w stosunku do dźwięku odbitego z pomieszczenia. Dzięki temu zmniejszamy ten problem i wówczas wełną mineralną jesteśmy w stanie objąć prawie całe pasmo pochodzące z małych monitorów.

W zakresie średnich i wysokich tonów symetria będzie kluczowa, podobnie jak ogólna lokalizacja monitorów, stosunek ich położenia względem pomieszczenia. Warto spróbować ustawień na krótszej i dłuższej ścianie. Często lepiej brzmią pomieszczenia bardziej szerokie niż długie – oczywiście w stosunku do stanowiska pracy. Statystycznie w adaptacji bardzo ważna jest tylna ściana, ta za nami. Nie ustawiajmy się tak, że potem nie jesteśmy w stanie jej zaadaptować. Stamtąd mamy najsilniejsze odbicia. Nawet na zasadzie prób i błędów zacząłbym od adaptowania tylnej ściany i sufitu, żeby zobaczyć efekt. Jeśli mamy blisko ściany boczne, to tam też powinniśmy dać ustroje pochłaniające. W przypadku bardzo małych pomieszczeń wzbraniałbym się przed szerokopasmowymi dyfuzorami, które z bliskiej odległości mogą nam bardziej zaszkodzić.

Kolejna rzecz, która może być zgubna dla amatora, to bezwzględne trzymanie się tzw. złotego trójkąta w odsłuchu. W mojej ocenie możemy go modyfikować – nie trzeba trzymać się kurczowo 60 stopni. To kwestia priorytetów. Jeśli rozsunę monitory szerzej lub je zawężę i tym samym odejdę od trójkąta, ale za to będę miał o wiele lepszą charakterystykę w dole, to dopóki ten dźwięk nie dochodzi do mnie pod jakimś nienaturalnym kątem, to finalnie przełoży się to na jakość mojej pracy. Trzymanie się kurczowo trójkąta kosztem jakiejś dziury w dole pasma nie ma sensu. Bez większej straty możemy to naginać w zakresie 5–10 stopni. Podobnie sprawa wygląda z pozycją słuchacza – warto poruszać się do przodu i do tyłu. Czasem 20–30 cm od tej wzorcowej pozycji pozwoli uzyskać lepszy dźwięk.

Generalnie zadbałbym o podstawy, czyli o bardzo dobre ustawienie monitorów, symetryczne, na odpowiedniej wysokości i stabilnym podłożu, nie na jakiejś półce. Podstawa powinna być masywna, bezwładna. Mogą to być bale drewniane, cegłówki, książki, ale cienka półka biurka nie jest dobra dla odsłuchu. Te rzeczy uznałbym za kluczowe.

Gdy rozmawia się o adaptacji, pojawiają się takie pojęcia jak materiały pochłaniające, rozpraszające, dyfuzory, pułapki basowe, panele z wełny mineralnej. Powiedz coś o każdym z nich.

W pomieszczeniu generalnie możemy zrobić trzy rzeczy: pochłonąć, rozproszyć lub odbić dźwięk. W małym pomieszczeniu będziemy mieli dość sporo silnych odbić, więc raczej dodatkowo tworzyć ich nie chcemy, dlatego porozmawiajmy o pochłanianiu i rozpraszaniu dźwięku.

Na przykład gdy mówimy o panelach akustycznych z wełny mineralnej, gąbki lub czegoś podobnego, to mamy na myśli materiały porowate, które z reguły pochłaniają dźwięk szerokopasmowo. To, jak bardzo szerokopasmowo, zależy przede wszystkim od grubości materiału, z jakiego są wykonane, a także od jego rodzaju i gęstości. Grubość jest jednak priorytetem. Możemy przyjąć, że dla dolnego pasma taki typowy panel zaczyna skutecznie pochłaniać dźwięk od 150–500 Hz, w zależności od grubości. Najczęściej tego typu materiały wykorzystujemy do zniwelowania silnych odbić, jeśli jest taka potrzeba, oraz do skracania czasu pogłosu. Jeśli użyjemy ich do skrócenia czasu pogłosu i wytłumienia wczesnych odbić, ale będą skuteczne np. od 500 Hz, to pewnie uzyskamy większą czytelność dźwięku, lepszą stereofonię, lecz wybrzmienia dźwięku poniżej 500 Hz już nie będziemy kontrolować, a to jest wada. Często zdarza się, że popełniamy ten błąd – dbamy o średnicę i górę pasma, a jednocześnie niewiele robimy z dołem. Tymczasem percepcyjnie to jeszcze bardziej uwypukla problemy w zasadzie z fundamentalnymi pasmami. Tak jak wspominałem: w małym pomieszczeniu zadbanie o dół pasma jest bardzo istotne.

Należy stosować ustroje, które są skuteczne w zakresie małych częstotliwości. Możemy się spotkać z czymś takim jak ustroje płytowe, perforowane, szczelinowe. Tworzą one grupę ustrojów rezonansowych. Umożliwiają pochłanianie małych częstotliwości, dla których skuteczność materiałów porowatych, takich jak wełna, koce czy kotary, ze względu na długość fali jest raczej mała. Warto też wiedzieć, że działają na zupełnie inną składową dźwięku. Materiały porowate działają na prędkość akustyczną, tzn. wytracają ją, natomiast ustroje rezonansowe – na ciśnienie akustyczne. Tam, gdzie materiał porowaty będzie skuteczny, ustrój rezonansowy niekoniecznie – i odwrotnie.

Z kolei dyfuzory są elementami rozpraszającymi. Warto sobie uświadomić, czym jest rozpraszanie dźwięku. To jego odbicie, ale w wielu kierunkach. W przypadku dyfuzora jednowymiarowego odbywa się to w jednej płaszczyźnie, dwuwymiarowego – w dwóch płaszczyznach. W przypadku odbicia zwierciadlanego od płaskiej powierzchni fala odbija się w jednym kierunku. Wyobraźmy sobie, że świecimy latarką na lustro i widzimy odbicie w jednym punkcie. Gdyby lustro było dyfuzorem, widzielibyśmy je w kilku miejscach. To służy temu, aby wytworzyć większą liczbę odbić o mniejszym poziomie nasilenia niż jednego silnego. Można użyć dyfuzorów do rozwiązania problemów akustycznych bez utraty tej energii, żeby nie przytłumiać pomieszczeń. Dzięki dodaniu ustrojów rozpraszających możemy pozbyć się problemów, zachowując energię dźwiękową i w subiektywnym odbiorze nieco powiększając pomieszczenie.

Dyfuzory binarne są pewnym połączeniem ustroju pochłaniającego i rozpraszającego. Z reguły mają dużą skuteczność pochłaniania częstotliwości środkowych, a rozpraszają częstotliwości najwyższe.

Mówiąc o adaptacji, często zapominamy o izolacji – w domowych warunkach, w blokach, często przeszkadzamy sąsiadom. W jakim stopniu adaptacją akustyczną możemy wpłynąć na izolację i czy są jakieś konkretne sposoby na to?

O izolację akustyczną musimy zadbać już na początku. W przypadku profesjonalnych pomieszczeń studyjnych izolacja dźwiękowa zaczyna się już od fundamentów. W zasadzie sama adaptacja nie ma żadnego wpływu na izolacyjność lub jest on szczątkowy. Jeśli np. całą ścianę wyłożymy materiałem pochłaniającym, to niestety nie możemy liczyć na to, że będziemy odizolowani akustycznie od pomieszczenia sąsiedniego. Największe częstotliwości pewnie zostaną wytłumione, ale średnie, a szczególnie małe będą przechodzić w zasadzie w niezmieniony sposób. Paradoksalnie może to być bardziej niebezpieczne, ponieważ w pomieszczeniu, ze względu na wytłumienie, poziom dźwięku z naszych monitorów będzie mniejszy i będziemy chcieli zagrać głośniej odsłuchem, a wtedy będzie jeszcze więcej dołu.

