Wywiad: Michał Eprom Baj | Homerecording

Wywiad: Michał Eprom Baj

W dobie coraz lepszego oprogramowania audio niewielu mamy w Polsce specjalistów w zakresie miksu i masteringu pracujących głównie w środowisku analogowym. Jednym z nielicznych jest człowiek orkiestra DJ Eprom, właściwie Michał Baj – DJ, raper, producent muzyczny i inżynier dźwięku. O tym, jak powstało i ewoluowało jego studio, o metodyce pracy i ulubionych narzędziach przeczytacie w wywiadzie przeprowadzonym przez Piotra Kardasa.

Jako DJ osiągnąłeś wszystko. Jesteś podwójnym mistrzem świata IDA oraz dwunastokrotnym mistrzem Polski. Kiedy powstał pomysł na prowadzenie studia muzycznego specjalizującego w miksie i masteringu?

Od zawsze zajmowałem się produkcją muzyki. Swoje pierwsze kroki stawiałem na Amidze 500 z podłączonym 8-bitowym samplerem polskiej produkcji, marki ELSAT, i ProTrackerze. W połowie lat 90. wyobrażałem sobie system podłączonych kilku amig (ProTracker miał 4 kanały – po dwa na L i R) i robienie bitów tak, aby każdy instrument miał swój tor audio. Wtedy wydawało mi się, że to jedyny sposób. Na początku nowego milenium zacząłem kolekcjonować samplery AKAI. Na początku MPC2000, a krótko potem do rodziny dołączył legendarny S900. Oba samplery miały 8 wyjść, tak więc 16 wylotów to był kosmos. Szybko zorientowałem się, że dobry hardware ma niepowtarzalną jakość, a praca na wielośladzie jest samą przyjemnością. To wyjście ze świata komputerowego w analog otworzyło mi perspektywy na nowe, jak dotąd nieosiągalne możliwości. Złapałem bakcyla i zacząłem uzbrajać studio w kolejne analogowe samplery, później w magnetofon szpulowy i stół estradowy. W międzyczasie poznałem Fisza i Emadego – zaczęliśmy razem koncertować, a w rezultacie wyprodukowaliśmy razem płytę Zwierzę bez nogi, za którą otrzymaliśmy Fryderyka. Wtedy po raz pierwszy zmiksowałem płytę w stu procentach w analogu – w studio Jacka Gawłowskiego, na konsoli SSL AWS 924. To było w 2011 roku. Od tamtego momentu skoncentrowałem się niemal wyłącznie na miksowaniu i masteringu.

Co pokazał ci ten pierwszy miks wykonany w stu procentach w analogu na konsoli SSL AWS 924?

Te pierwsze miksy zrobione w ten sposób pokazały mi, jak szybko można osiągnąć finalne brzmienie. W domowych warunkach w tamtym czasie uzyskanie zadowalających rezultatów zajmowało mi całe dnie, a czasami tygodnie. Na konsoli SSL zmiksowaliśmy razem z Emadem cały album, czyli 19 utworów, w jeden dzień!

Wow!

Trudno w to uwierzyć, ale to prawda. Na początku sesja miała zająć dwa dni, ale ostatecznie zrobiliśmy to w ciągu jednego dnia. Tak zresztą zmiksowałem jeszcze kilka innych albumów w studio u Jacka Gawłowskiego. Sztigar Bonko – Jo Sznupia, DJ Eprom & Sensi – Boom Bap Boogie, Zorak – Świadomość i Sarius – B.L.O.K. – to albumy, które zostały zmiksowane przeze mnie w ciągu kilkunastu godzin. Na marginesie: wszystkie miksy i mastering Boom Bap Boogie zrobiłem w ciągu jednej soboty.

Czego nauczyły cię te sesje?

Podejmowania decyzji. To bardzo ważny element w pracy reżysera dźwięku. Przestałem się zastanawiać, czy jedna wersja będzie lepsza od drugiej itp., i zacząłem świadomie podejmować decyzje co do brzmienia. Miksowałem wtedy bardzo prosto, bez użycia dodatkowych szyn sumujących, ale nauczyłem się dzięki temu słuchać i reagować na to, co pojawia się w głośnikach, a nie na monitorze komputera.

Nadszedł moment, że zapragnąłeś miksować analogowo nie w wynajętym studio, ale we własnych czterech kątach. Jak ewoluowało twoje studio od tamtego czasu?

Wszystko zaczęło się od gromadzenia analogowych samplerów. Zrozumiałem, że analogowy sound daje mi takie rezultaty, jakich oczekuję bez kręcenia godzinami wtyczkami. Potem kupiłem 16-śladowy rejestrator Fostex E-16 na taśmę 1/2″. Tego magnetofonu używałem jeszcze przed miksami u Jacka Gawłowskiego. Połowa płyty Zwierzę bez nogi została przez niego przegrana. Jednak zgrywanie na taśmę wielośladowo, a następnie zrzucanie tego do Pro Toolsa nie dawało mi satysfakcji, więc kupiłem mikser Allen Heath GL2440, w który mogłem zapiąć cały swój zgromadzony outboard. Zacząłem wtedy eksperymentować z miksowaniem w grupach i zaawansowanym routingiem w analogu. Niestety ten mikser z racji swojej natury miał spore przesłuchy między kanałami, więc postanowiłem przejść na sprzęt studyjny i kupiłem 8-śladowy sumator Dangerous Music D Box z masteringowym kontrolerem odsłuchu. W tym czasie zmieniłem także interfejs z DigiRack 03 na UA Apollo. Z czasem zacząłem dokupować więcej outboardu.

W twoim studio jest sporo urządzeń w formacie 500.

Tak, wszedłem w system 500 i szybko zorientowałem się, że 8 kanałów to za mało na moje potrzeby, więc rozbudowałem studio najpierw do 16, a później do 32 analogowych torów audio. Na początku używałem trzech interfejsów: 2 × Apollo + Apogee DA 16, a także z trzech sumatorów: Heritage Audio MCM-8, SPL Mixdream XP oraz Dangerous Music D BOX. System ten brzmiał świetnie, ale z racji korzystania z różnych interfejsów miałem problemy z kompensacją latencji, nie mogłem też zgrywać sygnałów z grup ani z poszczególnych śladów. Podjąłem decyzję o zbudowaniu własnego, customowego sumatora, na którym obecnie pracuję.

Jak zbudowany jest twój customowy sumator?

Pracując codziennie przez ostatnie pół roku na stołach analogowych, nabrałem sporego doświadczenia. Zbadałem wszystkie za i przeciw i wyszło na to, że żaden z analogowych stołów w cenie do 100 000 zł nie spełnia moich oczekiwań, a praca wiązałaby się z kompromisami. Zaprojektowałem więc własny 32-kanałowy, modularny sumator. Mikser posiada 32 wloty i wyloty, inserty z funkcją bypass na każdym kanale oraz 4 grupy sumujące plus szynę Master. Wszystkie szyny sumujące mają oczywiście direct outy, a dodatkowo możliwość odłączenia ich z toru master. Ponadto niektóre z wybranych przeze mnie torów posiadają przełączniki L C R oraz wyłączenie z grupy, czyli przekierowanie bezpośrednio do szyny Master. Kolejną opcją są regulowane PAD-y na wybranych kanałach z wartościami 0, −10 i −20 dB. Stół posiada też kilka dodatkowych funkcji bardzo przyspieszających pracę, takich jak master insert bypass oraz MUTE dla każdej grupy. Na szynie sumującej jest też oczywiście Insert. Sumator wykonał dla mnie Mateusz Kuraczyk (Blue Board Audio), pracujący na co dzień w Bettermakerze. Mateusz zaprojektował elektronikę w środku tak, że zostawił jeszcze kilka furtek na rozbudowę. Pierwszym dodatkowym, opcjonalnym modułem do mojego miksera jest sekcja mierników VU do każdej grupy oraz Master z regulowanym stopniem podświetlenia. Kolejnym rozszerzeniem są suwaki VCA do kontroli głośności grup z opcją RECALL oraz analogowe tłumiki do wybranych kanałów z funkcją wysyłki na tory AUX.

Zależało ci na jakichś konkretnych walorach brzmieniowych sumatora?

Stół jest absolutnie transparentny i takie było właśnie założenie. Do kolorowania mam cały arsenał analogowych narzędzi opinających wszystkie 32 inserty kanałowe oraz 5 szyn sumujących. Przy moim tempie pracy i liczbie utworów miksowanych przeze mnie muszę mieć opcję robienia poprawek ze stemów, które zapisuję z każdą wersją miksu automatycznie z wszystkich kanałów i grup. Przechodzenie dwa razy przez ten sam układ kolorujący przy kolejnych poprawkach wiązałoby się ze zmianą barwy, a na to nie mogę sobie pozwolić.

