Wywiad: Patrick The Pan | Homerecording

Wywiad: Patrick The Pan

Patrick The Pan to autorski projekt Piotra Madeja – zagorzałego homerecordingowca, który udowodnił, że pomimo skromnego wyposażenia, ale za to z podejściem pełnym pasji do muzyki da się stworzyć w domowych warunkach materiał doceniany przez krytyków. Wytwórnia Kayax wyda niebawem już trzeci album Piotra Madeja. O jego inspirującej historii, metodyce pracy oraz ulubionych narzędziach przeczytacie w rozmowie przeprowadzonej przez Piotra Kardasa podczas ich spotkania pewnego słonecznego dnia na krakowskim rynku.

Jak to się zaczęło?

Muzyka zawsze we mnie siedziała. Mój tata był DJ-em, od małego częstował mnie Pink Floydami, Beatlesami, wszystkim, co dobre, i zakorzeniał we mnie miłość do muzyki. Od zawsze słuchałem dużo, a na szesnaste urodziny dostałem gitarę klasyczną. Nie marzyłem o niej, ale pomyślałem: kurde, super! Tata pokazał mi pierwsze chwyty i bardzo polubiłem się z tym instrumentem. Przez pierwsze 2–3 lata mocno młóciłem na gitarze. Nie jestem i nigdy nie byłem wirtuozem gitary, ale kiedy nauczyłem się grać każdą ulubioną piosenkę i stałem się nieco bardziej świadomym gitarzystą zacząłem sam tworzyć i zdałem sobie sprawę, że czerpię z tego o wiele większą przyjemność niż z grania coverów. Początkowo rzeźbiłem do szuflady, było to na długo przed tym, jak powstał pomysł na zrobienie płyty.

To był moment, w którym zrodziła się pasja?

Trochę pomogło w tym złamane serce w liceum przez kobietę. Uznałem, że chcę podarować jej piosenkę na walentynki. Musiałem ją wręczyć, a nie zagrać, a więc trzeba było jakoś ją zarejestrować. Znalazłem w szufladzie mikrofon nagłowny, taki do czatów lub grania przez neta. Nałożyłem go na gitarę a pałąk zagiąłem do pudła. Mam to nagranie do dzisiaj i uważam, że jak na gadżet za 20 zł to gitara została bardzo fajnie nagrana. Z piosenki-walentynki nic nie wyszło – serce pozostało złamane, ale zrodziła się pasja, a przynamniej pociąg do nagrywania. Zacząłem się coraz bardziej interesować tworzeniem. To były czasy, kiedy interfejsy się jeszcze rodziły. Pamiętam, jak wyszedł Line 6 UX1 za jakieś 400 zł. Dla gościa w liceum to była kasa nie do pomyślenia.

Wtedy dopiero internet się rozwijał, nie mieliśmy w ogóle świadomości, że istnieje coś takiego jak sprzęt do uprawiania homerecordingu. Pamiętasz swój pierwszy sprzęt audio?

Najpierw tata pożyczył się od znajomego jakiś mały mikser. Nagrywałem jeszcze na Cool Edit Pro. Kompletnie zero wiedzy. Tak jak mówisz, to były czasy, kiedy internet dopiero zyskiwał na popularności, nie mówiąc o jakichkolwiek stronach na temat homerecordingu. Wszyscy działali na czuja, w tym ja, i jedynie w wolnych chwilach między szkołą a pozostałymi młodocianymi sprawami. Później tata sprawił mi mikser Soundcraft Compact 4 trzymam go zresztą do dzisiaj. Miałem jeszcze jakiś mikrofon dynamiczny, podróbka SM58. W ten sposób nagrywałem pierwsze piosenki.

Cały czas dla siebie?

Tak. Później, gdy miałem już gitarę elektryczną, przyszedł wielki moment: dostałem tę UX1 i to była rewolucja. Wpinasz gitarę i gra. Był do tego soft o nazwie Gearbox, czyli cały pedalboard w wersji cyfrowej.

Nie trzeba mieć wzmacniacza, a możesz wykręcać różne brzmienia.

Tak. Teraz, z perspektywy czasu, widzę, że to nie były dobre brzmienia, ale kilka fajnych rzeczy mi się podobało.

Na pewno inspirowały?

Zdecydowanie. Dla kogoś, kto nie ma kasy, żeby zbudować sobie prawdziwą podłogę, i dostaje coś takiego, rozwiązuje to niektóre problemy. Ten Gearbox jest na pierwszej płycie, dużo brzmień z niego wykorzystałem. Później co prawda kupiłem sobie mikrofon pojemnościowy, ale nagrywałem na nim rzeczy raczej do szuflady. W którymś momencie znalazłem zestaw sE Electronic, w którym jest mikrofon, koszyczek i reflection filter. Uznałem, że do domowych nagrań to jest to. W mojej głowie powoli kiełkowało marzenie, żeby nagrać płytę. Nie wyobrażałem sobie jednak, żeby ze swoimi pomysłami iść do studia. Raz – że pieniądze. Dwa – byłem na tej płaszczyźnie dosyć nieśmiały. Niespecjalnie chwaliłem się, że coś takiego robię. A więc wstyd, brak budżetu i trochę też wiary w potencjał tych piosenek sprawił, że nagranie czegokolwiek w profesjonalnym studiu bardzo szybko zostało odrzucone. Musiałem to zrobić sam w domowym zaciszu.

Systematycznie rozbudowywałeś swoje domowe studio?

Długie lata je budowałem i w sumie do dziś to robię. Zbierałem na gitarę, lepszy mikrofon, kartę, kable, słuchawki itd. Po drodze cały czas nagrywałem piosenki. Ich jakość nie była dla mnie tak ważna jak wolność i swoboda, którą dawała mi praca we własnym domu. Czekałem na moment, kiedy poczuję, że mam wszystko, że mogę zacząć. Ale było też w tym dużo prokrastynacji. Wtedy już studiowałem i pracowałem. Z perspektywy czasu widzę, że trochę żyłem świadomością, że za tydzień w środę i czwartek mam wolne, to sobie coś nagram. To mnie napędzało – perspektywa, że niedługo będę miał chwilkę wolnego by coś nagrać. Ale jak przychodził ten dzień, to pojawiał się paraliżujący strach, że nadszedł ten dzień, a ja nic nie czuję. Tak mijały dosłownie lata.

Kiedy nastąpił przełom?

Kiedy straciłem pracę. Pracowałem w skateshopie. Żeby było śmiesznie: tutaj naprzeciwko. Obudziłem się wtedy. Stwierdziłem, że mam kasę, żeby przeżyć nawet kilka miesięcy, zanim znajdę coś nowego. Mam sprzęt, który przez tyle lat zbierałem. I co najważniejsze – mam czas. Pamiętam, że to była końcówka września. Czułem jak nigdy, że to ten moment, kiedy powinienem się za to wziąć. Powiedziałem sobie, że poświęcam się temu do końca roku.

I tak powstała pierwsza płyta?

Tak. Dzień w dzień siedziałem. Sam sobie dałem dwa miesiące wakacji, aby spełnić marzenie, które kiełkowało od 6–7 lat. No i poszło.

Pamiętasz, jak mijały dni, jak przebiegała praca?

Miałem nastawiony rano budzik. Nauczyłem się też wtedy pić kawę, której do tej pory nie piłem. Pamiętam, że trwał wtedy remont bloku w którym mieszkam i na zewnątrz było głośno od rana do 16. To uniemożliwiało mi nagrania mikrofonem, więc od rana do 16 czyściłem sesje, edytowałem, lub nagrywałem rzeczy które szły „po linii” a od 16 nagrywałem gitary, wokale itp. Tych edycji było naprawdę dużo – pracowałem według schematu, który zakorzenił się w mojej głowie po odbyciu kilku miesięcy praktyk w studiu u Jarka Barana w studiu Gorycki i Sznyterman. To był pierwszy profesjonalny realizator dźwięku i producent, jakiego poznałem. Jako jego asystent musiałem się nauczyć Cubase’a. Robiłem najgorszą robotę, czyli równałem sesje, edytowałem i czyściłem ślady. Nie wiem jak dziś, ale wtedy Jarek miał bardzo „nazistowskie” podejście do edycji. Wszystko musiało być równiuteńko, do siatki tempa, każdy wokal czysty, nastrojony, każdy ślad miał mieć fade na początku i na końcu i jako jego asystent, ja się tym zajmowałem. Doszedłem wtedy do niezłej wprawy z tym. Jako, że nie miałem porównania z pracą innych realizatorów, myślałem, że to jedyna poprawna metoda działania i tak samo podchodziłem do swoich piosenek. Każda sesja piosenek z pierwszej płyty była piękna i równa jak od linijki. Nie mówię, że to źle, ale dzisiaj już nie poświęcam tyle czasu na edycję – uważam, że to zabija pierwiastek ludzki w muzyce.