Zgadzam się, że ten aspekt jest istotny również w przypadku pracowni domowych. W pierwszej kolejności najlepiej jest to rozwiązać lokalizacją pracowni. Trzeba szukać miejsca, w którym najmniej będziemy przeszkadzać sąsiadom i nam też nikt nie będzie. Dźwięk pobudza całą konstrukcję budynku i sporo potrafi go przejść. Niestety niespecjalnie można zwiększyć izolacyjność, zmieniając np. pół powierzchni ściany. Trzeba zrobić coś z całą ścianą. W praktyce sprowadza się to do tego, że należy wymienić cały materiał budowlany lub dokładać dodatkowe warstwy dźwiękoizolacyjne. Dla homerecordingowca prawdopodobnie nie będzie to możliwe lub opłacalne. Wtedy dobrze przede wszystkim zwrócić uwagę na stolarkę okienną i drzwiową. Wymiana drzwi na takie, które zapewniają dobrą izolację, da sporo. Dobrze jest unikać pomieszczeń, przez które biegnie tranzyt rur czy kanałów wentylacyjnych. W takim wypadku dźwięk będzie się niósł do kilku sąsiednich pomieszczeń lub pięter. Jeśli jednak nie można tego uniknąć, to trzeba takie tranzyty obudować. Chcąc mieć ciszę w pracowni, należy zadbać o to, aby okno na zewnątrz było solidne, o podwyższonej izolacyjności akustycznej. Natomiast uzyskanie pewności, że nikomu nie będziemy przeszkadzać, może być trudne bez bardziej zaawansowanych działań.

Czy jest możliwość skorzystania z usług profesjonalisty, gdy sami bez pomocy nie jesteśmy w stanie stwierdzić, co się dzieje w naszym pomieszczeniu. Na jaki zakres usług możemy liczyć? Co taka pomoc daje?

Profesjonalista jest w stanie rozwiązać większość, jeśli nie wszystkie problemy z akustyką pomieszczenia. Dodatkowo wychwyci rzeczy, z których istnienia mogliśmy sobie nie zdawać sprawy. A to często otwiera oczy i pokazuje, jak obszerny jest to temat.
Zakres usług profesjonalisty obejmuje pracę nad izolacyjnością akustyczną i akustyką wnętrz. W przypadku ochrony przeciwdźwiękowej będzie to praca nad układem pomieszczeń, konstrukcją ścian i stropów, wibroizolacją, akustyką systemu wentylacji i klimatyzacji oraz dobór i projekt specjalistycznej stolarki drzwiowej i okiennej. W zakresie akustyki wnętrza praca obejmuje dokładną analizę pomieszczenia bazującą na symulacjach komputerowych, zarówno w kwestii rezonansów oraz interferencji w dole pasma, jak i rozkładu odbić i pogłosowości pomieszczenia w szerokim spektrum akustycznym. Na etapie projektu da się przewidzieć, jak pomieszczenie będzie się zachowywało, czyli możemy wykonać wirtualny pomiar prawie tak, jakbyśmy mierzyli w rzeczywistości. Na podstawie tych informacji można przeanalizować źródło problemów, zbadać, jaki będzie wpływ danego rozwiązania na finalnie zaprojektowane pomieszczenie, i zoptymalizować te rozwiązania. Oprócz tego specjalista oferuje usługi pomiarowe i nadzoru. Istotna jest również praca nad technologią ogólną pomieszczeń czy też całego kompleksu pomieszczeń oraz nad ich ergonomią i wzajemnym układem.
Osoba z dużym doświadczeniem wie, że nie zawsze teoria przekłada się na praktykę i odwrotnie. Mając już za sobą wiele zaprojektowanych pomieszczeń, można opierać się na swoim doświadczeniu, a nie tylko teorii.

Zakres usług profesjonalisty obejmuje pracę nad izolacyjnością akustyczną i akustyką wnętrz. W przypadku ochrony przeciwdźwiękowej będzie to praca nad układem pomieszczeń, konstrukcją ścian i stropów, wibroizolacją, akustyką systemu wentylacji i klimatyzacji oraz dobór i projekt specjalistycznej stolarki drzwiowej i okiennej. W zakresie akustyki wnętrza praca obejmuje dokładną analizę pomieszczenia bazującą na symulacjach komputerowych, zarówno w kwestii rezonansów oraz interferencji w dole pasma, jak i rozkładu odbić i pogłosowości pomieszczenia w szerokim spektrum akustycznym. Na etapie projektu da się przewidzieć, jak pomieszczenie będzie się zachowywało, czyli możemy wykonać wirtualny pomiar prawie tak, jakbyśmy mierzyli w rzeczywistości. Na podstawie tych informacji można przeanalizować źródło problemów, zbadać, jaki będzie wpływ danego rozwiązania na finalnie zaprojektowane pomieszczenie, i zoptymalizować te rozwiązania. Oprócz tego specjalista oferuje usługi pomiarowe i nadzoru. Istotna jest również praca nad technologią ogólną pomieszczeń czy też całego kompleksu pomieszczeń oraz nad ich ergonomią i wzajemnym układem.

Osoba z dużym doświadczeniem wie, że nie zawsze teoria przekłada się na praktykę i odwrotnie. Mając już za sobą wiele zaprojektowanych pomieszczeń, można opierać się na swoim doświadczeniu, a nie tylko teorii.

Czy konieczna jest wizyta u klienta?

To zależy. W przypadku pracowni domowych często nie jest wymagana. Oczywiście jest też wiele przypadków, że takie spotkania są konieczne lub chociaż wskazane. Proszę zwrócić uwagę, że wiele razy najpierw projektuje się studia, potem je buduje i na pewnych etapach sprawdza się zgodność, ale generalnie to wszystko jest robione od zera w komputerze. Można więc taki projekt potraktować, jakby pomieszczenie jeszcze nie istniało. Jeśli ktoś ma pomieszczenie w prostej bryle, ze znanych i typowych materiałów, to tego typu pracę można wykonać przez Internet. Z reguły konieczne są wówczas symulacje komputerowe, aby przewidzieć zachowanie się pomieszczenia. Z kolei gdy pomieszczenie ma trudny kształt lub materiały nie są do końca znane, np. nie wiemy, jaka jest pustka za płytami gipsowo-kartonowymi, ile jest tych płyt itp., to w takich przypadkach należy wykonać pomiary. Teraz generalnie jesteśmy w stanie dużo zrobić przez Internet i telefon. Osobną kwestią jest to, że inaczej się rozmawia twarzą w twarz, inaczej ogląda się pomieszczenie na żywo – na pewno tak jest łatwiej. Lepiej, gdy przyjadę i samodzielnie zrobię zdjęcia – wtedy wiem, gdzie są poszczególne elementy, np. gniazdka, włączniki, czego nie ruszać. Natomiast jeśli klient jest w stanie przekazać nam tego typu informacje samodzielnie, to praca przez Internet jest możliwa. Zdarzało mi się nie poznać klienta osobiście ani nie być w miejscu, które projektowałem, ale to są raczej przypadki pomieszczeń domowych.

Często ludzie mają swoje preferencje brzmieniowe i dzięki akustyce można to brzmienie osiągać. Finalnie to subiektywne ucho klienta ma być zadowolone. Na ile specjalista może w tym pomóc?

Specjalista może pomóc na tyle, na ile fizyka pozwoli. Nie należy liczyć na to, że małe pomieszczenie zabrzmi jak duże z żywą akustyką. Trzeba mieć świadomość tego, co możemy wyciągnąć z pomieszczenia. Ale to też jest rola specjalisty, aby uświadamiać, co możemy uzyskać w danym wnętrzu, a czego nie. Jeżeli kontakt z klientem jest dobry i klient jest świadomy własnych preferencji brzmieniowych, to jesteśmy w stanie porozmawiać o tym choćby przez telefon. Ale jeśli ktoś czegoś nie wie, to trzeba tego wspólnie szukać; posługiwać się jakimiś przykładowymi nagraniami, pójść do jakichś pomieszczeń, posłuchać i zapytać: „Wolisz tak czy tak?”. Jeśli robimy pracownię lub reżysernię, to trzeba też zdać sobie sprawę, że takie pomieszczenie jest przede wszystkim narzędziem, czymś, co umożliwia nam wykonanie pracy w sposób w pełni przez nas kontrolowany. Ja właśnie tak postrzegam reżysernię – jako bardzo specjalistyczne narzędzie pracy. Niestety to nie zawsze jest powiązane z idealnym brzmieniem.