Od czego zwykle zaczynasz miks utworu?

Gdy klienci przysyłają ślady do miksu, wysyłam je do mojego asystenta Wojtka Błachowiaka, który przygotowuje dla mnie sesje. Gdy dostanę sesję przygotowaną pod mój template przystosowany do pracy w analogu, sprawdzam kondycję śladów, które otrzymuję. W 90% przypadków większość śladów przechodzi reamping na moim analogowym warsztacie. Spora część nagrań, które trafiają do miksu, jest niedoprodukowana. Cały czas gdzieś tam wśród niedoświadczonych producentów krąży przekonanie, że ze słabej produkcji można ukręcić świetny miks. Czasami jest to wykonalne, ale zabiera dwa razy więcej czasu i energii. Doświadczenie nauczyło mnie, że ze słabej mąki wyrośnie co najwyżej zakalec, więc na etapie przygotowań robię wszystko, co w mojej mocy, aby doprowadzić jakość materiału źródłowego do takiego stanu, żeby nadawał się do miksu. Bębny i bas to główni pacjenci, którzy trafiają na mój analogowy stół operacyjny. Przygotowanie to bardzo ważna część mojej pracy nad miksem. Gdy mam już za sobą ten kilkugodzinny proces, wrzucam ślady w analog i kleję groove, a następnie wokale. Gdy oba te elementy dobrze ze sobą pracują, cała reszta staje się już tylko kwestią czasu.

Kiedy zaczynasz miksowanie numeru, preferujesz otrzymać go w stemach czy we wszystkich ścieżkach, z których sam tworzysz stemy?

Każdy miks jest inny. Jeśli pracuję z bardziej doświadczonymi producentami, umawiamy się często na stemy, np. w partiach syntezatorowych lub smykach. Jeśli producent jest świadomy swojego celu, to nie ma sensu, żebym gonił jego ustawienia od zera. Ułatwia i przyspiesza to wtedy pracę. Wolę jednak robić stemy samemu. To daje mi większą kontrolę nad bazą stereo. Często syntezatory, smyki, pady i instrumenty o podobnym charakterze brzmienia są quasi-stereo i zajmują wszystkie za dużo miejsca w miksie. Zawsze staram się tak układać instrumenty w panoramie, aby działo się coś ciekawego w miarę rozwoju utworu. Lubię, jak instrumenty rozmawiają ze sobą w panoramie.

Jakie masz sposoby na to, żeby stworzyć przestrzeń w miksie?

Uwielbiam proste i sprawdzone rozwiązania. Moje ulubione narzędzia do tworzenia bazy stereo to pogłosy sprężynowe i delaye taśmowe, takie jak Roland RE 201, oraz klasyczne reverby, np. AMS RMX 16, Lexicon 224, EMT 140. Korzystam z tych narzędzi w wersjach wtyczkowych. Jeśli używam pluginów, to są to w 99% wtyczki Universal Audio. Marzeniem byłoby mieć w studio arsenał klasycznych pogłosów i delayów, ale na razie jestem zadowolony z efektów. Korzystam z hardware’owego Lexicona PCM 70. Jest to maksymalnie proste, ale jakże genialnie brzmiące urządzenie. Odkąd wpiąłem go w moją konsolę, jest na każdym moim miksie na wokalu. Co do samych technik – jest jedna generalna. Staram się tworzyć wrażenie rozmieszczenia instrumentów na scenie. Im dłużej zajmuję się reżyserią dźwięku, tym bardziej odkrywam i doceniam potężną moc panoramowania dźwięku.

Masz jakieś ulubione narzędzia do konkretnych śladów, np. basu, bębnów, wokali?

Zdecydowanie tak. Nie wyobrażam sobie pracy z bębnami bez moich ulubionych narzędzi. Zaczynając od stopy, jest to tor sygnałowy SSL: preampy VHD, dynamika 611 oraz eq 611. Werbel ma nieco inny tor: preampy SSL VHD i korektory 1073 w wykonaniu Heritage Audio. Te narzędzia sprawiają, że osiągam bardzo szybko brzmienie, którego szukam. Na grupie bębnów zainsertowany jest Looptrotter Monster – to kolejne narzędzie, bez którego ciężko mi się pracuje. Jeśli chodzi o bas, to przy każdym miksie używam mojego customowego LA2A, a na grupie basu brzmienie saturowane jest przez SAT500. Andrzej Looptrotter ma moim zdaniem jedne z najlepiej koloryzujących urządzeń na rynku. Jego Emperor pracuje też na każdym miksie w kompresji równoległej na stopę lub bass. Przechodząc do wokalu, GreatRiver Harrison 32 EQ to jedne z najlepiej brzmiących korektorów, na jakich pracowałem. Nie da się ich ustawić źle. Są niesamowicie plastyczne i mają bardzo szlachetną górę, a to cenię sobie najbardziej. Wokale wędrują do dynamiki Heritage Audio 2264, które sklejają je i saturują jak żadne inne. Co ciekawe, te kompresory ładniej saturują anglojęzyczne wokale niż te polskie. Jak widać, konstrukcji NEVE bliżej do angielskiego niż polskiego (śmiech). Jeśli chodzi o instrumenty, to narzędziem numer jeden do obróbki dynamiki są moje WA76. Ogólnie rzecz biorąc, 1176 to chyba najbardziej uniwersalne narzędzie do obróbki dynamiki. Gdy w grę wchodzi korekcja, to zazwyczaj wystarczą mi dwa narzędzia: korektory SSL oraz nieśmiertelny Pultec – wersja Bettermakera. Jeśli pracuję z brzmieniami pianina, gitar czy moogów, to uwielbiam je puszczać przez preampy NEVE w wersji Vintech Audio 273. Robią coś genialnego z brzmieniem.

A czego zwykle używasz na sumie?

Na mojej sumie od kilku lat niezmiennie królują korektory Bettermakera: 542 i 502P oraz kompresor Smart Research C1LA. 542 to nóż chirurgiczny. Jego filtry brzmią genialnie i są bardzo transparentne. To narzędzie masteringowe. Ten korektor służy mi do usuwania bardzo wąskich częstotliwości lub podbicia bardzo szerokiej półki w środkowym paśmie. Wszystko zależy od charakteru utworu. Jest to bardzo skuteczne i precyzyjne narzędzie. Z kolei 502P to najlepiej brzmiący Pultec, na jakim pracowałem, a do tego ma cyfrowy recall – czy można chcieć czegoś więcej? Kompresor Smarta kupiłem w ciemno, nie słuchając go, i był to strzał w dziesiątkę. Smart C1LA to SSL Buss Compressor na sterydach. Jest o wiele bardziej elastyczny w pracy i przede wszystkim brzmi lepiej od samego SSL-a. Miałem okazję porównywać w swoim studio oba kompresory i w blind teście zawsze wygrywał Smart. Na samym końcu insertu na mojej szynie sumującej znajduje się limiter masteringowy Bettermakera. Jest to kombajn roboczy. Poza klasycznym masteringowym limiterem posiada układy koloryzujące harmonicznymi oraz analogowy clipper. Używam go podczas masteringu. Jeśli miksuję, też jest zawsze wpięty, ponieważ posiada bardzo rozbudowaną sekcję meteringową. Pozwala mi się ona szybko zorientować w poziomach oraz rozmieszczeniu w panoramie. Kręcąc sound w analogu, bardzo przydają się analogowe mierniki. Ten segmentowy miernik, który jest w limiterze masteringowym, jest skalibrowany z moim interfejsem, więc bardzo szybko mogę się zorientować, z jaką głośnością pracuję – bez patrzenia w komputer.

Jak wygląda twój tor masteringowy?

Udało mi się go rozbudować. Dotychczas miksowałem przez ten sam miks bus, przez który robiłem mastery. Teraz, dzięki wszechstronności mojego sumatora, mogę wybierać pomiędzy dwoma mix busami. Pierwszy z nich wykorzystuję do miksu, drugi do masteringu. Na początku toru znajdują się EQ Bettermaker 502P oraz 542EQ. Następnie sygnał wchodzi do masteringowego kompresora lampowego Thermionic Culture Phoenix SB, który odpowiedzialny jest za kolor i głośność. Po wygrzaniu przez lampy i przejściu przez delikatną kompresję sygnał wędruje do mastering limitera od Bettermakera, a potem na masteringowy konwerter AD Dangerous Music AD+, gdzie dzięki układom transformatorów i enhancementu nadaję finalne brzmienie i kolor. Dzięki rozwiązaniu z dwoma mix busami mogę jednym ruchem odsłuchiwać sygnał przez dwa różne tory i wybierać, co jest lepsze dla utworu.

Wymieniasz przede wszystkim analogowe urządzenia, ale domyślam się, że gdzieś po drodze używasz jeszcze pluginów.