Płytę sam nagrywałeś, edytowałeś i miksowałeś?

Tak. Jak już wspominałem – nie wyobrażałem sobie, by dać to komuś z zewnątrz. Pomijając kwestie finansowe, czułem, że muszę to zrobić sam od zera. Łatwo nie było – to był właściwie pierwszy raz w moim życiu, kiedy na serio coś miksowałem. Wiedziałem, czym jest miks, ale nie wiedziałem, z czym to się je, od czego zaczyna. Jarek Baran nie bardzo dopuszczał mnie do tego etapu. Miksowałem na czuja, metodą prób i błędów. Jak czegoś nie wiedziałem, to szukałem w necie. Po prostu błądziłem i rzeźbiłem na zmianę. No i jakoś się udało.

I faktycznie udało Ci się skończyć nagrywanie płyty w dwa miesiące?

Tak. Miałem deadline, do którego podchodziłem bardzo poważnie. Cała płyta nagrana samemu w dwa miesiące to ciężki wyczyn, ale nie niemożliwy. Z każdą piosenką nabierałem co raz lepszego flow. Z Cubase’em byłem już za pan brat. Poza tym tyle lat nad tymi kompozycjami myślałem, tyle lat pielęgnowałem to w głowie i wymyślałem każdą partię… W końcu miałem ten czas, o którym tyle marzyłem, więc praca choc ciężka była napędzana wielkim podekscytowaniem.

Materiał wydałeś samodzielnie?

Ostatnie poprawki na płycie zrobiłem 28 grudnia po obiedzie, a wieczorem puściłem to do netu. Zrobiłem wydarzenie na Facebooku i puściłem to na Bandcampa. Płyta była dostępna za darmo, ale okazało się, że jest jakiś limit pobrań na Bandcampie i po czasie musi być licytacja, aby móc pobrać materiał. Wydarzenie na Facebooku zaczęło szybko zyskiwać na popularności, zapisywały się osoby zupełnie obce. Dostawałem wiadomości prywatne, komentarze od nieznanych ludzi, którzy utożsamiali się z moją muzyką, i pytali, gdzie mogą dostać płytę. A ja płyty przecież nie miałem, tylko MP3. Ludzie byli skorzy zapłacić za moją muzykę w wersji fizycznej, więc bardzo szybko podjąłem decyzję o tłoczeniu. Łącznie własnym sumptem wytłoczyliśmy niecały tysiak egzemplarzy.

Jak promowałeś ten materiał?

Prócz Facebooka i Bandcampa na początku nie robiłem nic. Rozchodziło się to pocztą pantoflową. Zaczęli się sami pojawiać dobrzy ludzie, którzy mi pomagali na rożne sposoby, doradzali, podawali dalej. Od jednego dziennikarza np. dostałem na przykład listę osób i miejsc, do których warto wysłać materiał. Wszystko zaczęło rosnąć i przyspieszać – musiałem stworzyć zespół.

Trzeba było zacząć grać koncerty?

Dokładnie. Czwarty koncert w życiu (i pierwszy poza Krakowem) zagrałem na Open’erze. To było niesamowite. Mam taki obrazek, że w namiocie pół godziny później grał Dawid Podsiadło. Nie miałem pojęcia, kto to, co to za muza. Znałem go tylko z nazwiska i wiedziałem, że jest z talentshow. Pamiętam, jak było mi smutno i jaki byłem zły, gdy grałem i widziałem, jak ludzie przechodzą obok mojej sceny, żeby iść na Dawida. Dzisiaj głupio mówić mi o tej nienawiści, ponieważ Dawid bardzo mi pomógł i dzisiaj pomaga.

Jak to się stało, że wylądowałeś w Kayaxie?

Dawid poznał mnie ze swoim zespołem, w tym z Olkiem Świerkotem. Rozmawialiśmy i powiedziałem, że marzy mi się zagrać na Off Festival. Olek powiedział, że zna Artura Rojka, i dał mi do niego maila. Napisałem do niego i po pół godziny dostałem odpowiedź, że super projekt itp.A pół roku później odezwał się do mnie Kayax i okazało się, że właśnie Artur Rojek mnie im polecił. Fakt, że Kayax sam się do mnie odezwał, był czymś niesamowitym. Byłem chyba pierwszym artystą bez wielkiego dorobku i nazwiska ani dużej popularności, którego zaprosili do siebie.

Jak podsumowałbyś tamten okres?

Ostatnio były czwarte urodziny pierwszej płyty. Zawsze to celebruję. Napisałem wtedy, że kiedyś robiłem to dla siebie, a dzisiaj robię to dla siebie i dla Was. I to jest piękne. Wiem, że są tam ludzie, którzy czekają, aż znowu coś stworzę. I nieważne, czy to jest pięćdziesiąt, czy parę tysięcy osób.

Druga płytę nagrywałeś już w studio nagraniowym?

Tylko to, co wymagało adaptacji akustycznej i większej ilości mikrofonów, czyli bębny i smyczki. Cała reszta: wokale, gitary, przeszkadzajki itp była nagrana w domu, jak pierwsza płyta –  na jednym mikrofonie od sE Electronics.

Ponownie wszystko robiłeś sam?

Właściwie tak, choć niektóre partie już były zagrane przez muzyków. Np. bębny, kontrabasy, trąbki itp. Choć wiele z tych partii było zagrane pod dużą kontrolą z mojej strony. Mam trochę fetysz kontroli swojej muzyki. To dobre i złe. Przy drugiej płycie również uznałem, że skoro mam budżet od wytwórni, to chciałbym, aby ktoś miksował moją płytę. Wolałem się skupić na pracy kreatywnej, a komuś innemu oddać kwestie techniczne. Namiksowałem się na pierwszej płycie – wystarczy mi. Miksem zajął się Bartek Magdoń, z którym współpraca ułożyła nam się bardzo dobrze.

Dzisiaj, jak pracujesz, to myślisz już projektami? Masz określony cel?

I tak, i nie. Codziennie na czymś gram. Nie ma dnia, żebym nie siedział choćby piętnaście minut przy pianinie, gitarze czy innej zabawce, ale nie zawsze wszystko, co powstaje, idzie z myślą o płycie. Pracuję w teatrze i mogłem tam zrobić muzykę do kilku spektakli, proponowano mi też stworzenie muzyki do reklamy. Mam dużo rzeczy, które są zbyt ilustracyjno-plastyczne, żeby to szło na Patricka. Myślę projektami, ale odpowiednio je kategoryzuję: patrick, film, teatr, dziwadła itp.

A często musisz odpocząć?

Oczywiście. Przede wszystkim od przestrzeni. Trzecia płyta powstaje w tej samej przestrzeni co dwie poprzednie.

Czyli w Twoim pokoju?

Nazywa się to fachowo „salon”. Nazwałem go nawet Miętowy Salon – tak też jest podpisany na płycie. Na co dzień oglądam w nim filmy, jem kolację, a jak trzeba nagrać płytę, to nagrywam w nim płytę. Ładne miejsce, ale czuję, że zaczyna mnie męczyć.

Nie masz problemu z sąsiadami?

Może gdyby był takim Zalewskim, który ma mocny, silny głos i wrzeszczy, to nie nagrałbym w nim wokali, ale ja mam spokojny, delikatny głos. Rzadko krzyczę i na instrumentach też nie naparzam. Na potrzeby swojego projektu ta przestrzeń w pełni daje radę. Przez 5 lat i masę nagranych tam rzeczy, nie tylko moich, jeszcze nigdy żaden sąsiad się nie skarżył.

Bez czego nie wyobrażasz sobie dzisiaj pracy?

Bez pianina. To jest rodzic wszystkich instrumentów. Idealnie wypośrodkowany, zbudowany. Dotykasz i powstaje muza. Na pianie widzę wszystko.

Rozmawialiśmy wcześniej o pierwszych interfejsach, emulacjach. A jak patrzysz na to z perspektywy czasu? Czy każdy amator może zacząć przygodę z tworzeniem muzyki?

Pewnie. To zależy, co jest dla kogo najważniejsze. Bo jeśli ktoś jest fetyszystą dźwięku, dla którego jakość ma najważniejsze znaczenie, to jest pewna granica. Nie bez powodu są studia z mikrofonami za dwadzieścia tysięcy. Jest pewna granica jakości, której nie osiągnie się w domowym studiu, szczególnie jeśli tworzy się muzykę na żywych instrumentach. Bo jeśli jesteś Skrillexem, to nie potrzebujesz wielkiego i drogiego studia. Może ewentualnie po to, żeby przepuścić to przez analogowe klocki.