W reżyserni znajduje się masa sprzętu. Bardzo często jest to pomieszczenie zastane, przystosowywane do tej funkcji. W takich warunkach uzyskanie idealnych parametrów jest bardzo trudne, a czasem wręcz niemożliwe bez pomocy dodatkowych środków, takich jak procesor DSP, czy wspomagania się subwooferami. Uważam, że w wielu przypadkach występują kompromisy, a z biznesowego punktu wręcz należy ich szukać. Jeżeli nie mam w pełni równomiernej charakterystyki, a rozwiązanie mogłoby być bardzo drogie, ale jednocześnie jest to coś, do czego jestem w stanie się zaadaptować, i mogę świadomie pracować, to uważam, że należy się nad tym pochylić. W szukaniu idealnego brzmienia, idealnej charakterystyki bardzo łatwo można się zapętlić. To trochę tak jak ze sprzętem – chcemy jeszcze więcej jeszcze lepszych urządzeń, a nie skupiamy się na miksie i muzyce. Należy patrzeć przez pryzmat celów, do czego ma nam służyć pomieszczenie. Przykładowo we wnętrzu do nagrań wokali nie ma sensu specjalnie dbać o najniższy dół pasma.

Trzeba mieć świadomość, że w małych domowych pomieszczeniach będziemy mieli spore ograniczenia. Adaptacja jest jednym z narzędzi, ale nie zawsze jest lekiem na wszystkie problemy.

Czy istnieją jakieś widełki cenowe usług? Czy wycena jest zawsze indywidualna? W jakiej cenie jesteśmy w stanie się zamknąć z adaptacją? Jaki budżet przewidzieć na poprawienie elementarnych problemów z odsłuchem?

Przedział jest szeroki, bardzo zależny od rodzaju stosowanych ustrojów, jakości materiałów i wykończenia oraz tego, czy pracę wykonujemy samodzielnie, czy przez zewnętrznego wykonawcę.

Ale rozpatrując np. standardowy pokój o powierzchni kilkunastu metrów kwadratowych i typowej wysokości mieszkania w bloku, najtaniej jest wyposażyć się w panele z wełny mineralnej o grubości powiedzmy 10-15 cm i odpowiednio je rozlokować. To jest absolutne minimum, jakie powinniśmy zrobić, a koszt przy samodzielnym wykonaniu będzie oscylował w granicach 2–3 tys. zł. Dodatkowe ustroje rezonansowe czy rozpraszające wyraźnie podniosą nam koszt, bo to już bardziej skomplikowana konstrukcja. Mogą być dwu-, a nawet trzykrotnie droższe.

W pracowni o powierzchni dwudziestu paru metrów kwadratowych i wysokości około 3 m wykonanie dobrej adaptacji to koszt od około 20 tys. zł w górę. Jeśli mamy takie pomieszczenie, ale kwota ta jest dla nas zbyt wysoka, to dysponując np. połową tych środków, możemy stworzyć sensowne miejsce, lecz przy samodzielnym wykonaniu. Pewnych oszczędności można szukać, zmniejszając nieco liczbę ustrojów rezonansowych i stosując dyfuzory z poliestru ekstrudowanego.

Ceny pracy specjalisty są ustalane indywidualnie, w zależności od tego, co podlega projektowaniu. Dla profesjonalnego pomieszczenia studyjnego budowanego z myślą o komercyjnym funkcjonowaniu koszt projektu adaptacji wyniesie około 10–12 tys. zł. Dodatkowe koszty to nadzór i pomiary. Projekt topowej reżyserni – fundamentów, ochrony przeciwdźwiękowej, systemu wentylacji, bryły, specjalistycznej stolarki oraz adaptacji – to koszt od około 20 tys. zł w górę.

Oczywiście jest możliwe wykonanie usługi przy mniejszym budżecie, np. 10–15 tys. zł, z projektem i materiałami, ale już z samodzielnym wykonaniem. Lecz mówię tutaj o pracowni domowej, dla której zakres usług projektowych jest jednak ograniczony.

Dziękuję za rozmowę!

Dziękuję serdecznie.

 

 

Rozmawiał Piotr Kardas.

*zdjęcie wyróżniające: Live Room studia Tall Pine Records
*zdjęcie 1: Pracownia Macieja Szczycińskiego
*zdjęcie 2: Pracownia Marcina Szwajcera wraz z jego autorskimi odsłuchami Gamma
*zdjęcie 3: Pracownia Mateusza Sołtysika
Piotr Kardas

Producent muzyczny, sound designer, beatmaker oraz instrumentalista. Autor książek „Homerecording Dla Każdego”, „Homerecording Level Up” i "Homerecording Hasła". Posiada międzynarodowy certyfikat firmy Apple z programu Logic Pro.

Polityka prywatności Homerecoding4all.com – informacje o cookies

Podanie danych osobowych, a także zgoda na ich przetwarzanie są całkowicie dobrowolne. Wszelkie przekazane nam dane osobowe są przetwarzane wyłącznie w zakresie i celu, na jaki wyraziłeś zgodę.

Prosimy, abyś pamiętał, że w każdej chwili masz prawo do aktualizacji lub całkowitego usunięcia swoich danych osobowych. Możesz to zrobić samodzielnie, jak i korzystając z naszej pomocy, której chętnie udzielimy.

Zapewniamy Cię, że nasza firma przestrzega restryktywnej polityki bezpieczeństwa danych osobowych. Twoje dane osobowe są u nas bezpieczne i dokładamy wszelkich starań, aby poziom ten z roku na rok był coraz wyższy. Wierzymy, że zapoznanie się z naszą polityką prywatności pozwoli Ci poczuć się bezpiecznie i cieszyć z korzystania z Homerecording4all.com.

I. Kto jest administratorem danych osobowych Homerecording4all.com?
Administratorem danych osobowych serwisu Homerecording4all.com (dalej Administrator), czyli odpowiedzialnym za zapewnienie bezpieczeństwa Twoim danym osobowym jest (adres siedziby):

Piotr Kardas Production
ul. Żarecka 42B/54
42-208 Częstochowa
NIP: 949-212-62-42
REGON: 122427557

Działalność wpisana do: CEIDG.

II. Cookies – Twoje dane osobowe, które pobierane są automatycznie po wejściu na Homerecoding4all.com.
Pliki cookies (tzw. „ciasteczka”) stanowią dane informatyczne, w szczególności pliki tekstowe, które przechowywane są w urządzeniu końcowym użytkownika Homerecoding4all.com.
W ramach Homerecoding4all.com stosowane są dwa zasadnicze rodzaje plików cookies: „sesyjne” (session cookies) oraz „stałe” (persistent cookies). Cookies „sesyjne” są plikami tymczasowymi, które przechowywane są w urządzeniu końcowym użytkownika do czasu wylogowania, opuszczenia strony internetowej lub wyłączenia oprogramowania (przeglądarki internetowej). „Stałe” pliki cookies przechowywane są w urządzeniu końcowym Użytkownika przez czas określony w parametrach plików cookies lub do czasu ich usunięcia przez Użytkownika.

W ramach Homerecoding4all.com stosowane są następujące rodzaje plików cookies:

§ „niezbędne” pliki cookies, umożliwiające korzystanie z usług dostępnych w ramach Homerecoding4all.com; np. uwierzytelniające pliki cookies wykorzystywane do usług wymagających uwierzytelniania;

§ pliki cookies służące do zapewnienia bezpieczeństwa, np. wykorzystywane do wykrywania nadużyć w zakresie uwierzytelniania w ramach Homerecoding4all.com;

§ „wydajnościowe” pliki cookies, umożliwiające zbieranie informacji o sposobie korzystania ze stron internetowych Homerecoding4all.com;

§ „funkcjonalne” pliki cookies, umożliwiające „zapamiętanie” wybranych przez Użytkownika ustawień i personalizację interfejsu Homerecoding4all.com;

§ „reklamowe” pliki cookies, umożliwiające dostarczanie Użytkownikom treści reklamowych bardziej dostosowanych do ich zainteresowań.

W wielu przypadkach oprogramowanie służące do przeglądania stron internetowych (przeglądarka internetowa) domyślnie dopuszcza przechowywanie plików cookies w urządzeniu końcowym użytkownika. Użytkownicy Homerecoding4all.com mogą dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących plików cookies. Ustawienia te mogą zostać zmienione w szczególności w taki sposób, aby blokować automatyczną obsługę plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej bądź informować o ich każdorazowym zamieszczeniu w urządzeniu Użytkownika Homerecoding4all.com. Szczegółowe informacje o możliwości i sposobach obsługi plików cookies dostępne są w ustawieniach oprogramowania przeglądarki internetowej.