Jeśli korzystam z pluginów, to na 99% jest to platforma UAD. Dzięki polskiemu dystrybutorowi, firmie Audiostacja, mogłem zrobić testy platformy przed zakupem. Miałem okazję porównać brzmienie wtyczek Universal Audio vs Waves. Testy okazały się strzałem w dziesiątkę, ponieważ wtedy na własnych uszach w blind teście przekonałem się, które wtyczki dobrze brzmią, a które tylko dobrze wyglądają (śmiech). Poza platformą UAD używam wtyczki iZotope Alloy 2 do chirurgicznej obróbki subtraktywnej. Korzystam z tego pluginu tylko na etapie przygotowań. Poza tym używam dwóch wtyczek Slate Digital: VCC oraz FG-X. Jeśli chodzi o efekty, to gdy brakuje mi już mocy obliczeniowej na UAD-ach, sięgam po SoundToys 5. Ich delay jest kosmicznie dobry!

Ile czasu zwykle zajmuje ci miks, a ile mastering utworu?

Czas potrzebny na zrobienie miksu włącznie z etapem przygotowania wynosi od 4 do 10 godzin – w zależności od stopnia skomplikowania utworu. Sam proces przygotowania zajmuje często od 3 do 4 godzin. Uzyskanie ogólnego brzmienia zajmuje mi około godziny, potem jest już tylko dopieszczanie, automatyka i ewentualne rewizje miksu. Proces masteringu wygląda zupełnie inaczej. Pierwszą godzinę zwykle spędzam na strojeniu aparatury pod konkretny utwór oraz na usuwaniu błędów z miksu. Strojenie na tym etapie polega głównie na gain stagingu i wyborze właściwego „koloru”. Jeśli już znajdę odpowiednią drogę, zaczynam dopasowywać eq. Sumując: proces masteringu jednego utworu zajmuje mi około 1,5 godziny, natomiast całego albumu od 10 do 20 godzin.

Czy poza miksem i masteringiem zajmujesz się realizacją nagrań?

Okazjonalnie. Nagrywałem wiele razy wokale, które pojawiały się na albumach przeze mnie produkowanych. Zrobiłem także rejestrację grupy Rasmentalism z gościnnym udziałem Rosalie. Była to wbrew pozorom bardzo kompleksowa rejestracja. Robiliśmy dźwięk z obrazem dla Asfalt Records. Rejestrowałem wtedy trzy wokale, bas, wurlitzera, bongosy i sampler. W sumie 16 śladów. Ponieważ dźwięk był robiony na setkę pod obrazek, wszystko musiało zostać zarejestrowane bezbłędnie.

Czy jest jeszcze coś, czego ci brakuje w studiu?

Zbieranie sprzętu jest jak narkotyk. Nawet nie wiesz, kiedy jesteś wciągnięty. Zaczynałem od samplera i pamiętam, jak rozmawiałem z Danielem Drumsem, który stwierdził z uśmiechem, że „kolejny krok to zakup kolejnego samplera”. Słuchałem tego z przymrużeniem oka, ale okazało się to prawdą (śmiech). Najważniejsze jest to, żeby znać na wylot narzędzia, z jakimi się pracuje, jednakże jest jeszcze kilka miejsc, które mogę usprawnić. Z pewnością będę chciał poszerzyć arsenał preampów. Odkąd odkryłem ich moc i znaczenie, zacząłem rozbudowywać o nie studio. W najbliższej przyszłości chciałbym złożyć tor przeznaczony do masteringu. Poluję także na hardware’owe procesory efektów. Chętnie zobaczyłbym w swoim racku AMS RMX 16, Eventide H3000, Bricasti M7, RE 201, PCM 42, PCM 60, Super Prime Time.

Na twojej stronie internetowej można znaleźć mnóstwo albumów, przy których powstawaniu brałeś udział. Masz jakiś, który jest szczególnie dla ciebie ważny?

Jest kilka albumów, które szczególnie są mi bliskie. Pierwszym z nich jest „Za wysoko” Jareckiego. To album, który ma bardzo ciekawą i złożoną historię. Gdy spotkałem się z Bartkiem (DJ BRK) pewnego razu w Warszawie, postanowił podrzucić mi skończony i zmasterowany już album, który lada moment miał trafić do tłoczenia. Zachwycił mnie on pod względem pomysłów, kompozycji, produkcji i oczywiście ze względu na wokal Jareckiego. Świetne piosenki, bardzo dobrze napisane, ale niestety czegoś im brakowało. Zaproponowałem Bartkowi, żeby wysłał mi na próbę jeden z najtrudniejszych według niego utworów do miksu – tak just for fun – żeby na przyszłość wiedział, jak brzmią rzeczy z mojego studio. Był to utwór Zioła, który zawierał całą sekcję dętą, żywe plus samplowane bębny, gitarę, bas i masę wtyczkowych syntezatorów. Po prostu sporo wszystkiego. Po zmiksowaniu utworu Bartek zadzwonił do mnie zszokowany, że tak może brzmieć utwór, o którym myślał, iż jest już zamknięty i jego potencjał został wyczerpany. Następnie zapadła decyzja, że master, który już mieli, trafi do kosza, i zrobiliśmy cały album od nowa. Ten materiał zwrócił uwagę wielu osób na brzmienie mojego studio i przyciągnął do mnie wielu świetnych artystów: Grubsona, Jurka Zagórskiego z projektami Natalii Przybysz i Krzysztofa Zalewskiego, Michała Urbaniaka, Enveego, Sonara itd. Dzięki tej płycie udało mi się opuścić szufladkę pt. hip-hop. Kolejne albumy, z których jestem dumny, to Gatunek L Grubsona oraz Beats and Pieces Michała Urbaniaka. Oba zmiksowałem na analogowych konsoletach, które w tym czasie miałem na testach w studio. Grubson w całości został zmiksowany na stole SSL XL DESK dzięki uprzejmości dystrybutora, czyli firmie Audiotech. Płytę Michała Urbaniaka zacząłem miksować na SSL-u, a dokończyłem na prototypowym stole rodzimej marki Looptrotter! W momencie gdy pracowałem nad albumem, nie wolno było zbyt głośno o tym mówić, natomiast teraz jesteśmy po NAMM 2018, na którym była oficjalna premiera tego świetnego stołu.

Jakie masz plany na najbliższą przyszłość?

Jest ich sporo. Trzymam kciuki, żeby udało się zrealizować choć część w tym roku. Jednym z nich jest rozbudowa strony www.epromsounds.comStay tuned.

Dziękuję za rozmowę!

Dzięki!

 

 

Rozmawiał Piotr Kardas.

Piotr Kardas

Producent muzyczny, sound designer, beatmaker oraz instrumentalista. Autor książek „Homerecording Dla Każdego”, „Homerecording Level Up” i "Homerecording Hasła". Posiada międzynarodowy certyfikat firmy Apple z programu Logic Pro.

Polityka prywatności Homerecoding4all.com – informacje o cookies

Podanie danych osobowych, a także zgoda na ich przetwarzanie są całkowicie dobrowolne. Wszelkie przekazane nam dane osobowe są przetwarzane wyłącznie w zakresie i celu, na jaki wyraziłeś zgodę.

Prosimy, abyś pamiętał, że w każdej chwili masz prawo do aktualizacji lub całkowitego usunięcia swoich danych osobowych. Możesz to zrobić samodzielnie, jak i korzystając z naszej pomocy, której chętnie udzielimy.

Zapewniamy Cię, że nasza firma przestrzega restryktywnej polityki bezpieczeństwa danych osobowych. Twoje dane osobowe są u nas bezpieczne i dokładamy wszelkich starań, aby poziom ten z roku na rok był coraz wyższy. Wierzymy, że zapoznanie się z naszą polityką prywatności pozwoli Ci poczuć się bezpiecznie i cieszyć z korzystania z Homerecording4all.com.

I. Kto jest administratorem danych osobowych Homerecording4all.com?
Administratorem danych osobowych serwisu Homerecording4all.com (dalej Administrator), czyli odpowiedzialnym za zapewnienie bezpieczeństwa Twoim danym osobowym jest (adres siedziby):

Piotr Kardas Production
ul. Żarecka 42B/54
42-208 Częstochowa
NIP: 949-212-62-42
REGON: 122427557

Działalność wpisana do: CEIDG.