Co uznajesz za największy atut homerecordingu?

Spokój. Po prostu – brak presji, że musisz pracować, nagrywać, nawet wtedy gdy tego nie czujesz. Jeśli mam wenę na nagrywanie gitar – robię to. Jeśli mam ochotę na drzemkę – również to robię.

Jesteś samoukiem, ale czy uczyłeś się teorii muzyki albo gry na instrumentach od kogoś?

Kiedy moja ręka przyzwyczaiła się do gryfu, kiedy minął najbardziej kaleki okres, poprosiłem rodziców, aby zapisali mnie na lekcje gry na gitarze. Teorii się nie uczyłem. Mój ówczesny nauczyciel pokazał mi jedynie podstawowe skale, pentatonikę itp. Wprowadził mnie w ten świat, chodziłem do niego może pół roku. Można powiedzieć, że trochę otworzył mi oczy na improwizację, z której i tak jestem najgorszy na świecie, ale to właściwe tyle. Później przez lata poznawałem muzykę po swojemu, trochę na czuja. Do wielu rzeczy doszedłem sam. Szczególnie słychać to na pierwszej płycie, gdzie błądzę niemal po omacku.

Jest tam trochę wszystkiego.

Tak. Niby się to nie klei, ale jednak się klei. Natomiast w zeszłym roku – to było moje postanowienie noworoczne – zacząłem brać lekcje u jazzowego pianisty, ponieważ od wielu lat jazz bardzo mnie fascynuje, a przy okazji pianino zaczęło być moim instrumentem nr 1. Bardzo dużo ciekawych rzeczy mi pokazał, szczególnie z podstaw harmonii. Wydaje mi się, że bardzo będzie to słychać na trzeciej płycie. Słychać to już choćby w „Chamie”, który będzie singlem. „Cham” nie jest jazzowy, ale słychać tam zabawę dominantami i harmonią. Słucham dużo jazzu, fascynuje mnie, szczególnie wszystkie te utwory, które uznawane są za standardy jazzowe, wszystkie te bazujące na II-V-I. To jest balsam na moje serce. Piosenka oparta na inteligentnej harmonii, ale wciąż prosta i łatwa w odbiorze. Kiedyś ludzie do tego tańczyli.

A trenujesz na co dzień?

Nie. Nie potrafię. Trenuję tak, że po prostu sobie gram. Nie ćwiczę skal. O ile mój pierwszy nauczyciel pokazał mi kiedyś skale, o tyle nie powiedział najważniejszej dla mnie rzeczy, którą przekazał mi siedem lat później drugi nauczyciel: że na skalach można budować całe piosenki. Dzięki temu zrozumiałem, dlaczego mam dwie piosenki w C-dur, ale idące w różne akordy i dlaczego w ogóle coś takiego się dzieje. To są proste rzeczy, ale ktoś musiał mi to wytłumaczyć.

Co Twoim zdaniem najbardziej wpływa na Twoje końcowe brzmienie?

To ciężkie pytanie, ponieważ cały czas postrzegam swój projekt jako projekt bez brzmienia. Brzmienie na pewno to nie jest ten mikrofon, ta gitara, ten efekt itd. To jest połączenie wszystkiego: pomieszczenia, umiejętności gry, mikrofonów, „ręki” itp. Ale to nie są tylko kwestie techniczne – to również sposób czucia muzyki, harmonii, podejście do konstrukcji piosenki.

Rozbudowujesz cały czas domowe studio?

Tak, to niebezpiecznie wciągające. W zeszłym roku zrobiłem sporo zakupów. Na przykład kupiłem nowy interface RME Fireface 802. Naprawdę poczułem różnicę. Stabilność pracy, przejrzystość preampów i przede wszystkim konwersja cyfrowo-analogowa. Ostatnio też kupiłem pakiet Native Instrument Komplete 10 Ultimate, 3 mikrofony oraz wymarzony syntezator Prophet 08.

Jakbyś miał udzielić rady początkującemu homerecordingowcowi, który chce robić muzykę, ale nie wie, w którą stronę iść, co byś powiedział?

Powiedziałbym, żeby ufał swojej intuicji. Żeby robił to, jak czuje, a nie jak inni robią. „Inaczej” nie znaczy „źle”. „Inaczej” nie znaczy „gorzej”. To jest istotne. To jest największa lekcja, którą wyciągnąłem z pierwszej płyty.

Gdzie siebie widzi Patrick The Pan za kilka lat?

Chciałbym widzieć siebie na takim miejscu, na jakim są dzisiaj Zalewski albo Skubas, mający status artystów z dosyć dużą publicznością w Polsce, których kompletna inność w muzyce została zaakceptowana i pozwala im z tego żyć. Totalnie mi to pasuje. Wiem, że to jest osiągalne. Naprawdę z całego serca w to wierzę. To jest praca na lata (albo jeden dobry singiel :)) ale jestem na to gotowy. Chcę też zacząć rozwijać się jako producent muzyczny. Szczególnie że dostaję impulsy ze świata, że powinienem to robić. Ludzie sami się do mnie zgłaszają. Tak siebie widzę: jako muzyka spełnionego, aktywnego i prosperującego, który przy okazji jest producentem.

I tego Ci życzę!

Dziękuję!

Rozmawiał Piotr Kardas.

*zdjęcia Paulina Wyszyńska
Piotr Kardas

Producent muzyczny, sound designer, beatmaker oraz instrumentalista. Autor książek „Homerecording Dla Każdego”, „Homerecording Level Up” i "Homerecording Hasła". Posiada międzynarodowy certyfikat firmy Apple z programu Logic Pro.

Polityka prywatności Homerecoding4all.com – informacje o cookies

Podanie danych osobowych, a także zgoda na ich przetwarzanie są całkowicie dobrowolne. Wszelkie przekazane nam dane osobowe są przetwarzane wyłącznie w zakresie i celu, na jaki wyraziłeś zgodę.

Prosimy, abyś pamiętał, że w każdej chwili masz prawo do aktualizacji lub całkowitego usunięcia swoich danych osobowych. Możesz to zrobić samodzielnie, jak i korzystając z naszej pomocy, której chętnie udzielimy.

Zapewniamy Cię, że nasza firma przestrzega restryktywnej polityki bezpieczeństwa danych osobowych. Twoje dane osobowe są u nas bezpieczne i dokładamy wszelkich starań, aby poziom ten z roku na rok był coraz wyższy. Wierzymy, że zapoznanie się z naszą polityką prywatności pozwoli Ci poczuć się bezpiecznie i cieszyć z korzystania z Homerecording4all.com.

I. Kto jest administratorem danych osobowych Homerecording4all.com?
Administratorem danych osobowych serwisu Homerecording4all.com (dalej Administrator), czyli odpowiedzialnym za zapewnienie bezpieczeństwa Twoim danym osobowym jest (adres siedziby):

Piotr Kardas Production
ul. Żarecka 42B/54
42-208 Częstochowa
NIP: 949-212-62-42
REGON: 122427557

Działalność wpisana do: CEIDG.

II. Cookies – Twoje dane osobowe, które pobierane są automatycznie po wejściu na Homerecoding4all.com.
Pliki cookies (tzw. „ciasteczka”) stanowią dane informatyczne, w szczególności pliki tekstowe, które przechowywane są w urządzeniu końcowym użytkownika Homerecoding4all.com.
W ramach Homerecoding4all.com stosowane są dwa zasadnicze rodzaje plików cookies: „sesyjne” (session cookies) oraz „stałe” (persistent cookies). Cookies „sesyjne” są plikami tymczasowymi, które przechowywane są w urządzeniu końcowym użytkownika do czasu wylogowania, opuszczenia strony internetowej lub wyłączenia oprogramowania (przeglądarki internetowej). „Stałe” pliki cookies przechowywane są w urządzeniu końcowym Użytkownika przez czas określony w parametrach plików cookies lub do czasu ich usunięcia przez Użytkownika.