A. Homerecoding4all.com (serwer)
System informatyczny, z którego korzysta Homerecoding4all.com automatycznie gromadzi w logach dane związane z urządzeniem, z którego korzystasz łącząc się z Homerecoding4all.com. Dane te gromadzone są jedynie w celach statystycznych i dotyczą: typu urządzenia, systemu operacyjnego, rodzaju przeglądarki internetowej, rozdzielczości ekranu, głębi kolorów, IP, dostawcy usług internetowych, czy adres wejścia na Homerecoding4all.com i są wykorzystywane jedynie w procesie optymalizacji Homerecoding4all.com w celu zapewnienia jak największej wygody korzystania.

Dane te nie są nigdy łączone z danymi podanymi, o których mowa w III części i stanowią jedynie materiał do analizy statystycznej i mechanizmów korygowania błędów systemowych.

B. Homerecoding4all.com (cookies)
Homerecoding4all.com wykorzystuje technologię „cookies”, czyli plików tekstowych umieszczanych na Twoim urządzeniu, w celu umożliwienia Homerecoding4all.com rozpoznania Ciebie i dostosowania Homerecoding4all.com do Twoich potrzeb.

Homerecoding4all.com wykorzystuje cookies do:

1. zapamiętania Twoich preferencji wyświetlania Homerecoding4all.com (sesja trwa 30 dni, po czym cookie jest kasowane);

2. tworzenia statystyk i raportów oglądalności funkcjonowania Homerecoding4all.com.

Jeżeli nie zgadzasz się na umieszczanie na swoim urządzeniu plików cookies możesz zablokować ich umieszczenie odpowiednio konfigurując swoja przeglądarkę internetową. Informacje jak to zrobić znajdziesz w plikach pomocy swojej przeglądarki internetowej. Niestety w przypadku zablokowania plików cookies pochodzących z Homerecoding4all.com nie możemy zagwarantować jego poprawnego działania.

Jeżeli zgadzasz się na umieszczanie na swoim urządzeniu plików cookies, ale po zakończeniu odwiedzin w Homerecoding4all.com chciałbyś je skasować, możesz to zrobić bez ryzyka a informację o tym jak, to zrobić znajdziesz w plikach pomocy swojej przeglądarki internetowej.

C. Google Analytics (cookies)
Google Analytics wykorzystuje technologię „cookies”, czyli plików tekstowych umieszczanych na Twoim urządzeniu, w celu umożliwienia przeanalizowania przez Homerecoding4all.com źródeł ruchu i sposobu, w jaki odwiedzający korzystają z niego.

Google gromadzi na swoich serwerach dane pozyskane z umieszczania na urządzeniach plików cookies i korzysta z tych informacji w celu tworzenia raportów i świadczenia innych usług związanych z ruchem i korzystaniem z internetu.

Google może również przekazywać te informacje osobom trzecim, jeżeli będzie zobowiązana to uczynić na podstawie przepisów prawa lub w przypadku, gdy osoby te przetwarzają takie informacje w imieniu Google i Clicky.

Dane te nie są nigdy łączone z danymi podanymi, o których mowa w III części i stanowią jedynie materiał do analizy statystycznej i mechanizmów korygowania błędów systemowych.

Jeżeli nie zgadzasz się na umieszczanie na swoim urządzeniu plików cookies możesz zablokować ich umieszczenie odpowiednio konfigurując swoja przeglądarkę internetową. Informacje jak to zrobić znajdziesz w plikach pomocy swojej przeglądarki internetowej. Niestety w przypadku zablokowania plików cookies Google nie możemy zagwarantować poprawnego działania Homerecoding4all.com.

Jeżeli zgadzasz się na umieszczanie na swoim urządzeniu plików cookies Google, ale po zakończeniu odwiedzin w Homerecoding4all.com chciałbyś je skasować, możesz to zrobić bez ryzyka, a informację o tym jak to zrobić znajdziesz w plikach pomocy swojej przeglądarki internetowej.

D. Cookies pochodzące z serwerów partnerów Homerecoding4all.com.
Homerecoding4all.com korzysta ze skryptów i elementów oprogramowania dostarczonych i znajdujących się na serwerach jej partnerów biznesowych. Cookie takie mogą zawierać dane niezbędne partnerowi do realizacji usługi dostarczanej Homerecoding4all.com lub zawierające inne niż wymienione w polityce prywatności dane.

Homerecoding4all.com bardzo starannie dobiera swoich partnerów biznesowych nie odpowiada jednak za ich politykę w zakresie cookies. Dlatego zalecamy weryfikację każdego z naszych partnerów w zakresie własnym i samodzielne podjęcie decyzji, czy chcesz akceptować ich cookies.

Homerecoding4all.com wykorzystuje skrypty następujących partnerów:

a. Roxr Software, Ltd., operatora Clicky.com, z siedzibą w (OR. USA) – statystyki

Jeżeli nie zgadzasz się na umieszczanie na swoim urządzeniu plików cookies możesz zablokować ich umieszczenie odpowiednio konfigurując swoja przeglądarkę internetową. Informacje jak to zrobić znajdziesz w plikach pomocy swojej przeglądarki internetowej. Niestety w przypadku zablokowania plików cookiesm nie możemy zagwarantować poprawnego działania Homerecoding4all.com.

III. Subskrypcja newslettera
W przypadku subskrypcji newslettera oraz wyrażenia zgody na jego otrzymywanie w procesie rejestracji lub składania zamówienia prosimy jedynie o podanie adresu e-mail, na który przesyłane będę informacje handlowe od Administratora, z których w każdej chwili możesz zrezygnować klikając link anulujący subskrypcję i znajdujący się w stopce każdego newslettera.

Dane podane w trakcie subskrypcji newslettera są przetwarzane przez Homerecoding4all.com i następujące podmioty:

FreshMail, operator serwisu Freshmail.com

IV. Polityka prywatności bezpieczeństwa partnerów Homerecoding4all.com
Homerecoding4all.com bardzo starannie dobiera swoich partnerów biznesowych i równie starannie weryfikuje zamieszczanie w Homerecoding4all.com linki do innych stron internetowych. Homerecoding4all.com nie odpowiada jednak za standard i politykę ochrony prywatności stosowaną przez właścicieli, operatorów czy administratorów tych stron. Dlatego zalecamy weryfikację każdego z naszych partnerów w zakresie własnym i samodzielne podjęcie decyzji, czy chcesz powierzyć im Twoje dane osobowe.

V. Udostępnianie Twoich danych osobowych
W szczególnych sytuacjach, w których obowiązujące prawo nakazuje administratorowi udostępnienie zebranych danych organom państwowym, Homerecoding4all.com dane takie udostępni. Za wyjątkiem tych sytuacji, Twoje dane osobowe będą ujawnianie wyłącznie w zakresie, celu i podmiotom wymienionym w niniejszej polityce prywatności.

VI. Zmiana polityki bezpieczeństwa Homerecoding4all.com
Homerecoding4all.com zastrzega sobie prawo zmiany polityki prywatności, o ile będzie wymagać tego obowiązujące prawo, ulegną zmianie warunki technologiczne funkcjonowania Homerecoding4all.com lub zmiana będzie wprowadzać standard wyższy od minimum wymaganego prawem. Aktualny tekst polityki prywatności zawsze będzie znajdować się pod adresem https://www.homerecording4all.com/polityka-prywatnosci/.

VII. Kontakt
Homerecording4all.com kontaktuje się z Tobą korzystając z podanego e-maila, a tylko w szczególnych sytuacjach korzystamy z podanego przez Ciebie numeru telefonu.

W przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości co do polityki prywatności i bezpieczeństwa Twoich danych osobowych zachęcamy do kontaktu pod naszym e-mailem sklep@homerecording4all.com

W przypadku chęci aktualizacji lub usunięcia Twoich danych osobowych, o ile nie możesz lub nie chcesz zrobić tego samodzielnie, prosimy o kontakt pod naszym adresem e-mail sklep@homerecording4all.com.