II. Cookies – Twoje dane osobowe, które pobierane są automatycznie po wejściu na Homerecoding4all.com.
Pliki cookies (tzw. „ciasteczka”) stanowią dane informatyczne, w szczególności pliki tekstowe, które przechowywane są w urządzeniu końcowym użytkownika Homerecoding4all.com.
W ramach Homerecoding4all.com stosowane są dwa zasadnicze rodzaje plików cookies: „sesyjne” (session cookies) oraz „stałe” (persistent cookies). Cookies „sesyjne” są plikami tymczasowymi, które przechowywane są w urządzeniu końcowym użytkownika do czasu wylogowania, opuszczenia strony internetowej lub wyłączenia oprogramowania (przeglądarki internetowej). „Stałe” pliki cookies przechowywane są w urządzeniu końcowym Użytkownika przez czas określony w parametrach plików cookies lub do czasu ich usunięcia przez Użytkownika.

W ramach Homerecoding4all.com stosowane są następujące rodzaje plików cookies:

§ „niezbędne” pliki cookies, umożliwiające korzystanie z usług dostępnych w ramach Homerecoding4all.com; np. uwierzytelniające pliki cookies wykorzystywane do usług wymagających uwierzytelniania;

§ pliki cookies służące do zapewnienia bezpieczeństwa, np. wykorzystywane do wykrywania nadużyć w zakresie uwierzytelniania w ramach Homerecoding4all.com;

§ „wydajnościowe” pliki cookies, umożliwiające zbieranie informacji o sposobie korzystania ze stron internetowych Homerecoding4all.com;

§ „funkcjonalne” pliki cookies, umożliwiające „zapamiętanie” wybranych przez Użytkownika ustawień i personalizację interfejsu Homerecoding4all.com;

§ „reklamowe” pliki cookies, umożliwiające dostarczanie Użytkownikom treści reklamowych bardziej dostosowanych do ich zainteresowań.

W wielu przypadkach oprogramowanie służące do przeglądania stron internetowych (przeglądarka internetowa) domyślnie dopuszcza przechowywanie plików cookies w urządzeniu końcowym użytkownika. Użytkownicy Homerecoding4all.com mogą dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących plików cookies. Ustawienia te mogą zostać zmienione w szczególności w taki sposób, aby blokować automatyczną obsługę plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej bądź informować o ich każdorazowym zamieszczeniu w urządzeniu Użytkownika Homerecoding4all.com. Szczegółowe informacje o możliwości i sposobach obsługi plików cookies dostępne są w ustawieniach oprogramowania przeglądarki internetowej.

A. Homerecoding4all.com (serwer)
System informatyczny, z którego korzysta Homerecoding4all.com automatycznie gromadzi w logach dane związane z urządzeniem, z którego korzystasz łącząc się z Homerecoding4all.com. Dane te gromadzone są jedynie w celach statystycznych i dotyczą: typu urządzenia, systemu operacyjnego, rodzaju przeglądarki internetowej, rozdzielczości ekranu, głębi kolorów, IP, dostawcy usług internetowych, czy adres wejścia na Homerecoding4all.com i są wykorzystywane jedynie w procesie optymalizacji Homerecoding4all.com w celu zapewnienia jak największej wygody korzystania.

Dane te nie są nigdy łączone z danymi podanymi, o których mowa w III części i stanowią jedynie materiał do analizy statystycznej i mechanizmów korygowania błędów systemowych.

B. Homerecoding4all.com (cookies)
Homerecoding4all.com wykorzystuje technologię „cookies”, czyli plików tekstowych umieszczanych na Twoim urządzeniu, w celu umożliwienia Homerecoding4all.com rozpoznania Ciebie i dostosowania Homerecoding4all.com do Twoich potrzeb.

Homerecoding4all.com wykorzystuje cookies do:

1. zapamiętania Twoich preferencji wyświetlania Homerecoding4all.com (sesja trwa 30 dni, po czym cookie jest kasowane);

2. tworzenia statystyk i raportów oglądalności funkcjonowania Homerecoding4all.com.

Jeżeli nie zgadzasz się na umieszczanie na swoim urządzeniu plików cookies możesz zablokować ich umieszczenie odpowiednio konfigurując swoja przeglądarkę internetową. Informacje jak to zrobić znajdziesz w plikach pomocy swojej przeglądarki internetowej. Niestety w przypadku zablokowania plików cookies pochodzących z Homerecoding4all.com nie możemy zagwarantować jego poprawnego działania.

Jeżeli zgadzasz się na umieszczanie na swoim urządzeniu plików cookies, ale po zakończeniu odwiedzin w Homerecoding4all.com chciałbyś je skasować, możesz to zrobić bez ryzyka a informację o tym jak, to zrobić znajdziesz w plikach pomocy swojej przeglądarki internetowej.

C. Google Analytics (cookies)
Google Analytics wykorzystuje technologię „cookies”, czyli plików tekstowych umieszczanych na Twoim urządzeniu, w celu umożliwienia przeanalizowania przez Homerecoding4all.com źródeł ruchu i sposobu, w jaki odwiedzający korzystają z niego.

Google gromadzi na swoich serwerach dane pozyskane z umieszczania na urządzeniach plików cookies i korzysta z tych informacji w celu tworzenia raportów i świadczenia innych usług związanych z ruchem i korzystaniem z internetu.

Google może również przekazywać te informacje osobom trzecim, jeżeli będzie zobowiązana to uczynić na podstawie przepisów prawa lub w przypadku, gdy osoby te przetwarzają takie informacje w imieniu Google i Clicky.

Dane te nie są nigdy łączone z danymi podanymi, o których mowa w III części i stanowią jedynie materiał do analizy statystycznej i mechanizmów korygowania błędów systemowych.

Jeżeli nie zgadzasz się na umieszczanie na swoim urządzeniu plików cookies możesz zablokować ich umieszczenie odpowiednio konfigurując swoja przeglądarkę internetową. Informacje jak to zrobić znajdziesz w plikach pomocy swojej przeglądarki internetowej. Niestety w przypadku zablokowania plików cookies Google nie możemy zagwarantować poprawnego działania Homerecoding4all.com.

Jeżeli zgadzasz się na umieszczanie na swoim urządzeniu plików cookies Google, ale po zakończeniu odwiedzin w Homerecoding4all.com chciałbyś je skasować, możesz to zrobić bez ryzyka, a informację o tym jak to zrobić znajdziesz w plikach pomocy swojej przeglądarki internetowej.

D. Cookies pochodzące z serwerów partnerów Homerecoding4all.com.
Homerecoding4all.com korzysta ze skryptów i elementów oprogramowania dostarczonych i znajdujących się na serwerach jej partnerów biznesowych. Cookie takie mogą zawierać dane niezbędne partnerowi do realizacji usługi dostarczanej Homerecoding4all.com lub zawierające inne niż wymienione w polityce prywatności dane.

Homerecoding4all.com bardzo starannie dobiera swoich partnerów biznesowych nie odpowiada jednak za ich politykę w zakresie cookies. Dlatego zalecamy weryfikację każdego z naszych partnerów w zakresie własnym i samodzielne podjęcie decyzji, czy chcesz akceptować ich cookies.

Homerecoding4all.com wykorzystuje skrypty następujących partnerów:

a. Roxr Software, Ltd., operatora Clicky.com, z siedzibą w (OR. USA) – statystyki

Jeżeli nie zgadzasz się na umieszczanie na swoim urządzeniu plików cookies możesz zablokować ich umieszczenie odpowiednio konfigurując swoja przeglądarkę internetową. Informacje jak to zrobić znajdziesz w plikach pomocy swojej przeglądarki internetowej. Niestety w przypadku zablokowania plików cookiesm nie możemy zagwarantować poprawnego działania Homerecoding4all.com.

III. Subskrypcja newslettera
W przypadku subskrypcji newslettera oraz wyrażenia zgody na jego otrzymywanie w procesie rejestracji lub składania zamówienia prosimy jedynie o podanie adresu e-mail, na który przesyłane będę informacje handlowe od Administratora, z których w każdej chwili możesz zrezygnować klikając link anulujący subskrypcję i znajdujący się w stopce każdego newslettera.

Dane podane w trakcie subskrypcji newslettera są przetwarzane przez Homerecoding4all.com i następujące podmioty:

FreshMail, operator serwisu Freshmail.com

IV. Polityka prywatności bezpieczeństwa partnerów Homerecoding4all.com
Homerecoding4all.com bardzo starannie dobiera swoich partnerów biznesowych i równie starannie weryfikuje zamieszczanie w Homerecoding4all.com linki do innych stron internetowych. Homerecoding4all.com nie odpowiada jednak za standard i politykę ochrony prywatności stosowaną przez właścicieli, operatorów czy administratorów tych stron. Dlatego zalecamy weryfikację każdego z naszych partnerów w zakresie własnym i samodzielne podjęcie decyzji, czy chcesz powierzyć im Twoje dane osobowe.

V. Udostępnianie Twoich danych osobowych
W szczególnych sytuacjach, w których obowiązujące prawo nakazuje administratorowi udostępnienie zebranych danych organom państwowym, Homerecoding4all.com dane takie udostępni. Za wyjątkiem tych sytuacji, Twoje dane osobowe będą ujawnianie wyłącznie w zakresie, celu i podmiotom wymienionym w niniejszej polityce prywatności.