W ramach Homerecoding4all.com stosowane są następujące rodzaje plików cookies:

§ „niezbędne” pliki cookies, umożliwiające korzystanie z usług dostępnych w ramach Homerecoding4all.com; np. uwierzytelniające pliki cookies wykorzystywane do usług wymagających uwierzytelniania;

§ pliki cookies służące do zapewnienia bezpieczeństwa, np. wykorzystywane do wykrywania nadużyć w zakresie uwierzytelniania w ramach Homerecoding4all.com;

§ „wydajnościowe” pliki cookies, umożliwiające zbieranie informacji o sposobie korzystania ze stron internetowych Homerecoding4all.com;

§ „funkcjonalne” pliki cookies, umożliwiające „zapamiętanie” wybranych przez Użytkownika ustawień i personalizację interfejsu Homerecoding4all.com;

§ „reklamowe” pliki cookies, umożliwiające dostarczanie Użytkownikom treści reklamowych bardziej dostosowanych do ich zainteresowań.

W wielu przypadkach oprogramowanie służące do przeglądania stron internetowych (przeglądarka internetowa) domyślnie dopuszcza przechowywanie plików cookies w urządzeniu końcowym użytkownika. Użytkownicy Homerecoding4all.com mogą dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących plików cookies. Ustawienia te mogą zostać zmienione w szczególności w taki sposób, aby blokować automatyczną obsługę plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej bądź informować o ich każdorazowym zamieszczeniu w urządzeniu Użytkownika Homerecoding4all.com. Szczegółowe informacje o możliwości i sposobach obsługi plików cookies dostępne są w ustawieniach oprogramowania przeglądarki internetowej.

A. Homerecoding4all.com (serwer)
System informatyczny, z którego korzysta Homerecoding4all.com automatycznie gromadzi w logach dane związane z urządzeniem, z którego korzystasz łącząc się z Homerecoding4all.com. Dane te gromadzone są jedynie w celach statystycznych i dotyczą: typu urządzenia, systemu operacyjnego, rodzaju przeglądarki internetowej, rozdzielczości ekranu, głębi kolorów, IP, dostawcy usług internetowych, czy adres wejścia na Homerecoding4all.com i są wykorzystywane jedynie w procesie optymalizacji Homerecoding4all.com w celu zapewnienia jak największej wygody korzystania.

Dane te nie są nigdy łączone z danymi podanymi, o których mowa w III części i stanowią jedynie materiał do analizy statystycznej i mechanizmów korygowania błędów systemowych.

B. Homerecoding4all.com (cookies)
Homerecoding4all.com wykorzystuje technologię „cookies”, czyli plików tekstowych umieszczanych na Twoim urządzeniu, w celu umożliwienia Homerecoding4all.com rozpoznania Ciebie i dostosowania Homerecoding4all.com do Twoich potrzeb.

Homerecoding4all.com wykorzystuje cookies do:

1. zapamiętania Twoich preferencji wyświetlania Homerecoding4all.com (sesja trwa 30 dni, po czym cookie jest kasowane);

2. tworzenia statystyk i raportów oglądalności funkcjonowania Homerecoding4all.com.

Jeżeli nie zgadzasz się na umieszczanie na swoim urządzeniu plików cookies możesz zablokować ich umieszczenie odpowiednio konfigurując swoja przeglądarkę internetową. Informacje jak to zrobić znajdziesz w plikach pomocy swojej przeglądarki internetowej. Niestety w przypadku zablokowania plików cookies pochodzących z Homerecoding4all.com nie możemy zagwarantować jego poprawnego działania.

Jeżeli zgadzasz się na umieszczanie na swoim urządzeniu plików cookies, ale po zakończeniu odwiedzin w Homerecoding4all.com chciałbyś je skasować, możesz to zrobić bez ryzyka a informację o tym jak, to zrobić znajdziesz w plikach pomocy swojej przeglądarki internetowej.

C. Google Analytics (cookies)
Google Analytics wykorzystuje technologię „cookies”, czyli plików tekstowych umieszczanych na Twoim urządzeniu, w celu umożliwienia przeanalizowania przez Homerecoding4all.com źródeł ruchu i sposobu, w jaki odwiedzający korzystają z niego.

Google gromadzi na swoich serwerach dane pozyskane z umieszczania na urządzeniach plików cookies i korzysta z tych informacji w celu tworzenia raportów i świadczenia innych usług związanych z ruchem i korzystaniem z internetu.

Google może również przekazywać te informacje osobom trzecim, jeżeli będzie zobowiązana to uczynić na podstawie przepisów prawa lub w przypadku, gdy osoby te przetwarzają takie informacje w imieniu Google i Clicky.

Dane te nie są nigdy łączone z danymi podanymi, o których mowa w III części i stanowią jedynie materiał do analizy statystycznej i mechanizmów korygowania błędów systemowych.

Jeżeli nie zgadzasz się na umieszczanie na swoim urządzeniu plików cookies możesz zablokować ich umieszczenie odpowiednio konfigurując swoja przeglądarkę internetową. Informacje jak to zrobić znajdziesz w plikach pomocy swojej przeglądarki internetowej. Niestety w przypadku zablokowania plików cookies Google nie możemy zagwarantować poprawnego działania Homerecoding4all.com.

Jeżeli zgadzasz się na umieszczanie na swoim urządzeniu plików cookies Google, ale po zakończeniu odwiedzin w Homerecoding4all.com chciałbyś je skasować, możesz to zrobić bez ryzyka, a informację o tym jak to zrobić znajdziesz w plikach pomocy swojej przeglądarki internetowej.

D. Cookies pochodzące z serwerów partnerów Homerecoding4all.com.
Homerecoding4all.com korzysta ze skryptów i elementów oprogramowania dostarczonych i znajdujących się na serwerach jej partnerów biznesowych. Cookie takie mogą zawierać dane niezbędne partnerowi do realizacji usługi dostarczanej Homerecoding4all.com lub zawierające inne niż wymienione w polityce prywatności dane.

Homerecoding4all.com bardzo starannie dobiera swoich partnerów biznesowych nie odpowiada jednak za ich politykę w zakresie cookies. Dlatego zalecamy weryfikację każdego z naszych partnerów w zakresie własnym i samodzielne podjęcie decyzji, czy chcesz akceptować ich cookies.

Homerecoding4all.com wykorzystuje skrypty następujących partnerów:

a. Roxr Software, Ltd., operatora Clicky.com, z siedzibą w (OR. USA) – statystyki

Jeżeli nie zgadzasz się na umieszczanie na swoim urządzeniu plików cookies możesz zablokować ich umieszczenie odpowiednio konfigurując swoja przeglądarkę internetową. Informacje jak to zrobić znajdziesz w plikach pomocy swojej przeglądarki internetowej. Niestety w przypadku zablokowania plików cookiesm nie możemy zagwarantować poprawnego działania Homerecoding4all.com.

III. Subskrypcja newslettera
W przypadku subskrypcji newslettera oraz wyrażenia zgody na jego otrzymywanie w procesie rejestracji lub składania zamówienia prosimy jedynie o podanie adresu e-mail, na który przesyłane będę informacje handlowe od Administratora, z których w każdej chwili możesz zrezygnować klikając link anulujący subskrypcję i znajdujący się w stopce każdego newslettera.

Dane podane w trakcie subskrypcji newslettera są przetwarzane przez Homerecoding4all.com i następujące podmioty:

FreshMail, operator serwisu Freshmail.com

IV. Polityka prywatności bezpieczeństwa partnerów Homerecoding4all.com
Homerecoding4all.com bardzo starannie dobiera swoich partnerów biznesowych i równie starannie weryfikuje zamieszczanie w Homerecoding4all.com linki do innych stron internetowych. Homerecoding4all.com nie odpowiada jednak za standard i politykę ochrony prywatności stosowaną przez właścicieli, operatorów czy administratorów tych stron. Dlatego zalecamy weryfikację każdego z naszych partnerów w zakresie własnym i samodzielne podjęcie decyzji, czy chcesz powierzyć im Twoje dane osobowe.

V. Udostępnianie Twoich danych osobowych
W szczególnych sytuacjach, w których obowiązujące prawo nakazuje administratorowi udostępnienie zebranych danych organom państwowym, Homerecoding4all.com dane takie udostępni. Za wyjątkiem tych sytuacji, Twoje dane osobowe będą ujawnianie wyłącznie w zakresie, celu i podmiotom wymienionym w niniejszej polityce prywatności.

VI. Zmiana polityki bezpieczeństwa Homerecoding4all.com
Homerecoding4all.com zastrzega sobie prawo zmiany polityki prywatności, o ile będzie wymagać tego obowiązujące prawo, ulegną zmianie warunki technologiczne funkcjonowania Homerecoding4all.com lub zmiana będzie wprowadzać standard wyższy od minimum wymaganego prawem. Aktualny tekst polityki prywatności zawsze będzie znajdować się pod adresem https://www.homerecording4all.com/polityka-prywatnosci/.