W powyższych sprawach można również korespondować z nami pod adresem korespondencyjnym:

Piotr Kardas Production
ul. Żarecka 42B/54
42-208 Częstochowa

Zawarcie umowy pomiędzy Kupującym a Sprzedającym może nastąpić na dwa sposoby. Kupujący ma prawo przed złożeniem zamówienia do negocjacji wszelkich zapisów umowy ze Sprzedającym, w tym również zmieniających zapisy poniższego regulaminu. Negocjacje, te powinny być prowadzone w formie pisemnej i kierowane na adres Sprzedającego – Homerecording4all.com (magazyn), Szczebrzeska 55a, 22-400 Zamość. W przypadku zrezygnowania przez Kupującego z możliwości zawarcia umowy na drodze indywidualnych negocjacji zastosowanie ma poniższy regulamin i stosowne przepisy prawa.

 

REGULAMIN

§1 Definicje

1. Adres pocztowy – imię i nazwisko lub nazwa instytucji, położenie w miejscowości (w przypadku miejscowości podzielonej na ulice: ulica, numer budynku, numer mieszkania lub lokalu; w przypadku miejscowości niepodzielonej na ulice: nazwa miejscowości i numer nieruchomości), kod pocztowy oraz miejscowość.

2. Adres reklamacyjny:

Homerecording4all.com (magazyn)
Szczebrzeska 55a
22-400 Zamość

3. Cennik dostaw – znajdujące się pod adresem http://homerecording4all.com/ zestawienie dostępnych rodzajów dostawy i ich kosztów.

4. Dane kontaktowe:

Homerecording4all.com (magazyn)
Szczebrzeska 55a
22-400 Zamość
e-mail: sklep@homerecording4all.com

5. Dostawa – rodzaj usługi przewozowej wraz z określeniem przewoźnika i kosztu wymieniona w cenniku dostaw znajdującym pod adresem homerecording4all.com/dostawa-platnosc

6. Dowód zakupu – faktura, rachunek lub paragon wystawione zgodnie z Ustawą o podatku od towarów i usług z dnia 11 marca 2004 roku z późniejszymi zmianami i innymi stosownymi przepisami prawa.

7. Karta produktu – pojedyncza podstrona sklepu zawierająca informacje o pojedynczym produkcie.

8. Klient – pełnoletnia osoba fizyczna posiadająca pełną zdolność do czynności prawnych, osoba prawna lub jednostka organizacyjna nie posiadająca osobowości prawnej a posiadająca zdolność do czynności prawnych, dokonująca u Sprzedającego zakupu związanego bezpośrednio z jej działalnością gospodarczą lub zawodową.

9. Kodeks cywilny – ustawa kodeks cywilny z dnia 23 kwietnia 1964 roku z późniejszymi zmianami.

10. Kodeks dobrych praktyk – zbiór zasad postępowania, a w szczególności norm etycznych i zawodowych, o których mowa w art 2 pkt. 5 Ustawy o przeciwdziałaniu nieuczciwym praktykom rynkowym z dnia 23 sierpnia 2007 roku z późniejszymi zmianami.

11. Konsument – pełnoletnia osoba fizyczna posiadająca pełną zdolność do czynności prawnych, dokonująca u Sprzedającego zakupu niezwiązanego bezpośrednio z jej działalnością gospodarczą lub zawodową.

12. Koszyk – lista produktów sporządzona z oferowanych w sklepie produktów na podstawie wyborów Kupującego.

13. Kupujący – zarówno Konsument, jak i Klient.

14. Miejsce wydania rzeczy – adres pocztowy lub punkt odbioru wskazane w zamówieniu przez Kupującego.

15. Moment wydania rzeczy – moment, w którym Kupujący lub wskazana przez niego do odbioru osoba trzecia obejmie rzecz w posiadanie.

16. Platforma internetowa ODR – unijny serwis internetowy działający na podstawie Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 524/2013 z dnia 21 maja 2013 r. w sprawie internetowego systemu rozstrzygania sporów konsumenckich oraz zmiany rozporządzenia (WE) nr 2006/2004 i dyrektywy 2009/22/WE i dostępny pod adresem https://webgate.ec.europa.eu/odr

17. Płatność – metoda dokonania zapłaty za przedmiot umowy i dostawę wymieniona pod adresem http://homerecording4all.com/

18. Podmiot uprawniony – podmiot uprawniony do pozasądowego rozwiązywania sporów konsumenckich w rozumieniu ustawy o pozasądowym rozwiązywaniu sporów konsumenckich z dnia 23 września 2016 roku z późniejszymi zmianami.

19. Prawo konsumenckie – ustawa o prawach konsumenta z dnia 30 maja 2014 roku.

20. Produkt – minimalna i niepodzielna ilość rzeczy, która może być przedmiotem zamówienia, a która podana jest w sklepie Sprzedającego jako jednostka miary przy określeniu jego ceny (cena/jednostka).

21. Przedmiot umowy – produkty i dostawa będące przedmiotem umowy.

22. Przedmiot świadczenia – przedmiot umowy.

23. Punkt odbioru – miejsce wydania rzeczy nie będące adresem pocztowym, wymienione w zestawieniu udostępnionym przez Sprzedającego w sklepie.

24. Rejestr UOKiK ­– rejestr podmiotów uprawnionych prowadzony przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów na podstawie ustawy o pozasądowym rozwiązywaniu sporów konsumenckich z dnia 23 września 2016 roku z późniejszymi zmianami i dostępny pod adresem: https://uokik.gov.pl/rejestr_podmiot_uprawnionych.php

25. Rzecz – rzecz ruchoma mogąca być lub będąca przedmiotem umowy.

26. Sklep – serwis internetowy dostępny pod adresem http://homerecording4all.com/, za pośrednictwem, którego Kupujący może złożyć zamówienie.

27. Sprzedający:

Piotr Kardas Production, ul. Żarecka 42B/54, 42-208 Częstochowa,

NIP: 9492126242, REGON: 122427557

zarejestrowany i widoczny w ewidencji CEIDG pod adresem:
https://prod.ceidg.gov.pl/ceidg/ceidg.public.ui/SearchDetails.aspx?Id=a086eba4-eb83-4069-926e-6765f272fff3

KONTO BANKOWE: 40 1090 1795 0000 0001 4299 3938

28. System – zespół współpracujących ze sobą urządzeń informatycznych i oprogramowania, zapewniający przetwarzanie i przechowywanie, a także wysyłanie i odbieranie danych poprzez sieci telekomunikacyjne za pomocą właściwego dla danego rodzaju sieci urządzenia końcowego, potocznie określany Internetem.

29. Termin realizacji – podana na karcie produktu liczba godzin lub dni roboczych.

30. Umowa – umowa zawierana poza lokalem przedsiębiorcy lub na odległość w rozumieniu Ustawy o prawach konsumenta z dnia 30 maja 2014 roku w przypadku Konsumentów i umowa sprzedaży w rozumieniu art. 535 Ustawy kodeks cywilny z dnia 23 kwietnia 1964 roku w przypadku Kupujących.

31. Wada – zarówno wada fizyczna, jak i wada prawna.

32. Wada fizyczna – niezgodność rzeczy sprzedanej z umową, a w szczególności jeśli rzecz:

a. nie ma ona właściwości, które rzecz tego rodzaju powinna mieć ze względu na cel w umowie oznaczony albo wynikający z okoliczności lub przeznaczenia;

b. nie ma właściwości, o których istnieniu Sprzedający zapewnił Konsumenta,

c. nie nadaje się do celu, o którym Konsument poinformował Sprzedającego przy zawarciu umowy, a Sprzedający nie zgłosił zastrzeżenia co do takiego jej przeznaczenia;

d. została Konsumentowi wydana w stanie niezupełnym;

e. w razie nieprawidłowego jej zamontowania i uruchomienia, jeżeli czynności te zostały wykonane przez Sprzedającego lub osobę trzecią, za którą Sprzedający ponosi odpowiedzialność, albo przez Konsumenta, który postąpił według instrukcji otrzymanej od Sprzedającego;

f. nie ma ona właściwości, o której zapewniał producent lub jego przedstawiciel lub osoba, która wprowadza rzecz do obrotu w zakresie swojej działalności gospodarczej oraz osoba, która przez umieszczenie na rzeczy sprzedanej swojej nazwy, znaku towarowego lub innego oznaczenia odróżniającego przedstawia się jako producent, chyba że Sprzedający zapewnień tych nie znał ani, oceniając rozsądnie, nie mógł znać albo nie mogły one mieć wpływu na decyzję Konsumenta o zawarciu umowy, albo gdy ich treść została sprostowana przed zawarciem umowy.