VI. Zmiana polityki bezpieczeństwa Homerecoding4all.com
Homerecoding4all.com zastrzega sobie prawo zmiany polityki prywatności, o ile będzie wymagać tego obowiązujące prawo, ulegną zmianie warunki technologiczne funkcjonowania Homerecoding4all.com lub zmiana będzie wprowadzać standard wyższy od minimum wymaganego prawem. Aktualny tekst polityki prywatności zawsze będzie znajdować się pod adresem https://www.homerecording4all.com/polityka-prywatnosci/.

VII. Kontakt
Homerecording4all.com kontaktuje się z Tobą korzystając z podanego e-maila, a tylko w szczególnych sytuacjach korzystamy z podanego przez Ciebie numeru telefonu.

W przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości co do polityki prywatności i bezpieczeństwa Twoich danych osobowych zachęcamy do kontaktu pod naszym e-mailem sklep@homerecording4all.com

W przypadku chęci aktualizacji lub usunięcia Twoich danych osobowych, o ile nie możesz lub nie chcesz zrobić tego samodzielnie, prosimy o kontakt pod naszym adresem e-mail sklep@homerecording4all.com.

W powyższych sprawach można również korespondować z nami pod adresem korespondencyjnym:

Piotr Kardas Production
ul. Żarecka 42B/54
42-208 Częstochowa

Zawarcie umowy pomiędzy Kupującym a Sprzedającym może nastąpić na dwa sposoby. Kupujący ma prawo przed złożeniem zamówienia do negocjacji wszelkich zapisów umowy ze Sprzedającym, w tym również zmieniających zapisy poniższego regulaminu. Negocjacje, te powinny być prowadzone w formie pisemnej i kierowane na adres Sprzedającego – Homerecording4all.com (magazyn), Szczebrzeska 55a, 22-400 Zamość. W przypadku zrezygnowania przez Kupującego z możliwości zawarcia umowy na drodze indywidualnych negocjacji zastosowanie ma poniższy regulamin i stosowne przepisy prawa.

 

REGULAMIN

§1 Definicje

1. Adres pocztowy – imię i nazwisko lub nazwa instytucji, położenie w miejscowości (w przypadku miejscowości podzielonej na ulice: ulica, numer budynku, numer mieszkania lub lokalu; w przypadku miejscowości niepodzielonej na ulice: nazwa miejscowości i numer nieruchomości), kod pocztowy oraz miejscowość.

2. Adres reklamacyjny:

Homerecording4all.com (magazyn)
Szczebrzeska 55a
22-400 Zamość

3. Cennik dostaw – znajdujące się pod adresem http://homerecording4all.com/ zestawienie dostępnych rodzajów dostawy i ich kosztów.

4. Dane kontaktowe:

Homerecording4all.com (magazyn)
Szczebrzeska 55a
22-400 Zamość
e-mail: sklep@homerecording4all.com

5. Dostawa – rodzaj usługi przewozowej wraz z określeniem przewoźnika i kosztu wymieniona w cenniku dostaw znajdującym pod adresem homerecording4all.com/dostawa-platnosc

6. Dowód zakupu – faktura, rachunek lub paragon wystawione zgodnie z Ustawą o podatku od towarów i usług z dnia 11 marca 2004 roku z późniejszymi zmianami i innymi stosownymi przepisami prawa.

7. Karta produktu – pojedyncza podstrona sklepu zawierająca informacje o pojedynczym produkcie.

8. Klient – pełnoletnia osoba fizyczna posiadająca pełną zdolność do czynności prawnych, osoba prawna lub jednostka organizacyjna nie posiadająca osobowości prawnej a posiadająca zdolność do czynności prawnych, dokonująca u Sprzedającego zakupu związanego bezpośrednio z jej działalnością gospodarczą lub zawodową.

9. Kodeks cywilny – ustawa kodeks cywilny z dnia 23 kwietnia 1964 roku z późniejszymi zmianami.

10. Kodeks dobrych praktyk – zbiór zasad postępowania, a w szczególności norm etycznych i zawodowych, o których mowa w art 2 pkt. 5 Ustawy o przeciwdziałaniu nieuczciwym praktykom rynkowym z dnia 23 sierpnia 2007 roku z późniejszymi zmianami.

11. Konsument – pełnoletnia osoba fizyczna posiadająca pełną zdolność do czynności prawnych, dokonująca u Sprzedającego zakupu niezwiązanego bezpośrednio z jej działalnością gospodarczą lub zawodową.

12. Koszyk – lista produktów sporządzona z oferowanych w sklepie produktów na podstawie wyborów Kupującego.

13. Kupujący – zarówno Konsument, jak i Klient.

14. Miejsce wydania rzeczy – adres pocztowy lub punkt odbioru wskazane w zamówieniu przez Kupującego.

15. Moment wydania rzeczy – moment, w którym Kupujący lub wskazana przez niego do odbioru osoba trzecia obejmie rzecz w posiadanie.

16. Platforma internetowa ODR – unijny serwis internetowy działający na podstawie Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 524/2013 z dnia 21 maja 2013 r. w sprawie internetowego systemu rozstrzygania sporów konsumenckich oraz zmiany rozporządzenia (WE) nr 2006/2004 i dyrektywy 2009/22/WE i dostępny pod adresem https://webgate.ec.europa.eu/odr

17. Płatność – metoda dokonania zapłaty za przedmiot umowy i dostawę wymieniona pod adresem http://homerecording4all.com/

18. Podmiot uprawniony – podmiot uprawniony do pozasądowego rozwiązywania sporów konsumenckich w rozumieniu ustawy o pozasądowym rozwiązywaniu sporów konsumenckich z dnia 23 września 2016 roku z późniejszymi zmianami.

19. Prawo konsumenckie – ustawa o prawach konsumenta z dnia 30 maja 2014 roku.

20. Produkt – minimalna i niepodzielna ilość rzeczy, która może być przedmiotem zamówienia, a która podana jest w sklepie Sprzedającego jako jednostka miary przy określeniu jego ceny (cena/jednostka).

21. Przedmiot umowy – produkty i dostawa będące przedmiotem umowy.

22. Przedmiot świadczenia – przedmiot umowy.

23. Punkt odbioru – miejsce wydania rzeczy nie będące adresem pocztowym, wymienione w zestawieniu udostępnionym przez Sprzedającego w sklepie.

24. Rejestr UOKiK ­– rejestr podmiotów uprawnionych prowadzony przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów na podstawie ustawy o pozasądowym rozwiązywaniu sporów konsumenckich z dnia 23 września 2016 roku z późniejszymi zmianami i dostępny pod adresem: https://uokik.gov.pl/rejestr_podmiot_uprawnionych.php

25. Rzecz – rzecz ruchoma mogąca być lub będąca przedmiotem umowy.

26. Sklep – serwis internetowy dostępny pod adresem http://homerecording4all.com/, za pośrednictwem, którego Kupujący może złożyć zamówienie.

27. Sprzedający:

Piotr Kardas Production, ul. Żarecka 42B/54, 42-208 Częstochowa,

NIP: 9492126242, REGON: 122427557

zarejestrowany i widoczny w ewidencji CEIDG pod adresem:
https://prod.ceidg.gov.pl/ceidg/ceidg.public.ui/SearchDetails.aspx?Id=a086eba4-eb83-4069-926e-6765f272fff3

KONTO BANKOWE: 40 1090 1795 0000 0001 4299 3938

28. System – zespół współpracujących ze sobą urządzeń informatycznych i oprogramowania, zapewniający przetwarzanie i przechowywanie, a także wysyłanie i odbieranie danych poprzez sieci telekomunikacyjne za pomocą właściwego dla danego rodzaju sieci urządzenia końcowego, potocznie określany Internetem.

29. Termin realizacji – podana na karcie produktu liczba godzin lub dni roboczych.

30. Umowa – umowa zawierana poza lokalem przedsiębiorcy lub na odległość w rozumieniu Ustawy o prawach konsumenta z dnia 30 maja 2014 roku w przypadku Konsumentów i umowa sprzedaży w rozumieniu art. 535 Ustawy kodeks cywilny z dnia 23 kwietnia 1964 roku w przypadku Kupujących.