VII. Kontakt
Homerecording4all.com kontaktuje się z Tobą korzystając z podanego e-maila, a tylko w szczególnych sytuacjach korzystamy z podanego przez Ciebie numeru telefonu.

W przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości co do polityki prywatności i bezpieczeństwa Twoich danych osobowych zachęcamy do kontaktu pod naszym e-mailem sklep@homerecording4all.com

W przypadku chęci aktualizacji lub usunięcia Twoich danych osobowych, o ile nie możesz lub nie chcesz zrobić tego samodzielnie, prosimy o kontakt pod naszym adresem e-mail sklep@homerecording4all.com.

W powyższych sprawach można również korespondować z nami pod adresem korespondencyjnym:

Piotr Kardas Production
ul. Żarecka 42B/54
42-208 Częstochowa

Zawarcie umowy pomiędzy Kupującym a Sprzedającym może nastąpić na dwa sposoby. Kupujący ma prawo przed złożeniem zamówienia do negocjacji wszelkich zapisów umowy ze Sprzedającym, w tym również zmieniających zapisy poniższego regulaminu. Negocjacje, te powinny być prowadzone w formie pisemnej i kierowane na adres Sprzedającego – Homerecording4all.com (magazyn), Szczebrzeska 55a, 22-400 Zamość. W przypadku zrezygnowania przez Kupującego z możliwości zawarcia umowy na drodze indywidualnych negocjacji zastosowanie ma poniższy regulamin i stosowne przepisy prawa.

 

REGULAMIN

§1 Definicje

1. Adres pocztowy – imię i nazwisko lub nazwa instytucji, położenie w miejscowości (w przypadku miejscowości podzielonej na ulice: ulica, numer budynku, numer mieszkania lub lokalu; w przypadku miejscowości niepodzielonej na ulice: nazwa miejscowości i numer nieruchomości), kod pocztowy oraz miejscowość.

2. Adres reklamacyjny:

Homerecording4all.com (magazyn)
Szczebrzeska 55a
22-400 Zamość

3. Cennik dostaw – znajdujące się pod adresem http://homerecording4all.com/ zestawienie dostępnych rodzajów dostawy i ich kosztów.

4. Dane kontaktowe:

Homerecording4all.com (magazyn)
Szczebrzeska 55a
22-400 Zamość
e-mail: sklep@homerecording4all.com

5. Dostawa – rodzaj usługi przewozowej wraz z określeniem przewoźnika i kosztu wymieniona w cenniku dostaw znajdującym pod adresem homerecording4all.com/dostawa-platnosc

6. Dowód zakupu – faktura, rachunek lub paragon wystawione zgodnie z Ustawą o podatku od towarów i usług z dnia 11 marca 2004 roku z późniejszymi zmianami i innymi stosownymi przepisami prawa.

7. Karta produktu – pojedyncza podstrona sklepu zawierająca informacje o pojedynczym produkcie.

8. Klient – pełnoletnia osoba fizyczna posiadająca pełną zdolność do czynności prawnych, osoba prawna lub jednostka organizacyjna nie posiadająca osobowości prawnej a posiadająca zdolność do czynności prawnych, dokonująca u Sprzedającego zakupu związanego bezpośrednio z jej działalnością gospodarczą lub zawodową.

9. Kodeks cywilny – ustawa kodeks cywilny z dnia 23 kwietnia 1964 roku z późniejszymi zmianami.

10. Kodeks dobrych praktyk – zbiór zasad postępowania, a w szczególności norm etycznych i zawodowych, o których mowa w art 2 pkt. 5 Ustawy o przeciwdziałaniu nieuczciwym praktykom rynkowym z dnia 23 sierpnia 2007 roku z późniejszymi zmianami.

11. Konsument – pełnoletnia osoba fizyczna posiadająca pełną zdolność do czynności prawnych, dokonująca u Sprzedającego zakupu niezwiązanego bezpośrednio z jej działalnością gospodarczą lub zawodową.

12. Koszyk – lista produktów sporządzona z oferowanych w sklepie produktów na podstawie wyborów Kupującego.

13. Kupujący – zarówno Konsument, jak i Klient.

14. Miejsce wydania rzeczy – adres pocztowy lub punkt odbioru wskazane w zamówieniu przez Kupującego.

15. Moment wydania rzeczy – moment, w którym Kupujący lub wskazana przez niego do odbioru osoba trzecia obejmie rzecz w posiadanie.

16. Platforma internetowa ODR – unijny serwis internetowy działający na podstawie Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 524/2013 z dnia 21 maja 2013 r. w sprawie internetowego systemu rozstrzygania sporów konsumenckich oraz zmiany rozporządzenia (WE) nr 2006/2004 i dyrektywy 2009/22/WE i dostępny pod adresem https://webgate.ec.europa.eu/odr

17. Płatność – metoda dokonania zapłaty za przedmiot umowy i dostawę wymieniona pod adresem http://homerecording4all.com/

18. Podmiot uprawniony – podmiot uprawniony do pozasądowego rozwiązywania sporów konsumenckich w rozumieniu ustawy o pozasądowym rozwiązywaniu sporów konsumenckich z dnia 23 września 2016 roku z późniejszymi zmianami.

19. Prawo konsumenckie – ustawa o prawach konsumenta z dnia 30 maja 2014 roku.

20. Produkt – minimalna i niepodzielna ilość rzeczy, która może być przedmiotem zamówienia, a która podana jest w sklepie Sprzedającego jako jednostka miary przy określeniu jego ceny (cena/jednostka).

21. Przedmiot umowy – produkty i dostawa będące przedmiotem umowy.

22. Przedmiot świadczenia – przedmiot umowy.

23. Punkt odbioru – miejsce wydania rzeczy nie będące adresem pocztowym, wymienione w zestawieniu udostępnionym przez Sprzedającego w sklepie.

24. Rejestr UOKiK ­– rejestr podmiotów uprawnionych prowadzony przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów na podstawie ustawy o pozasądowym rozwiązywaniu sporów konsumenckich z dnia 23 września 2016 roku z późniejszymi zmianami i dostępny pod adresem: https://uokik.gov.pl/rejestr_podmiot_uprawnionych.php

25. Rzecz – rzecz ruchoma mogąca być lub będąca przedmiotem umowy.

26. Sklep – serwis internetowy dostępny pod adresem http://homerecording4all.com/, za pośrednictwem, którego Kupujący może złożyć zamówienie.

27. Sprzedający:

Piotr Kardas Production, ul. Żarecka 42B/54, 42-208 Częstochowa,

NIP: 9492126242, REGON: 122427557

zarejestrowany i widoczny w ewidencji CEIDG pod adresem:
https://prod.ceidg.gov.pl/ceidg/ceidg.public.ui/SearchDetails.aspx?Id=a086eba4-eb83-4069-926e-6765f272fff3

KONTO BANKOWE: 40 1090 1795 0000 0001 4299 3938

28. System – zespół współpracujących ze sobą urządzeń informatycznych i oprogramowania, zapewniający przetwarzanie i przechowywanie, a także wysyłanie i odbieranie danych poprzez sieci telekomunikacyjne za pomocą właściwego dla danego rodzaju sieci urządzenia końcowego, potocznie określany Internetem.

29. Termin realizacji – podana na karcie produktu liczba godzin lub dni roboczych.

30. Umowa – umowa zawierana poza lokalem przedsiębiorcy lub na odległość w rozumieniu Ustawy o prawach konsumenta z dnia 30 maja 2014 roku w przypadku Konsumentów i umowa sprzedaży w rozumieniu art. 535 Ustawy kodeks cywilny z dnia 23 kwietnia 1964 roku w przypadku Kupujących.

31. Wada – zarówno wada fizyczna, jak i wada prawna.

32. Wada fizyczna – niezgodność rzeczy sprzedanej z umową, a w szczególności jeśli rzecz:

a. nie ma ona właściwości, które rzecz tego rodzaju powinna mieć ze względu na cel w umowie oznaczony albo wynikający z okoliczności lub przeznaczenia;

b. nie ma właściwości, o których istnieniu Sprzedający zapewnił Konsumenta,

c. nie nadaje się do celu, o którym Konsument poinformował Sprzedającego przy zawarciu umowy, a Sprzedający nie zgłosił zastrzeżenia co do takiego jej przeznaczenia;

d. została Konsumentowi wydana w stanie niezupełnym;

e. w razie nieprawidłowego jej zamontowania i uruchomienia, jeżeli czynności te zostały wykonane przez Sprzedającego lub osobę trzecią, za którą Sprzedający ponosi odpowiedzialność, albo przez Konsumenta, który postąpił według instrukcji otrzymanej od Sprzedającego;

f. nie ma ona właściwości, o której zapewniał producent lub jego przedstawiciel lub osoba, która wprowadza rzecz do obrotu w zakresie swojej działalności gospodarczej oraz osoba, która przez umieszczenie na rzeczy sprzedanej swojej nazwy, znaku towarowego lub innego oznaczenia odróżniającego przedstawia się jako producent, chyba że Sprzedający zapewnień tych nie znał ani, oceniając rozsądnie, nie mógł znać albo nie mogły one mieć wpływu na decyzję Konsumenta o zawarciu umowy, albo gdy ich treść została sprostowana przed zawarciem umowy.