33. Wada prawna – sytuacja, kiedy rzecz sprzedana stanowi własność osoby trzeciej albo jest obciążona prawem osoby trzeciej, a także jeżeli ograniczenie w korzystaniu lub rozporządzaniu rzeczą wynika z decyzji lub orzeczenia właściwego organu.

34. Zamówienie – oświadczenie woli Kupującego złożone za pośrednictwem sklepu określające jednoznacznie: rodzaj i ilość produktów; rodzaj dostawy; rodzaj płatności; miejsce wydania rzeczy, dane Kupującego a zmierzające bezpośrednio do zawarcia umowy pomiędzy Kupującym a Sprzedającym.

§2 Warunki ogólne

 

1. Umowa zawierana jest w języku polskim, zgodnie z polskim prawem i niniejszym regulaminem.

2. Miejsce wydania rzeczy musi znajdować się na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej.

3. Sprzedający jest zobowiązany i zobowiązuje się świadczyć usługi i dostarczać rzeczy wolne od wad.

4. Wszystkie ceny podawane przez Sprzedającego wyrażone są̨ w polskiej walucie i są̨ cenami brutto (zawierają̨ podatek VAT). Ceny produktów nie zawierają kosztu dostawy, który określony jest w cenniku dostaw.

5. Wszelkie terminy liczone są zgodnie z art. 111 Kodeksu cywilnego, czyli termin oznaczony w dniach kończy się z upływem ostatniego dnia, a jeżeli początkiem terminu oznaczonego w dniach jest pewne zdarzenie, nie uwzględnia się przy obliczaniu terminu dnia, w którym to zdarzenie nastąpiło.

6. Potwierdzenie, udostępnienie, utrwalenie, zabezpieczenie wszelkich istotnych postanowień umowy w celu uzyskania dostępu do tych informacji w przyszłości następuje w postaci:

a. potwierdzenia zamówienia poprzez wysłanie na wskazany adres e-mail: zamówienia, faktury pro forma, informacji o prawie odstąpienia od umowy, niniejszego regulaminu w wersji pdf, wzoru formularza odstąpienia od umowy w wersji pdf, linków do samodzielnego pobrania regulaminu i wzorca odstąpienia od umowy;

b. dołączenia do zrealizowanego zamówienia, wysłanego do wskazanego miejsca wydania rzeczy wydrukowanych: dowodu zakupu, informacji o prawie odstąpienia od umowy, niniejszego regulaminu, wzoru formularza odstąpienia od umowy.

7. Sprzedający informuje o znanych mu gwarancjach udzielonych przez osoby trzecie dla produktów znajdujących się w sklepie.

8. Sprzedający nie pobiera żadnych opłat za komunikację z nim z wykorzystaniem środków porozumiewania na odległość, a Kupujący poniesie jej koszty w wysokości wynikającej z umowy jaką zawarł z osobą trzecią świadczącą na jego rzecz określoną usługę umożliwiającą porozumiewanie na odległość.

9. Sprzedający zapewnia Kupującemu korzystającemu z systemu poprawność́ działania sklepu w następujących przeglądarkach: IE wersja 7 lub nowsza, FireFox wersja 3 lub nowsza, Opera wersja 9 lub nowsza, Chrome wersja 10 lub nowsza, Safari z zainstalowanymi najnowszymi wersjami JAVA i FLASH, na ekranach o rozdzielczości poziomej powyżej 1024 px. Używanie oprogramowania firm trzecich mających wpływ na funkcjonowanie i funkcjonalność przeglądarek: Internet Explorer, FireFox, Opera, Chrome, Safari może mieć wpływ na poprawne wyświetlanie sklepu, dlatego w celu uzyskania pełnej funkcjonalności sklepu http://homerecording4all.com/, należy je wszystkie wyłączyć́.

10. Kupujący może skorzystać z opcji zapamiętania jego danych przez sklep w celu ułatwienia procesu składania kolejnego zamówienia. W tym celu Kupujący powinien podać login i hasło, niezbędne do uzyskania dostępu do swojego konta. Login i hasło są ciągiem znaków ustalanych przez Kupującego, który ma obowiązek zachowania ich w tajemnicy i chronienia przed niepowołanym dostępem osób trzecich. Kupujący ma w każdej chwili możliwość wglądu, poprawiania, aktualizacji danych oraz usuwania konta w sklepie.

11. Sprzedający stosuje się do kodeksu dobrych praktyk.

12. Kupujący zobowiązany jest do:

a.a. niedostarczania i nieprzekazywania treści zabronionych przez przepisy prawa, np. treści propagujących przemoc, zniesławiających lub naruszających dobra osobiste i inne prawa osób trzecich,

a.b. korzystania ze sklepu w sposób nie zakłócający jego funkcjonowania, w szczególności poprzez użycie określonego oprogramowania lub urządzeń,

a.c. niepodejmowania działań takich jak: rozsyłanie lub umieszczanie w ramach sklepu niezamówionej informacji handlowej (spam),

a.d. korzystania ze sklepu w sposób nieuciążliwy dla innych Kupujących oraz dla Sprzedającego,

a.e. korzystania z wszelkich treści zamieszczonych w ramach sklepu jedynie w zakresie własnego użytku osobistego,

a.f. korzystania ze sklepu w sposób zgodny z przepisami obowiązującego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej prawa, postanowieniami regulaminu, a także z ogólnymi zasadami netykiety.

§3 Zawarcie umowy i realizacja

 

1. Zamówienia można składać́ 24 godziny na dobę.

2. W celu złożenia zamówienia Kupujący powinien wykonać co najmniej następujące czynności, z których część może być wielokrotnie powtarzana:

a. dodanie do koszyka produktu;

b. wybór rodzaju dostawy;

c. wybór rodzaju płatności;

d. wybór miejsca wydania rzeczy;

e. złożenie w sklepie zamówienia poprzez użycie przycisku „Kupuję i płacę”.

3. Zawarcie umowy z Konsumentem następuje z chwilą złożenia zamówienia.

4. Realizacja zamówienia Konsumenta płatnego za pobraniem następuje niezwłocznie, a zamówienia płatnego przelewem lub za pośrednictwem systemu płatności elektronicznych po zaksięgowaniu wpłaty Konsumenta na koncie Sprzedającego, co powinno nastąpić w terminie 30 dni od złożenia zamówienia, chyba że Konsument nie był w stanie spełnić świadczenia z nie swojej winy i poinformował o tym Sprzedającego.

5. Zawarcie umowy z Klientem następuje z chwilą przyjęcia zamówienia przez Sprzedającego, o czym informuje on Klienta w terminie do 48 godzin od złożenia zamówienia.

6. Realizacja zamówienia Klienta płatnego za pobraniem następuje niezwłocznie po zawarciu umowy, a zamówienia płatnego przelewem lub za pośrednictwem systemu płatności elektronicznych po zawarciu umowy i zaksięgowaniu wpłaty Klienta na koncie Sprzedającego.

7. Realizacja zamówienia Klienta może być uzależniona od dokonania wpłaty całości lub części wartości zamówienia lub uzyskania limitu kredytu kupieckiego co najmniej o wartości zamówienia lub zgody Sprzedającego na wysłanie zamówienia za pobraniem (płatnego przy odbiorze).

8. Wysłanie przedmiotu umowy następuje w terminie określonym na karcie produktu, a dla zamówień złożonych z wielu produktów w najdłuższym terminie z określonych na kartach produktów. Bieg terminu rozpoczyna się z chwilą realizacji zamówienia.

9. Zakupiony przedmiot umowy jest wraz z wybranym przez Kupującego dokumentem sprzedaży wysyłany wybranym przez Kupującego rodzajem dostawy do wskazanego przez Kupującego w zamówieniu miejsca wydania rzeczy, wraz z dołączonymi załącznikami, o których mowa w §2 pkt 6b.

 

§4 Prawo do odstąpienia od umowy

1. Konsumentowi, przysługuje na podstawie art. 27 Prawa konsumenckiego prawo do odstąpienia od umowy zawartej na odległość, bez podania przyczyny i bez ponoszenia kosztów, z wyjątkiem kosztów określonych w art. 33, art. 34 Prawa konsumenckiego.

2. Termin odstąpienia od umowy zawartej na odległość wynosi 14 dni od momentu wydania rzeczy, a do zachowania terminu wystarczy wysłanie oświadczenia przed jego upływem.