31. Wada – zarówno wada fizyczna, jak i wada prawna.

32. Wada fizyczna – niezgodność rzeczy sprzedanej z umową, a w szczególności jeśli rzecz:

a. nie ma ona właściwości, które rzecz tego rodzaju powinna mieć ze względu na cel w umowie oznaczony albo wynikający z okoliczności lub przeznaczenia;

b. nie ma właściwości, o których istnieniu Sprzedający zapewnił Konsumenta,

c. nie nadaje się do celu, o którym Konsument poinformował Sprzedającego przy zawarciu umowy, a Sprzedający nie zgłosił zastrzeżenia co do takiego jej przeznaczenia;

d. została Konsumentowi wydana w stanie niezupełnym;

e. w razie nieprawidłowego jej zamontowania i uruchomienia, jeżeli czynności te zostały wykonane przez Sprzedającego lub osobę trzecią, za którą Sprzedający ponosi odpowiedzialność, albo przez Konsumenta, który postąpił według instrukcji otrzymanej od Sprzedającego;

f. nie ma ona właściwości, o której zapewniał producent lub jego przedstawiciel lub osoba, która wprowadza rzecz do obrotu w zakresie swojej działalności gospodarczej oraz osoba, która przez umieszczenie na rzeczy sprzedanej swojej nazwy, znaku towarowego lub innego oznaczenia odróżniającego przedstawia się jako producent, chyba że Sprzedający zapewnień tych nie znał ani, oceniając rozsądnie, nie mógł znać albo nie mogły one mieć wpływu na decyzję Konsumenta o zawarciu umowy, albo gdy ich treść została sprostowana przed zawarciem umowy.

33. Wada prawna – sytuacja, kiedy rzecz sprzedana stanowi własność osoby trzeciej albo jest obciążona prawem osoby trzeciej, a także jeżeli ograniczenie w korzystaniu lub rozporządzaniu rzeczą wynika z decyzji lub orzeczenia właściwego organu.

34. Zamówienie – oświadczenie woli Kupującego złożone za pośrednictwem sklepu określające jednoznacznie: rodzaj i ilość produktów; rodzaj dostawy; rodzaj płatności; miejsce wydania rzeczy, dane Kupującego a zmierzające bezpośrednio do zawarcia umowy pomiędzy Kupującym a Sprzedającym.

§2 Warunki ogólne

 

1. Umowa zawierana jest w języku polskim, zgodnie z polskim prawem i niniejszym regulaminem.

2. Miejsce wydania rzeczy musi znajdować się na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej.

3. Sprzedający jest zobowiązany i zobowiązuje się świadczyć usługi i dostarczać rzeczy wolne od wad.

4. Wszystkie ceny podawane przez Sprzedającego wyrażone są̨ w polskiej walucie i są̨ cenami brutto (zawierają̨ podatek VAT). Ceny produktów nie zawierają kosztu dostawy, który określony jest w cenniku dostaw.

5. Wszelkie terminy liczone są zgodnie z art. 111 Kodeksu cywilnego, czyli termin oznaczony w dniach kończy się z upływem ostatniego dnia, a jeżeli początkiem terminu oznaczonego w dniach jest pewne zdarzenie, nie uwzględnia się przy obliczaniu terminu dnia, w którym to zdarzenie nastąpiło.

6. Potwierdzenie, udostępnienie, utrwalenie, zabezpieczenie wszelkich istotnych postanowień umowy w celu uzyskania dostępu do tych informacji w przyszłości następuje w postaci:

a. potwierdzenia zamówienia poprzez wysłanie na wskazany adres e-mail: zamówienia, faktury pro forma, informacji o prawie odstąpienia od umowy, niniejszego regulaminu w wersji pdf, wzoru formularza odstąpienia od umowy w wersji pdf, linków do samodzielnego pobrania regulaminu i wzorca odstąpienia od umowy;

b. dołączenia do zrealizowanego zamówienia, wysłanego do wskazanego miejsca wydania rzeczy wydrukowanych: dowodu zakupu, informacji o prawie odstąpienia od umowy, niniejszego regulaminu, wzoru formularza odstąpienia od umowy.

7. Sprzedający informuje o znanych mu gwarancjach udzielonych przez osoby trzecie dla produktów znajdujących się w sklepie.

8. Sprzedający nie pobiera żadnych opłat za komunikację z nim z wykorzystaniem środków porozumiewania na odległość, a Kupujący poniesie jej koszty w wysokości wynikającej z umowy jaką zawarł z osobą trzecią świadczącą na jego rzecz określoną usługę umożliwiającą porozumiewanie na odległość.

9. Sprzedający zapewnia Kupującemu korzystającemu z systemu poprawność́ działania sklepu w następujących przeglądarkach: IE wersja 7 lub nowsza, FireFox wersja 3 lub nowsza, Opera wersja 9 lub nowsza, Chrome wersja 10 lub nowsza, Safari z zainstalowanymi najnowszymi wersjami JAVA i FLASH, na ekranach o rozdzielczości poziomej powyżej 1024 px. Używanie oprogramowania firm trzecich mających wpływ na funkcjonowanie i funkcjonalność przeglądarek: Internet Explorer, FireFox, Opera, Chrome, Safari może mieć wpływ na poprawne wyświetlanie sklepu, dlatego w celu uzyskania pełnej funkcjonalności sklepu http://homerecording4all.com/, należy je wszystkie wyłączyć́.

10. Kupujący może skorzystać z opcji zapamiętania jego danych przez sklep w celu ułatwienia procesu składania kolejnego zamówienia. W tym celu Kupujący powinien podać login i hasło, niezbędne do uzyskania dostępu do swojego konta. Login i hasło są ciągiem znaków ustalanych przez Kupującego, który ma obowiązek zachowania ich w tajemnicy i chronienia przed niepowołanym dostępem osób trzecich. Kupujący ma w każdej chwili możliwość wglądu, poprawiania, aktualizacji danych oraz usuwania konta w sklepie.

11. Sprzedający stosuje się do kodeksu dobrych praktyk.

12. Kupujący zobowiązany jest do:

a.a. niedostarczania i nieprzekazywania treści zabronionych przez przepisy prawa, np. treści propagujących przemoc, zniesławiających lub naruszających dobra osobiste i inne prawa osób trzecich,

a.b. korzystania ze sklepu w sposób nie zakłócający jego funkcjonowania, w szczególności poprzez użycie określonego oprogramowania lub urządzeń,

a.c. niepodejmowania działań takich jak: rozsyłanie lub umieszczanie w ramach sklepu niezamówionej informacji handlowej (spam),

a.d. korzystania ze sklepu w sposób nieuciążliwy dla innych Kupujących oraz dla Sprzedającego,

a.e. korzystania z wszelkich treści zamieszczonych w ramach sklepu jedynie w zakresie własnego użytku osobistego,

a.f. korzystania ze sklepu w sposób zgodny z przepisami obowiązującego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej prawa, postanowieniami regulaminu, a także z ogólnymi zasadami netykiety.

§3 Zawarcie umowy i realizacja

 

1. Zamówienia można składać́ 24 godziny na dobę.

2. W celu złożenia zamówienia Kupujący powinien wykonać co najmniej następujące czynności, z których część może być wielokrotnie powtarzana:

a. dodanie do koszyka produktu;

b. wybór rodzaju dostawy;

c. wybór rodzaju płatności;

d. wybór miejsca wydania rzeczy;

e. złożenie w sklepie zamówienia poprzez użycie przycisku „Kupuję i płacę”.

3. Zawarcie umowy z Konsumentem następuje z chwilą złożenia zamówienia.

4. Realizacja zamówienia Konsumenta płatnego za pobraniem następuje niezwłocznie, a zamówienia płatnego przelewem lub za pośrednictwem systemu płatności elektronicznych po zaksięgowaniu wpłaty Konsumenta na koncie Sprzedającego, co powinno nastąpić w terminie 30 dni od złożenia zamówienia, chyba że Konsument nie był w stanie spełnić świadczenia z nie swojej winy i poinformował o tym Sprzedającego.

5. Zawarcie umowy z Klientem następuje z chwilą przyjęcia zamówienia przez Sprzedającego, o czym informuje on Klienta w terminie do 48 godzin od złożenia zamówienia.

6. Realizacja zamówienia Klienta płatnego za pobraniem następuje niezwłocznie po zawarciu umowy, a zamówienia płatnego przelewem lub za pośrednictwem systemu płatności elektronicznych po zawarciu umowy i zaksięgowaniu wpłaty Klienta na koncie Sprzedającego.

7. Realizacja zamówienia Klienta może być uzależniona od dokonania wpłaty całości lub części wartości zamówienia lub uzyskania limitu kredytu kupieckiego co najmniej o wartości zamówienia lub zgody Sprzedającego na wysłanie zamówienia za pobraniem (płatnego przy odbiorze).

8. Wysłanie przedmiotu umowy następuje w terminie określonym na karcie produktu, a dla zamówień złożonych z wielu produktów w najdłuższym terminie z określonych na kartach produktów. Bieg terminu rozpoczyna się z chwilą realizacji zamówienia.