33. Wada prawna – sytuacja, kiedy rzecz sprzedana stanowi własność osoby trzeciej albo jest obciążona prawem osoby trzeciej, a także jeżeli ograniczenie w korzystaniu lub rozporządzaniu rzeczą wynika z decyzji lub orzeczenia właściwego organu.

34. Zamówienie – oświadczenie woli Kupującego złożone za pośrednictwem sklepu określające jednoznacznie: rodzaj i ilość produktów; rodzaj dostawy; rodzaj płatności; miejsce wydania rzeczy, dane Kupującego a zmierzające bezpośrednio do zawarcia umowy pomiędzy Kupującym a Sprzedającym.

§2 Warunki ogólne

 

1. Umowa zawierana jest w języku polskim, zgodnie z polskim prawem i niniejszym regulaminem.

2. Miejsce wydania rzeczy musi znajdować się na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej.

3. Sprzedający jest zobowiązany i zobowiązuje się świadczyć usługi i dostarczać rzeczy wolne od wad.

4. Wszystkie ceny podawane przez Sprzedającego wyrażone są̨ w polskiej walucie i są̨ cenami brutto (zawierają̨ podatek VAT). Ceny produktów nie zawierają kosztu dostawy, który określony jest w cenniku dostaw.

5. Wszelkie terminy liczone są zgodnie z art. 111 Kodeksu cywilnego, czyli termin oznaczony w dniach kończy się z upływem ostatniego dnia, a jeżeli początkiem terminu oznaczonego w dniach jest pewne zdarzenie, nie uwzględnia się przy obliczaniu terminu dnia, w którym to zdarzenie nastąpiło.

6. Potwierdzenie, udostępnienie, utrwalenie, zabezpieczenie wszelkich istotnych postanowień umowy w celu uzyskania dostępu do tych informacji w przyszłości następuje w postaci:

a. potwierdzenia zamówienia poprzez wysłanie na wskazany adres e-mail: zamówienia, faktury pro forma, informacji o prawie odstąpienia od umowy, niniejszego regulaminu w wersji pdf, wzoru formularza odstąpienia od umowy w wersji pdf, linków do samodzielnego pobrania regulaminu i wzorca odstąpienia od umowy;

b. dołączenia do zrealizowanego zamówienia, wysłanego do wskazanego miejsca wydania rzeczy wydrukowanych: dowodu zakupu, informacji o prawie odstąpienia od umowy, niniejszego regulaminu, wzoru formularza odstąpienia od umowy.

7. Sprzedający informuje o znanych mu gwarancjach udzielonych przez osoby trzecie dla produktów znajdujących się w sklepie.

8. Sprzedający nie pobiera żadnych opłat za komunikację z nim z wykorzystaniem środków porozumiewania na odległość, a Kupujący poniesie jej koszty w wysokości wynikającej z umowy jaką zawarł z osobą trzecią świadczącą na jego rzecz określoną usługę umożliwiającą porozumiewanie na odległość.

9. Sprzedający zapewnia Kupującemu korzystającemu z systemu poprawność́ działania sklepu w następujących przeglądarkach: IE wersja 7 lub nowsza, FireFox wersja 3 lub nowsza, Opera wersja 9 lub nowsza, Chrome wersja 10 lub nowsza, Safari z zainstalowanymi najnowszymi wersjami JAVA i FLASH, na ekranach o rozdzielczości poziomej powyżej 1024 px. Używanie oprogramowania firm trzecich mających wpływ na funkcjonowanie i funkcjonalność przeglądarek: Internet Explorer, FireFox, Opera, Chrome, Safari może mieć wpływ na poprawne wyświetlanie sklepu, dlatego w celu uzyskania pełnej funkcjonalności sklepu http://homerecording4all.com/, należy je wszystkie wyłączyć́.

10. Kupujący może skorzystać z opcji zapamiętania jego danych przez sklep w celu ułatwienia procesu składania kolejnego zamówienia. W tym celu Kupujący powinien podać login i hasło, niezbędne do uzyskania dostępu do swojego konta. Login i hasło są ciągiem znaków ustalanych przez Kupującego, który ma obowiązek zachowania ich w tajemnicy i chronienia przed niepowołanym dostępem osób trzecich. Kupujący ma w każdej chwili możliwość wglądu, poprawiania, aktualizacji danych oraz usuwania konta w sklepie.

11. Sprzedający stosuje się do kodeksu dobrych praktyk.

12. Kupujący zobowiązany jest do:

a.a. niedostarczania i nieprzekazywania treści zabronionych przez przepisy prawa, np. treści propagujących przemoc, zniesławiających lub naruszających dobra osobiste i inne prawa osób trzecich,

a.b. korzystania ze sklepu w sposób nie zakłócający jego funkcjonowania, w szczególności poprzez użycie określonego oprogramowania lub urządzeń,

a.c. niepodejmowania działań takich jak: rozsyłanie lub umieszczanie w ramach sklepu niezamówionej informacji handlowej (spam),

a.d. korzystania ze sklepu w sposób nieuciążliwy dla innych Kupujących oraz dla Sprzedającego,

a.e. korzystania z wszelkich treści zamieszczonych w ramach sklepu jedynie w zakresie własnego użytku osobistego,

a.f. korzystania ze sklepu w sposób zgodny z przepisami obowiązującego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej prawa, postanowieniami regulaminu, a także z ogólnymi zasadami netykiety.

§3 Zawarcie umowy i realizacja

 

1. Zamówienia można składać́ 24 godziny na dobę.

2. W celu złożenia zamówienia Kupujący powinien wykonać co najmniej następujące czynności, z których część może być wielokrotnie powtarzana:

a. dodanie do koszyka produktu;

b. wybór rodzaju dostawy;

c. wybór rodzaju płatności;

d. wybór miejsca wydania rzeczy;

e. złożenie w sklepie zamówienia poprzez użycie przycisku „Kupuję i płacę”.

3. Zawarcie umowy z Konsumentem następuje z chwilą złożenia zamówienia.

4. Realizacja zamówienia Konsumenta płatnego za pobraniem następuje niezwłocznie, a zamówienia płatnego przelewem lub za pośrednictwem systemu płatności elektronicznych po zaksięgowaniu wpłaty Konsumenta na koncie Sprzedającego, co powinno nastąpić w terminie 30 dni od złożenia zamówienia, chyba że Konsument nie był w stanie spełnić świadczenia z nie swojej winy i poinformował o tym Sprzedającego.

5. Zawarcie umowy z Klientem następuje z chwilą przyjęcia zamówienia przez Sprzedającego, o czym informuje on Klienta w terminie do 48 godzin od złożenia zamówienia.

6. Realizacja zamówienia Klienta płatnego za pobraniem następuje niezwłocznie po zawarciu umowy, a zamówienia płatnego przelewem lub za pośrednictwem systemu płatności elektronicznych po zawarciu umowy i zaksięgowaniu wpłaty Klienta na koncie Sprzedającego.

7. Realizacja zamówienia Klienta może być uzależniona od dokonania wpłaty całości lub części wartości zamówienia lub uzyskania limitu kredytu kupieckiego co najmniej o wartości zamówienia lub zgody Sprzedającego na wysłanie zamówienia za pobraniem (płatnego przy odbiorze).

8. Wysłanie przedmiotu umowy następuje w terminie określonym na karcie produktu, a dla zamówień złożonych z wielu produktów w najdłuższym terminie z określonych na kartach produktów. Bieg terminu rozpoczyna się z chwilą realizacji zamówienia.

9. Zakupiony przedmiot umowy jest wraz z wybranym przez Kupującego dokumentem sprzedaży wysyłany wybranym przez Kupującego rodzajem dostawy do wskazanego przez Kupującego w zamówieniu miejsca wydania rzeczy, wraz z dołączonymi załącznikami, o których mowa w §2 pkt 6b.