3. Oświadczenie o odstąpieniu od umowy Konsument może złożyć na formularzu, którego wzór stanowi załącznik nr 2 do Prawa konsumenckiego, na formularzu dostępnym pod adresem http://homerecording4all.com/ lub w innej formie zgodnej z Prawem konsumenckim.

4. Sprzedający niezwłocznie potwierdzi Konsumentowi na e-mail (podany przy zawieraniu umowy i inny jeżeli został podany w złożonym oświadczeniu) otrzymanie oświadczenia o odstąpieniu od umowy.

5. W przypadku odstąpienia od umowy, umowa jest uważana za niezawartą.

6. Konsument ma obowiązek zwrócić rzecz Sprzedającemu niezwłocznie, jednak nie później niż 14 dni od dnia, w którym odstąpił od umowy. Do zachowania terminu wystarczy odesłanie rzeczy przed jego upływem.

7. Konsument odsyła rzeczy będące przedmiotem umowy, od której odstąpił na własny koszt.

8. Konsument nie ponosi kosztów dostarczania treści cyfrowych, które nie są zapisane na nośniku materialnym, jeżeli nie wyraził zgody na spełnienie świadczenia przed upływem terminu do odstąpienia od umowy lub nie został poinformowany o utracie przysługującego mu prawa odstąpienia od umowy w chwili udzielania takiej zgody lub przedsiębiorca nie dostarczył potwierdzenia zgodnie z art. 15 ust. 1 i art. 21 ust. 1. Prawa konsumenckiego.

9. Konsument ponosi odpowiedzialność za zmniejszenie wartości rzeczy będącej przedmiotem umowy a będące wynikiem korzystania z niej w sposób wykraczający poza konieczny do stwierdzenia charakteru, cech i funkcjonowania rzeczy.

10. Sprzedający niezwłocznie, nie później niż w terminie 14 dni od dnia otrzymania oświadczenia o odstąpieniu od umowy złożonego przez Konsumenta zwróci Konsumentowi wszystkie dokonane przez niego płatności, w tym koszty dostarczenia Konsumentowi rzeczy, a jeżeli Konsument wybrał sposób dostawy inny niż najtańszy zwykły sposób dostarczenia oferowany przez Sprzedającego, Sprzedający nie zwróci Konsumentowi dodatkowych kosztów zgodnie z art 33 Prawa konsumenckiego.

11. Sprzedający dokonuje zwrotu zapłaty przy użyciu takiego samego sposobu płatności, jakiego użył Konsument, chyba że Konsument wyraźnie zgodził się na inny sposób płatności, który nie wiąże się dla niego z żadnymi kosztami.

12. Sprzedający może wstrzymać się ze zwrotem zapłaty otrzymanej od Konsumenta do chwili otrzymania rzeczy z powrotem lub dostarczenia przez Konsumenta dowodu jej odesłania, w zależności od tego, które zdarzenie nastąpi wcześniej.

13. Konsumentowi zgodnie z art 38 Prawa konsumenckiego nie przysługuje prawo do odstąpienia od umowy:

a. w której cena lub wynagrodzenie zależy od wahań na rynku finansowym, nad którymi Sprzedający nie sprawuje kontroli, i które mogą wystąpić przed upływem terminu do odstąpienia od umowy;

b. w której przedmiotem świadczenia jest rzecz nieprefabrykowana, wyprodukowana według specyfikacji konsumenta lub służąca zaspokojeniu jego zindywidualizowanych potrzeb;

c. w której przedmiotem świadczenia jest rzecz ulegająca szybkiemu zepsuciu lub mająca krótki termin przydatności do użycia;

d. w której przedmiotem świadczenia jest rzecz dostarczana w zapieczętowanym opakowaniu, której po otwarciu opakowania nie można zwrócić ze względu na ochronę zdrowia lub ze względów higienicznych, jeżeli opakowanie zostało otwarte po dostarczeniu;

e. w której przedmiotem świadczenia są rzeczy, które po dostarczeniu, ze względu na swój charakter, zostają nierozłącznie połączone z innymi rzeczami;

f. w której przedmiotem świadczenia są nagrania dźwiękowe lub wizualne albo programy komputerowe dostarczane w zapieczętowanym opakowaniu, jeżeli opakowanie zostało otwarte po dostarczeniu;

g. o dostarczanie treści cyfrowych, które nie są zapisane na nośniku materialnym, jeżeli spełnianie świadczenia rozpoczęło się za wyraźną zgodą Konsumenta przed upływem terminu do odstąpienia od umowy i po poinformowaniu go przez przedsiębiorcę o utracie prawa odstąpienia od umowy;

h. o dostarczanie dzienników, periodyków lub czasopism, z wyjątkiem umowy o prenumeratę.
§5 Rękojmia
1. Sprzedający na podstawie art. 558§1 Kodeksu cywilnego całkowicie wyłącza odpowiedzialność wobec Klientów z tytułu wad fizycznych i prawnych (rękojmia).

2. Sprzedający ponosi odpowiedzialność wobec Konsumenta na zasadach określonych w art. 556 Kodeksu cywilnego i kolejnych za wady (rękojmia).

3. W przypadku umowy z Konsumentem jeżeli wada fizyczna została stwierdzona przed upływem roku od momentu wydania rzeczy, przyjmuje się, że istniała ona w chwili przejścia niebezpieczeństwa na Konsumenta.

4. Konsument jeżeli rzecz sprzedana ma wadę, może:

a. złożyć oświadczenie o żądaniu obniżenia ceny;

b. złożyć oświadczenie o odstąpieniu od umowy;

chyba że Sprzedający niezwłocznie i bez nadmiernych niedogodności dla Konsumenta wymieni rzecz wadliwą na wolną od wad albo wadę usunie. Jeżeli jednak rzecz była już wymieniona lub naprawiana przez Sprzedającego albo Sprzedający nie uczynił zadość obowiązkowi wymiany rzeczy na wolną od wad lub usunięcia wady, nie przysługuje mu prawo do wymiany rzeczy lub usunięcia wady.

5. Konsument, może zamiast zaproponowanego przez Sprzedającego usunięcia wady żądać wymiany rzeczy na wolną od wad albo zamiast wymiany rzeczy żądać usunięcia wady, chyba że doprowadzenie rzeczy do zgodności z umową w sposób wybrany przez Konsumenta jest niemożliwe albo wymagałoby nadmiernych kosztów w porównaniu ze sposobem proponowanym przez Sprzedającego, przy czym przy ocenie nadmierności kosztów uwzględnia się wartość rzeczy wolnej od wad, rodzaj i znaczenie stwierdzonej wady, a także bierze się pod uwagę niedogodności, na jakie narażałby Konsumenta inny sposób zaspokojenia.

6. Konsument nie może odstąpić od umowy, jeżeli wada jest nieistotna.

7. Konsument jeżeli rzecz sprzedana ma wadę, może również:

a. żądać wymiany rzeczy na wolną od wad;

b. żądać usunięcia wady.

8. Sprzedający jest obowiązany wymienić rzecz wadliwą na wolną od wad lub usunąć wadę w rozsądnym czasie bez nadmiernych niedogodności dla Konsumenta.

9. Sprzedający może odmówić zadośćuczynienia żądaniu Konsumenta, jeżeli doprowadzenie do zgodności z umową rzeczy wadliwej w sposób wybrany przez kupującego jest niemożliwe albo w porównaniu z drugim możliwym sposobem doprowadzenia do zgodności z umową wymagałoby nadmiernych kosztów.

10. W przypadku, jeżeli rzecz wadliwa została zamontowana, Konsument może żądać od Sprzedającego demontażu i ponownego zamontowania po dokonaniu wymiany na wolną od wad lub usunięciu wady, jednak zobowiązany jest ponieść część związanych z tym kosztów przewyższających cenę rzeczy sprzedanej albo może żądać od Sprzedającego zapłaty części kosztów demontażu i ponownego zamontowania, do wysokości ceny rzeczy sprzedanej. W razie niewykonania obowiązku przez Sprzedającego, Konsument jest upoważniony do dokonania tych czynności na koszt i niebezpieczeństwo Sprzedającego.