9. Zakupiony przedmiot umowy jest wraz z wybranym przez Kupującego dokumentem sprzedaży wysyłany wybranym przez Kupującego rodzajem dostawy do wskazanego przez Kupującego w zamówieniu miejsca wydania rzeczy, wraz z dołączonymi załącznikami, o których mowa w §2 pkt 6b.

 

§4 Prawo do odstąpienia od umowy

1. Konsumentowi, przysługuje na podstawie art. 27 Prawa konsumenckiego prawo do odstąpienia od umowy zawartej na odległość, bez podania przyczyny i bez ponoszenia kosztów, z wyjątkiem kosztów określonych w art. 33, art. 34 Prawa konsumenckiego.

2. Termin odstąpienia od umowy zawartej na odległość wynosi 14 dni od momentu wydania rzeczy, a do zachowania terminu wystarczy wysłanie oświadczenia przed jego upływem.

3. Oświadczenie o odstąpieniu od umowy Konsument może złożyć na formularzu, którego wzór stanowi załącznik nr 2 do Prawa konsumenckiego, na formularzu dostępnym pod adresem http://homerecording4all.com/ lub w innej formie zgodnej z Prawem konsumenckim.

4. Sprzedający niezwłocznie potwierdzi Konsumentowi na e-mail (podany przy zawieraniu umowy i inny jeżeli został podany w złożonym oświadczeniu) otrzymanie oświadczenia o odstąpieniu od umowy.

5. W przypadku odstąpienia od umowy, umowa jest uważana za niezawartą.

6. Konsument ma obowiązek zwrócić rzecz Sprzedającemu niezwłocznie, jednak nie później niż 14 dni od dnia, w którym odstąpił od umowy. Do zachowania terminu wystarczy odesłanie rzeczy przed jego upływem.

7. Konsument odsyła rzeczy będące przedmiotem umowy, od której odstąpił na własny koszt.

8. Konsument nie ponosi kosztów dostarczania treści cyfrowych, które nie są zapisane na nośniku materialnym, jeżeli nie wyraził zgody na spełnienie świadczenia przed upływem terminu do odstąpienia od umowy lub nie został poinformowany o utracie przysługującego mu prawa odstąpienia od umowy w chwili udzielania takiej zgody lub przedsiębiorca nie dostarczył potwierdzenia zgodnie z art. 15 ust. 1 i art. 21 ust. 1. Prawa konsumenckiego.

9. Konsument ponosi odpowiedzialność za zmniejszenie wartości rzeczy będącej przedmiotem umowy a będące wynikiem korzystania z niej w sposób wykraczający poza konieczny do stwierdzenia charakteru, cech i funkcjonowania rzeczy.

10. Sprzedający niezwłocznie, nie później niż w terminie 14 dni od dnia otrzymania oświadczenia o odstąpieniu od umowy złożonego przez Konsumenta zwróci Konsumentowi wszystkie dokonane przez niego płatności, w tym koszty dostarczenia Konsumentowi rzeczy, a jeżeli Konsument wybrał sposób dostawy inny niż najtańszy zwykły sposób dostarczenia oferowany przez Sprzedającego, Sprzedający nie zwróci Konsumentowi dodatkowych kosztów zgodnie z art 33 Prawa konsumenckiego.

11. Sprzedający dokonuje zwrotu zapłaty przy użyciu takiego samego sposobu płatności, jakiego użył Konsument, chyba że Konsument wyraźnie zgodził się na inny sposób płatności, który nie wiąże się dla niego z żadnymi kosztami.

12. Sprzedający może wstrzymać się ze zwrotem zapłaty otrzymanej od Konsumenta do chwili otrzymania rzeczy z powrotem lub dostarczenia przez Konsumenta dowodu jej odesłania, w zależności od tego, które zdarzenie nastąpi wcześniej.

13. Konsumentowi zgodnie z art 38 Prawa konsumenckiego nie przysługuje prawo do odstąpienia od umowy:

a. w której cena lub wynagrodzenie zależy od wahań na rynku finansowym, nad którymi Sprzedający nie sprawuje kontroli, i które mogą wystąpić przed upływem terminu do odstąpienia od umowy;

b. w której przedmiotem świadczenia jest rzecz nieprefabrykowana, wyprodukowana według specyfikacji konsumenta lub służąca zaspokojeniu jego zindywidualizowanych potrzeb;

c. w której przedmiotem świadczenia jest rzecz ulegająca szybkiemu zepsuciu lub mająca krótki termin przydatności do użycia;

d. w której przedmiotem świadczenia jest rzecz dostarczana w zapieczętowanym opakowaniu, której po otwarciu opakowania nie można zwrócić ze względu na ochronę zdrowia lub ze względów higienicznych, jeżeli opakowanie zostało otwarte po dostarczeniu;

e. w której przedmiotem świadczenia są rzeczy, które po dostarczeniu, ze względu na swój charakter, zostają nierozłącznie połączone z innymi rzeczami;

f. w której przedmiotem świadczenia są nagrania dźwiękowe lub wizualne albo programy komputerowe dostarczane w zapieczętowanym opakowaniu, jeżeli opakowanie zostało otwarte po dostarczeniu;

g. o dostarczanie treści cyfrowych, które nie są zapisane na nośniku materialnym, jeżeli spełnianie świadczenia rozpoczęło się za wyraźną zgodą Konsumenta przed upływem terminu do odstąpienia od umowy i po poinformowaniu go przez przedsiębiorcę o utracie prawa odstąpienia od umowy;

h. o dostarczanie dzienników, periodyków lub czasopism, z wyjątkiem umowy o prenumeratę.
§5 Rękojmia
1. Sprzedający na podstawie art. 558§1 Kodeksu cywilnego całkowicie wyłącza odpowiedzialność wobec Klientów z tytułu wad fizycznych i prawnych (rękojmia).

2. Sprzedający ponosi odpowiedzialność wobec Konsumenta na zasadach określonych w art. 556 Kodeksu cywilnego i kolejnych za wady (rękojmia).

3. W przypadku umowy z Konsumentem jeżeli wada fizyczna została stwierdzona przed upływem roku od momentu wydania rzeczy, przyjmuje się, że istniała ona w chwili przejścia niebezpieczeństwa na Konsumenta.

4. Konsument jeżeli rzecz sprzedana ma wadę, może:

a. złożyć oświadczenie o żądaniu obniżenia ceny;

b. złożyć oświadczenie o odstąpieniu od umowy;

chyba że Sprzedający niezwłocznie i bez nadmiernych niedogodności dla Konsumenta wymieni rzecz wadliwą na wolną od wad albo wadę usunie. Jeżeli jednak rzecz była już wymieniona lub naprawiana przez Sprzedającego albo Sprzedający nie uczynił zadość obowiązkowi wymiany rzeczy na wolną od wad lub usunięcia wady, nie przysługuje mu prawo do wymiany rzeczy lub usunięcia wady.

5. Konsument, może zamiast zaproponowanego przez Sprzedającego usunięcia wady żądać wymiany rzeczy na wolną od wad albo zamiast wymiany rzeczy żądać usunięcia wady, chyba że doprowadzenie rzeczy do zgodności z umową w sposób wybrany przez Konsumenta jest niemożliwe albo wymagałoby nadmiernych kosztów w porównaniu ze sposobem proponowanym przez Sprzedającego, przy czym przy ocenie nadmierności kosztów uwzględnia się wartość rzeczy wolnej od wad, rodzaj i znaczenie stwierdzonej wady, a także bierze się pod uwagę niedogodności, na jakie narażałby Konsumenta inny sposób zaspokojenia.

6. Konsument nie może odstąpić od umowy, jeżeli wada jest nieistotna.

7. Konsument jeżeli rzecz sprzedana ma wadę, może również:

a. żądać wymiany rzeczy na wolną od wad;

b. żądać usunięcia wady.

8. Sprzedający jest obowiązany wymienić rzecz wadliwą na wolną od wad lub usunąć wadę w rozsądnym czasie bez nadmiernych niedogodności dla Konsumenta.

9. Sprzedający może odmówić zadośćuczynienia żądaniu Konsumenta, jeżeli doprowadzenie do zgodności z umową rzeczy wadliwej w sposób wybrany przez kupującego jest niemożliwe albo w porównaniu z drugim możliwym sposobem doprowadzenia do zgodności z umową wymagałoby nadmiernych kosztów.

10. W przypadku, jeżeli rzecz wadliwa została zamontowana, Konsument może żądać od Sprzedającego demontażu i ponownego zamontowania po dokonaniu wymiany na wolną od wad lub usunięciu wady, jednak zobowiązany jest ponieść część związanych z tym kosztów przewyższających cenę rzeczy sprzedanej albo może żądać od Sprzedającego zapłaty części kosztów demontażu i ponownego zamontowania, do wysokości ceny rzeczy sprzedanej. W razie niewykonania obowiązku przez Sprzedającego, Konsument jest upoważniony do dokonania tych czynności na koszt i niebezpieczeństwo Sprzedającego.