 

§4 Prawo do odstąpienia od umowy

1. Konsumentowi, przysługuje na podstawie art. 27 Prawa konsumenckiego prawo do odstąpienia od umowy zawartej na odległość, bez podania przyczyny i bez ponoszenia kosztów, z wyjątkiem kosztów określonych w art. 33, art. 34 Prawa konsumenckiego.

2. Termin odstąpienia od umowy zawartej na odległość wynosi 14 dni od momentu wydania rzeczy, a do zachowania terminu wystarczy wysłanie oświadczenia przed jego upływem.

3. Oświadczenie o odstąpieniu od umowy Konsument może złożyć na formularzu, którego wzór stanowi załącznik nr 2 do Prawa konsumenckiego, na formularzu dostępnym pod adresem http://homerecording4all.com/ lub w innej formie zgodnej z Prawem konsumenckim.

4. Sprzedający niezwłocznie potwierdzi Konsumentowi na e-mail (podany przy zawieraniu umowy i inny jeżeli został podany w złożonym oświadczeniu) otrzymanie oświadczenia o odstąpieniu od umowy.

5. W przypadku odstąpienia od umowy, umowa jest uważana za niezawartą.

6. Konsument ma obowiązek zwrócić rzecz Sprzedającemu niezwłocznie, jednak nie później niż 14 dni od dnia, w którym odstąpił od umowy. Do zachowania terminu wystarczy odesłanie rzeczy przed jego upływem.

7. Konsument odsyła rzeczy będące przedmiotem umowy, od której odstąpił na własny koszt.

8. Konsument nie ponosi kosztów dostarczania treści cyfrowych, które nie są zapisane na nośniku materialnym, jeżeli nie wyraził zgody na spełnienie świadczenia przed upływem terminu do odstąpienia od umowy lub nie został poinformowany o utracie przysługującego mu prawa odstąpienia od umowy w chwili udzielania takiej zgody lub przedsiębiorca nie dostarczył potwierdzenia zgodnie z art. 15 ust. 1 i art. 21 ust. 1. Prawa konsumenckiego.

9. Konsument ponosi odpowiedzialność za zmniejszenie wartości rzeczy będącej przedmiotem umowy a będące wynikiem korzystania z niej w sposób wykraczający poza konieczny do stwierdzenia charakteru, cech i funkcjonowania rzeczy.

10. Sprzedający niezwłocznie, nie później niż w terminie 14 dni od dnia otrzymania oświadczenia o odstąpieniu od umowy złożonego przez Konsumenta zwróci Konsumentowi wszystkie dokonane przez niego płatności, w tym koszty dostarczenia Konsumentowi rzeczy, a jeżeli Konsument wybrał sposób dostawy inny niż najtańszy zwykły sposób dostarczenia oferowany przez Sprzedającego, Sprzedający nie zwróci Konsumentowi dodatkowych kosztów zgodnie z art 33 Prawa konsumenckiego.

11. Sprzedający dokonuje zwrotu zapłaty przy użyciu takiego samego sposobu płatności, jakiego użył Konsument, chyba że Konsument wyraźnie zgodził się na inny sposób płatności, który nie wiąże się dla niego z żadnymi kosztami.

12. Sprzedający może wstrzymać się ze zwrotem zapłaty otrzymanej od Konsumenta do chwili otrzymania rzeczy z powrotem lub dostarczenia przez Konsumenta dowodu jej odesłania, w zależności od tego, które zdarzenie nastąpi wcześniej.

13. Konsumentowi zgodnie z art 38 Prawa konsumenckiego nie przysługuje prawo do odstąpienia od umowy:

a. w której cena lub wynagrodzenie zależy od wahań na rynku finansowym, nad którymi Sprzedający nie sprawuje kontroli, i które mogą wystąpić przed upływem terminu do odstąpienia od umowy;

b. w której przedmiotem świadczenia jest rzecz nieprefabrykowana, wyprodukowana według specyfikacji konsumenta lub służąca zaspokojeniu jego zindywidualizowanych potrzeb;

c. w której przedmiotem świadczenia jest rzecz ulegająca szybkiemu zepsuciu lub mająca krótki termin przydatności do użycia;

d. w której przedmiotem świadczenia jest rzecz dostarczana w zapieczętowanym opakowaniu, której po otwarciu opakowania nie można zwrócić ze względu na ochronę zdrowia lub ze względów higienicznych, jeżeli opakowanie zostało otwarte po dostarczeniu;

e. w której przedmiotem świadczenia są rzeczy, które po dostarczeniu, ze względu na swój charakter, zostają nierozłącznie połączone z innymi rzeczami;

f. w której przedmiotem świadczenia są nagrania dźwiękowe lub wizualne albo programy komputerowe dostarczane w zapieczętowanym opakowaniu, jeżeli opakowanie zostało otwarte po dostarczeniu;

g. o dostarczanie treści cyfrowych, które nie są zapisane na nośniku materialnym, jeżeli spełnianie świadczenia rozpoczęło się za wyraźną zgodą Konsumenta przed upływem terminu do odstąpienia od umowy i po poinformowaniu go przez przedsiębiorcę o utracie prawa odstąpienia od umowy;

h. o dostarczanie dzienników, periodyków lub czasopism, z wyjątkiem umowy o prenumeratę.
§5 Rękojmia
1. Sprzedający na podstawie art. 558§1 Kodeksu cywilnego całkowicie wyłącza odpowiedzialność wobec Klientów z tytułu wad fizycznych i prawnych (rękojmia).

2. Sprzedający ponosi odpowiedzialność wobec Konsumenta na zasadach określonych w art. 556 Kodeksu cywilnego i kolejnych za wady (rękojmia).

3. W przypadku umowy z Konsumentem jeżeli wada fizyczna została stwierdzona przed upływem roku od momentu wydania rzeczy, przyjmuje się, że istniała ona w chwili przejścia niebezpieczeństwa na Konsumenta.

4. Konsument jeżeli rzecz sprzedana ma wadę, może:

a. złożyć oświadczenie o żądaniu obniżenia ceny;

b. złożyć oświadczenie o odstąpieniu od umowy;

chyba że Sprzedający niezwłocznie i bez nadmiernych niedogodności dla Konsumenta wymieni rzecz wadliwą na wolną od wad albo wadę usunie. Jeżeli jednak rzecz była już wymieniona lub naprawiana przez Sprzedającego albo Sprzedający nie uczynił zadość obowiązkowi wymiany rzeczy na wolną od wad lub usunięcia wady, nie przysługuje mu prawo do wymiany rzeczy lub usunięcia wady.

5. Konsument, może zamiast zaproponowanego przez Sprzedającego usunięcia wady żądać wymiany rzeczy na wolną od wad albo zamiast wymiany rzeczy żądać usunięcia wady, chyba że doprowadzenie rzeczy do zgodności z umową w sposób wybrany przez Konsumenta jest niemożliwe albo wymagałoby nadmiernych kosztów w porównaniu ze sposobem proponowanym przez Sprzedającego, przy czym przy ocenie nadmierności kosztów uwzględnia się wartość rzeczy wolnej od wad, rodzaj i znaczenie stwierdzonej wady, a także bierze się pod uwagę niedogodności, na jakie narażałby Konsumenta inny sposób zaspokojenia.

6. Konsument nie może odstąpić od umowy, jeżeli wada jest nieistotna.

7. Konsument jeżeli rzecz sprzedana ma wadę, może również:

a. żądać wymiany rzeczy na wolną od wad;

b. żądać usunięcia wady.

8. Sprzedający jest obowiązany wymienić rzecz wadliwą na wolną od wad lub usunąć wadę w rozsądnym czasie bez nadmiernych niedogodności dla Konsumenta.

9. Sprzedający może odmówić zadośćuczynienia żądaniu Konsumenta, jeżeli doprowadzenie do zgodności z umową rzeczy wadliwej w sposób wybrany przez kupującego jest niemożliwe albo w porównaniu z drugim możliwym sposobem doprowadzenia do zgodności z umową wymagałoby nadmiernych kosztów.

10. W przypadku, jeżeli rzecz wadliwa została zamontowana, Konsument może żądać od Sprzedającego demontażu i ponownego zamontowania po dokonaniu wymiany na wolną od wad lub usunięciu wady, jednak zobowiązany jest ponieść część związanych z tym kosztów przewyższających cenę rzeczy sprzedanej albo może żądać od Sprzedającego zapłaty części kosztów demontażu i ponownego zamontowania, do wysokości ceny rzeczy sprzedanej. W razie niewykonania obowiązku przez Sprzedającego, Konsument jest upoważniony do dokonania tych czynności na koszt i niebezpieczeństwo Sprzedającego.