11. Konsument, który wykonuje uprawnienia z tytułu rękojmi, jest obowiązany na koszt Sprzedającego dostarczyć rzecz wadliwą na adres reklamacyjny, a jeżeli ze względu na rodzaj rzeczy lub sposób jej zamontowania dostarczenie rzeczy przez Konsumenta byłoby nadmiernie utrudnione, Konsument obowiązany jest udostępnić rzecz Sprzedającemu w miejscu, w którym rzecz się znajduje. W razie niewykonania obowiązku przez Sprzedającego Konsument jest upoważniony do odesłania rzeczy na koszt i niebezpieczeństwo Sprzedającego. Termin rozpatrywania reklamacji to 14 dni roboczych.

12. Koszty wymiany lub naprawy ponosi Sprzedający, za wyjątkiem sytuacji opisanej w §5 pkt 10.

13. Sprzedający obowiązany jest przyjąć od Konsumenta rzecz wadliwą w razie wymiany rzeczy na wolną od wad lub odstąpienia od umowy.

14. Sprzedający w terminie czternastu dni ustosunkuje się do opartych o art. 5615 kodeksu cywilnego: oświadczenia o żądaniu obniżenia ceny, żądania wymiany rzeczy na wolną od wad, żądania usunięcia wady. Sprzedający w terminie trzydziestu dni (art. 7a prawa konsumenckiego) ustosunkuje się do każdego innego oświadczenia Konsumenta, którego nie dotyczy określony w kodeksie cywilnym termin czternastu dni.

W przeciwnym wypadku uważa się, że uznał za uzasadnione oświadczenie lub żądanie Konsumenta.

15. Sprzedający odpowiada z tytułu rękojmi, jeżeli wada fizyczna zostanie stwierdzona przed upływem dwóch lat od momentu wydania rzeczy Konsumentowi, a jeżeli przedmiotem sprzedaży jest rzecz używana przed upływem roku od momentu wydania rzeczy Konsumentowi.

16. Roszczenie Konsumenta o usunięcie wady lub wymianę rzeczy sprzedanej na wolną od wad przedawnia się z upływem roku, licząc od dnia stwierdzenia wady jednak nie wcześniej niż przed upływem dwóch lat od momentu wydania rzeczy Konsumentowi, a jeżeli przedmiotem sprzedaży jest rzecz używana przed upływem roku od momentu wydania rzeczy Konsumentowi.

17. W przypadku, kiedy określony przez Sprzedającego lub producenta termin przydatności rzeczy do użycia kończy się po upływie dwóch lat od momentu wydania rzeczy Konsumentowi, Sprzedający odpowiada z tytułu rękojmi za wady fizyczne tej rzeczy stwierdzone przed upływem tego terminu.

18. W terminach określonych w §5 pkt 15-17 Konsument może złożyć oświadczenie o odstąpieniu od umowy albo obniżeniu ceny z powodu wady fizycznej rzeczy sprzedanej, a jeżeli Konsument żądał wymiany rzeczy na wolną od wad lub usunięcia wady, bieg terminu do złożenia oświadczenia o odstąpieniu od umowy albo obniżeniu ceny rozpoczyna się z chwilą bezskutecznego upływu terminu do wymiany rzeczy lub usunięcia wady.

19. W razie dochodzenia przed sądem albo sądem polubownym jednego z uprawnień z tytułu rękojmi termin do wykonania innych uprawnień, przysługujących Konsumentowi z tego tytułu, ulega zawieszeniu do czasu prawomocnego zakończenia postępowania. Odpowiednio stosuje się również do postępowania mediacyjnego, przy czym termin do wykonania innych uprawnień z tytułu rękojmi, przysługujących Konsumentowi, zaczyna biec od dnia odmowy przez sąd zatwierdzenia ugody zawartej przed mediatorem lub bezskutecznego zakończenia mediacji.

20. Do wykonywania uprawnień z tytułu rękojmi za wady prawne rzeczy sprzedanej stosuje się §5 pkt 15-16, z tym że bieg terminu rozpoczyna się od dnia, w którym Konsument dowiedział się o istnieniu wady, a jeżeli Konsument dowiedział się o istnieniu wady dopiero na skutek powództwa osoby trzeciej – od dnia, w którym orzeczenie wydane w sporze z osobą trzecią stało się prawomocne.

21. Jeżeli z powodu wady rzeczy Konsument złożył oświadczenie o odstąpieniu od umowy albo obniżeniu ceny, może on żądać naprawienia szkody, którą poniósł przez to, że zawarł umowę, nie wiedząc o istnieniu wady, choćby szkoda była następstwem okoliczności, za które Sprzedający nie ponosi odpowiedzialności, a w szczególności może żądać zwrotu kosztów zawarcia umowy, kosztów odebrania, przewozu, przechowania i ubezpieczenia rzeczy, zwrotu dokonanych nakładów w takim zakresie, w jakim nie odniósł z nich korzyści, a nie otrzymał ich zwrotu od osoby trzeciej oraz zwrotu kosztów procesu. Nie uchybia to przepisom o obowiązku naprawienia szkody na zasadach ogólnych.

22. Upływ żadnego terminu do stwierdzenia wady nie wyłącza wykonania uprawnień z tytułu rękojmi, jeżeli Sprzedający wadę podstępnie zataił.

23. Sprzedający o ile jest zobowiązany do świadczenia lub świadczenia finansowego na rzecz Konsumenta wykona je bez zbędnej zwłoki, nie później niż terminie przewidzianym w prawie.

§6 Polityka prywatności oraz bezpieczeństwo danych osobowych

 

1. Administratorem baz danych osobowych przekazywanych przez Konsumentów sklepu jest Sprzedający.

2. Sprzedający zobowiązuje się̨ do ochrony danych osobowych zgodnie z Ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku oraz Ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 roku. Kupujący podając przy składaniu zamówienia swoje dane osobowe Sprzedającemu wyraża zgodę̨ na ich przetwarzanie przez Sprzedającego w celu realizacji złożonego zamówienia. Kupujący ma w każdej chwili możliwość́ wglądu, poprawiania, aktualizacji oraz usuwania swoich danych osobowych.

3. Szczegółowe zasady zbierania, przetwarzania i przechowywania danych osobowych wykorzystywanych w celu realizacji zamówień przez sklep zostały opisane w Polityce prywatności, która znajduje się pod adresem: http://homerecording4all.com/
§7 Postanowienia końcowe

 

1. Żadne z postanowień niniejszego regulaminu nie ma na celu naruszenia praw Kupującego. Nie może być́ również̇ w ten sposób interpretowane, gdyż̇ w przypadku niezgodności jakiejkolwiek części regulaminu z obowiązującym prawem Sprzedający deklaruje bezwzględne podporzadkowanie się i stosowanie tego prawa w miejsce zakwestionowanego przepisu regulaminu.

2. O zmianach regulaminu i ich zakresie zarejestrowani Kupujący Bedą powiadomieni drogą elektroniczną (na wskazany przy rejestracji lub zamówieniu e-mail). Powiadomienie zostanie wysłane co najmniej na 30 dni przed wejściem w zżycie nowego regulaminu. Zmiany wprowadzane będą w celu dostosowania regulaminu do obowiązującego stanu prawnego.

3. Aktualna wersja regulaminu jest zawsze dostępna dla Kupującego w zakładce regulamin (https://salescrm.pl/homerecording/regulamin). W trakcie realizacji zamówienia oraz w całym okresie opieki posprzedażowej Kupującego obowiązuje regulamin zaakceptowany przez niego przy składaniu zamówienia. Za wyjątkiem sytuacji, kiedy Konsument uzna go za mniej korzystny od aktualnego i poinformuje Sprzedającego o wyborze aktualnego jako obowiązującego.

4. W sprawach nieuregulowanych niniejszym regulaminem stosuje się̨ odpowiednie obowiązujące przepisy prawne. Kwestie sporne, jeśli Konsument wyrazi taką wolę, rozwiązuje się na drodze postępowania mediacyjnego przed Wojewódzkimi Inspektoratami Inspekcji Handlowej lub procesu przed sądem polubownym przy Wojewódzkim Inspektoracie Inspekcji Handlowej. Konsument może również skorzystać z równoważnych i zgodnych z prawem metod przedsądowego lub pozasądowego rozwiązywania sporów np. za pośrednictwem unijnej platformy internetowej ODR lub dokonując wyboru dowolnego podmiotu uprawnionego spośród znajdujących się w rejestrze UOKiK. Sprzedający oświadcza zamiar i wyraża zgodę na pozasądowe rozwiązanie sporu konsumenckiego.

W ostateczności sprawę rozstrzyga sad właściwy miejscowo i rzeczowo.