11. Konsument, który wykonuje uprawnienia z tytułu rękojmi, jest obowiązany na koszt Sprzedającego dostarczyć rzecz wadliwą na adres reklamacyjny, a jeżeli ze względu na rodzaj rzeczy lub sposób jej zamontowania dostarczenie rzeczy przez Konsumenta byłoby nadmiernie utrudnione, Konsument obowiązany jest udostępnić rzecz Sprzedającemu w miejscu, w którym rzecz się znajduje. W razie niewykonania obowiązku przez Sprzedającego Konsument jest upoważniony do odesłania rzeczy na koszt i niebezpieczeństwo Sprzedającego. Termin rozpatrywania reklamacji to 14 dni roboczych.

12. Koszty wymiany lub naprawy ponosi Sprzedający, za wyjątkiem sytuacji opisanej w §5 pkt 10.

13. Sprzedający obowiązany jest przyjąć od Konsumenta rzecz wadliwą w razie wymiany rzeczy na wolną od wad lub odstąpienia od umowy.

14. Sprzedający w terminie czternastu dni ustosunkuje się do opartych o art. 5615 kodeksu cywilnego: oświadczenia o żądaniu obniżenia ceny, żądania wymiany rzeczy na wolną od wad, żądania usunięcia wady. Sprzedający w terminie trzydziestu dni (art. 7a prawa konsumenckiego) ustosunkuje się do każdego innego oświadczenia Konsumenta, którego nie dotyczy określony w kodeksie cywilnym termin czternastu dni.

W przeciwnym wypadku uważa się, że uznał za uzasadnione oświadczenie lub żądanie Konsumenta.

15. Sprzedający odpowiada z tytułu rękojmi, jeżeli wada fizyczna zostanie stwierdzona przed upływem dwóch lat od momentu wydania rzeczy Konsumentowi, a jeżeli przedmiotem sprzedaży jest rzecz używana przed upływem roku od momentu wydania rzeczy Konsumentowi.

16. Roszczenie Konsumenta o usunięcie wady lub wymianę rzeczy sprzedanej na wolną od wad przedawnia się z upływem roku, licząc od dnia stwierdzenia wady jednak nie wcześniej niż przed upływem dwóch lat od momentu wydania rzeczy Konsumentowi, a jeżeli przedmiotem sprzedaży jest rzecz używana przed upływem roku od momentu wydania rzeczy Konsumentowi.

17. W przypadku, kiedy określony przez Sprzedającego lub producenta termin przydatności rzeczy do użycia kończy się po upływie dwóch lat od momentu wydania rzeczy Konsumentowi, Sprzedający odpowiada z tytułu rękojmi za wady fizyczne tej rzeczy stwierdzone przed upływem tego terminu.

18. W terminach określonych w §5 pkt 15-17 Konsument może złożyć oświadczenie o odstąpieniu od umowy albo obniżeniu ceny z powodu wady fizycznej rzeczy sprzedanej, a jeżeli Konsument żądał wymiany rzeczy na wolną od wad lub usunięcia wady, bieg terminu do złożenia oświadczenia o odstąpieniu od umowy albo obniżeniu ceny rozpoczyna się z chwilą bezskutecznego upływu terminu do wymiany rzeczy lub usunięcia wady.

19. W razie dochodzenia przed sądem albo sądem polubownym jednego z uprawnień z tytułu rękojmi termin do wykonania innych uprawnień, przysługujących Konsumentowi z tego tytułu, ulega zawieszeniu do czasu prawomocnego zakończenia postępowania. Odpowiednio stosuje się również do postępowania mediacyjnego, przy czym termin do wykonania innych uprawnień z tytułu rękojmi, przysługujących Konsumentowi, zaczyna biec od dnia odmowy przez sąd zatwierdzenia ugody zawartej przed mediatorem lub bezskutecznego zakończenia mediacji.

20. Do wykonywania uprawnień z tytułu rękojmi za wady prawne rzeczy sprzedanej stosuje się §5 pkt 15-16, z tym że bieg terminu rozpoczyna się od dnia, w którym Konsument dowiedział się o istnieniu wady, a jeżeli Konsument dowiedział się o istnieniu wady dopiero na skutek powództwa osoby trzeciej – od dnia, w którym orzeczenie wydane w sporze z osobą trzecią stało się prawomocne.

21. Jeżeli z powodu wady rzeczy Konsument złożył oświadczenie o odstąpieniu od umowy albo obniżeniu ceny, może on żądać naprawienia szkody, którą poniósł przez to, że zawarł umowę, nie wiedząc o istnieniu wady, choćby szkoda była następstwem okoliczności, za które Sprzedający nie ponosi odpowiedzialności, a w szczególności może żądać zwrotu kosztów zawarcia umowy, kosztów odebrania, przewozu, przechowania i ubezpieczenia rzeczy, zwrotu dokonanych nakładów w takim zakresie, w jakim nie odniósł z nich korzyści, a nie otrzymał ich zwrotu od osoby trzeciej oraz zwrotu kosztów procesu. Nie uchybia to przepisom o obowiązku naprawienia szkody na zasadach ogólnych.

22. Upływ żadnego terminu do stwierdzenia wady nie wyłącza wykonania uprawnień z tytułu rękojmi, jeżeli Sprzedający wadę podstępnie zataił.

23. Sprzedający o ile jest zobowiązany do świadczenia lub świadczenia finansowego na rzecz Konsumenta wykona je bez zbędnej zwłoki, nie później niż terminie przewidzianym w prawie.

§6 Polityka prywatności oraz bezpieczeństwo danych osobowych

 

1. Administratorem baz danych osobowych przekazywanych przez Konsumentów sklepu jest Sprzedający.

2. Sprzedający zobowiązuje się̨ do ochrony danych osobowych zgodnie z Ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku oraz Ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 roku. Kupujący podając przy składaniu zamówienia swoje dane osobowe Sprzedającemu wyraża zgodę̨ na ich przetwarzanie przez Sprzedającego w celu realizacji złożonego zamówienia. Kupujący ma w każdej chwili możliwość́ wglądu, poprawiania, aktualizacji oraz usuwania swoich danych osobowych.

3. Szczegółowe zasady zbierania, przetwarzania i przechowywania danych osobowych wykorzystywanych w celu realizacji zamówień przez sklep zostały opisane w Polityce prywatności, która znajduje się pod adresem: http://homerecording4all.com/
§7 Postanowienia końcowe

 

1. Żadne z postanowień niniejszego regulaminu nie ma na celu naruszenia praw Kupującego. Nie może być́ również̇ w ten sposób interpretowane, gdyż̇ w przypadku niezgodności jakiejkolwiek części regulaminu z obowiązującym prawem Sprzedający deklaruje bezwzględne podporzadkowanie się i stosowanie tego prawa w miejsce zakwestionowanego przepisu regulaminu.

2. O zmianach regulaminu i ich zakresie zarejestrowani Kupujący Bedą powiadomieni drogą elektroniczną (na wskazany przy rejestracji lub zamówieniu e-mail). Powiadomienie zostanie wysłane co najmniej na 30 dni przed wejściem w zżycie nowego regulaminu. Zmiany wprowadzane będą w celu dostosowania regulaminu do obowiązującego stanu prawnego.

3. Aktualna wersja regulaminu jest zawsze dostępna dla Kupującego w zakładce regulamin (https://salescrm.pl/homerecording/regulamin). W trakcie realizacji zamówienia oraz w całym okresie opieki posprzedażowej Kupującego obowiązuje regulamin zaakceptowany przez niego przy składaniu zamówienia. Za wyjątkiem sytuacji, kiedy Konsument uzna go za mniej korzystny od aktualnego i poinformuje Sprzedającego o wyborze aktualnego jako obowiązującego.

4. W sprawach nieuregulowanych niniejszym regulaminem stosuje się̨ odpowiednie obowiązujące przepisy prawne. Kwestie sporne, jeśli Konsument wyrazi taką wolę, rozwiązuje się na drodze postępowania mediacyjnego przed Wojewódzkimi Inspektoratami Inspekcji Handlowej lub procesu przed sądem polubownym przy Wojewódzkim Inspektoracie Inspekcji Handlowej. Konsument może również skorzystać z równoważnych i zgodnych z prawem metod przedsądowego lub pozasądowego rozwiązywania sporów np. za pośrednictwem unijnej platformy internetowej ODR lub dokonując wyboru dowolnego podmiotu uprawnionego spośród znajdujących się w rejestrze UOKiK. Sprzedający oświadcza zamiar i wyraża zgodę na pozasądowe rozwiązanie sporu konsumenckiego.

W ostateczności sprawę rozstrzyga sad właściwy miejscowo i rzeczowo.