11. Konsument, który wykonuje uprawnienia z tytułu rękojmi, jest obowiązany na koszt Sprzedającego dostarczyć rzecz wadliwą na adres reklamacyjny, a jeżeli ze względu na rodzaj rzeczy lub sposób jej zamontowania dostarczenie rzeczy przez Konsumenta byłoby nadmiernie utrudnione, Konsument obowiązany jest udostępnić rzecz Sprzedającemu w miejscu, w którym rzecz się znajduje. W razie niewykonania obowiązku przez Sprzedającego Konsument jest upoważniony do odesłania rzeczy na koszt i niebezpieczeństwo Sprzedającego. Termin rozpatrywania reklamacji to 14 dni roboczych.

12. Koszty wymiany lub naprawy ponosi Sprzedający, za wyjątkiem sytuacji opisanej w §5 pkt 10.

13. Sprzedający obowiązany jest przyjąć od Konsumenta rzecz wadliwą w razie wymiany rzeczy na wolną od wad lub odstąpienia od umowy.

14. Sprzedający w terminie czternastu dni ustosunkuje się do opartych o art. 5615 kodeksu cywilnego: oświadczenia o żądaniu obniżenia ceny, żądania wymiany rzeczy na wolną od wad, żądania usunięcia wady. Sprzedający w terminie trzydziestu dni (art. 7a prawa konsumenckiego) ustosunkuje się do każdego innego oświadczenia Konsumenta, którego nie dotyczy określony w kodeksie cywilnym termin czternastu dni.

W przeciwnym wypadku uważa się, że uznał za uzasadnione oświadczenie lub żądanie Konsumenta.

15. Sprzedający odpowiada z tytułu rękojmi, jeżeli wada fizyczna zostanie stwierdzona przed upływem dwóch lat od momentu wydania rzeczy Konsumentowi, a jeżeli przedmiotem sprzedaży jest rzecz używana przed upływem roku od momentu wydania rzeczy Konsumentowi.

16. Roszczenie Konsumenta o usunięcie wady lub wymianę rzeczy sprzedanej na wolną od wad przedawnia się z upływem roku, licząc od dnia stwierdzenia wady jednak nie wcześniej niż przed upływem dwóch lat od momentu wydania rzeczy Konsumentowi, a jeżeli przedmiotem sprzedaży jest rzecz używana przed upływem roku od momentu wydania rzeczy Konsumentowi.

17. W przypadku, kiedy określony przez Sprzedającego lub producenta termin przydatności rzeczy do użycia kończy się po upływie dwóch lat od momentu wydania rzeczy Konsumentowi, Sprzedający odpowiada z tytułu rękojmi za wady fizyczne tej rzeczy stwierdzone przed upływem tego terminu.

18. W terminach określonych w §5 pkt 15-17 Konsument może złożyć oświadczenie o odstąpieniu od umowy albo obniżeniu ceny z powodu wady fizycznej rzeczy sprzedanej, a jeżeli Konsument żądał wymiany rzeczy na wolną od wad lub usunięcia wady, bieg terminu do złożenia oświadczenia o odstąpieniu od umowy albo obniżeniu ceny rozpoczyna się z chwilą bezskutecznego upływu terminu do wymiany rzeczy lub usunięcia wady.

19. W razie dochodzenia przed sądem albo sądem polubownym jednego z uprawnień z tytułu rękojmi termin do wykonania innych uprawnień, przysługujących Konsumentowi z tego tytułu, ulega zawieszeniu do czasu prawomocnego zakończenia postępowania. Odpowiednio stosuje się również do postępowania mediacyjnego, przy czym termin do wykonania innych uprawnień z tytułu rękojmi, przysługujących Konsumentowi, zaczyna biec od dnia odmowy przez sąd zatwierdzenia ugody zawartej przed mediatorem lub bezskutecznego zakończenia mediacji.

20. Do wykonywania uprawnień z tytułu rękojmi za wady prawne rzeczy sprzedanej stosuje się §5 pkt 15-16, z tym że bieg terminu rozpoczyna się od dnia, w którym Konsument dowiedział się o istnieniu wady, a jeżeli Konsument dowiedział się o istnieniu wady dopiero na skutek powództwa osoby trzeciej – od dnia, w którym orzeczenie wydane w sporze z osobą trzecią stało się prawomocne.

21. Jeżeli z powodu wady rzeczy Konsument złożył oświadczenie o odstąpieniu od umowy albo obniżeniu ceny, może on żądać naprawienia szkody, którą poniósł przez to, że zawarł umowę, nie wiedząc o istnieniu wady, choćby szkoda była następstwem okoliczności, za które Sprzedający nie ponosi odpowiedzialności, a w szczególności może żądać zwrotu kosztów zawarcia umowy, kosztów odebrania, przewozu, przechowania i ubezpieczenia rzeczy, zwrotu dokonanych nakładów w takim zakresie, w jakim nie odniósł z nich korzyści, a nie otrzymał ich zwrotu od osoby trzeciej oraz zwrotu kosztów procesu. Nie uchybia to przepisom o obowiązku naprawienia szkody na zasadach ogólnych.

22. Upływ żadnego terminu do stwierdzenia wady nie wyłącza wykonania uprawnień z tytułu rękojmi, jeżeli Sprzedający wadę podstępnie zataił.

23. Sprzedający o ile jest zobowiązany do świadczenia lub świadczenia finansowego na rzecz Konsumenta wykona je bez zbędnej zwłoki, nie później niż terminie przewidzianym w prawie.

§6 Polityka prywatności oraz bezpieczeństwo danych osobowych

 

1. Administratorem baz danych osobowych przekazywanych przez Konsumentów sklepu jest Sprzedający.

2. Sprzedający zobowiązuje się̨ do ochrony danych osobowych zgodnie z Ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku oraz Ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 roku. Kupujący podając przy składaniu zamówienia swoje dane osobowe Sprzedającemu wyraża zgodę̨ na ich przetwarzanie przez Sprzedającego w celu realizacji złożonego zamówienia. Kupujący ma w każdej chwili możliwość́ wglądu, poprawiania, aktualizacji oraz usuwania swoich danych osobowych.

3. Szczegółowe zasady zbierania, przetwarzania i przechowywania danych osobowych wykorzystywanych w celu realizacji zamówień przez sklep zostały opisane w Polityce prywatności, która znajduje się pod adresem: http://homerecording4all.com/
§7 Postanowienia końcowe

 

1. Żadne z postanowień niniejszego regulaminu nie ma na celu naruszenia praw Kupującego. Nie może być́ również̇ w ten sposób interpretowane, gdyż̇ w przypadku niezgodności jakiejkolwiek części regulaminu z obowiązującym prawem Sprzedający deklaruje bezwzględne podporzadkowanie się i stosowanie tego prawa w miejsce zakwestionowanego przepisu regulaminu.

2. O zmianach regulaminu i ich zakresie zarejestrowani Kupujący Bedą powiadomieni drogą elektroniczną (na wskazany przy rejestracji lub zamówieniu e-mail). Powiadomienie zostanie wysłane co najmniej na 30 dni przed wejściem w zżycie nowego regulaminu. Zmiany wprowadzane będą w celu dostosowania regulaminu do obowiązującego stanu prawnego.

3. Aktualna wersja regulaminu jest zawsze dostępna dla Kupującego w zakładce regulamin (https://salescrm.pl/homerecording/regulamin). W trakcie realizacji zamówienia oraz w całym okresie opieki posprzedażowej Kupującego obowiązuje regulamin zaakceptowany przez niego przy składaniu zamówienia. Za wyjątkiem sytuacji, kiedy Konsument uzna go za mniej korzystny od aktualnego i poinformuje Sprzedającego o wyborze aktualnego jako obowiązującego.

4. W sprawach nieuregulowanych niniejszym regulaminem stosuje się̨ odpowiednie obowiązujące przepisy prawne. Kwestie sporne, jeśli Konsument wyrazi taką wolę, rozwiązuje się na drodze postępowania mediacyjnego przed Wojewódzkimi Inspektoratami Inspekcji Handlowej lub procesu przed sądem polubownym przy Wojewódzkim Inspektoracie Inspekcji Handlowej. Konsument może również skorzystać z równoważnych i zgodnych z prawem metod przedsądowego lub pozasądowego rozwiązywania sporów np. za pośrednictwem unijnej platformy internetowej ODR lub dokonując wyboru dowolnego podmiotu uprawnionego spośród znajdujących się w rejestrze UOKiK. Sprzedający oświadcza zamiar i wyraża zgodę na pozasądowe rozwiązanie sporu konsumenckiego.

W ostateczności sprawę rozstrzyga sad właściwy miejscowo i rzeczowo.